HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Környező országok > Minden út Prágába vezet

t: 2045

Minden út Prágába vezet

Prága legalább egy évtizede sláger! A Csehországba utazók többsége először a fővárosba tart, de hiba lenne csak Prágát megnézni. Az ország legcsodálatosabb természeti látványosságai az erdők borította hegyvidékek, melyeken szomszédjaival, Lengyelországgal, Németországgal és Ausztriával osztozik. Az Óriás-hegység hatalmas ormai, a bajor határ mentén húzódó Cseh Paradicsom, vagy akár a Brünnhöz közeli Morva-karszt mind-mind olyan látnivalók, melyektől minden halandónak leesik az álla. És tény, hogy egyetlen vidéki város sem éri utol Prágát ragyogásban, de minden nagyobb településnek egyénisége van. A békebeli kis fürdőhelyekről nem is beszélve!

Prága rendelkezik mindazzal, amivel egy tökéletes világvárosnak rendelkeznie kell: nagy, hisz lakosainak száma meghaladja az egymilliót, de nem annyira, hogy ne lehessen átfogó képet szerezni róla. Emellett megőrizte örökségét, a történelmi épületegyüttest, a háború sújtotta európai fővárosok sorában egyedülállóan érintetlen városképet közepén a Vencel térrel. Mert ugyan Prága és környéke sokszor vált véres csaták színhelyévé, de a város - talán a csillagok szerencsés állásának köszönhetően – meglepő épségben maradt meg. Minden bájával és különösségével együtt. Prágában majd minden építészeti stílust meg lehet találni, ráadásul egymás-hegyén hátán. Különös, amilyen két lábbal a földön járó emberek a csehek, legalább olyan „bolondosan” építkeznek.

Nagyon igaz, hogy Prágát a sétára és a bámészkodásra találták ki. Persze klassz Prága számos tréfás és néha ironikus látnivalója, de a Prágai Várat mindezek után egyszerűen muszáj látni. A cseh államiság jelképe ezer éven át épült és alakult, épületein, műemlékein hordozva az évszázadok dicsőséges pillanatait és hányattatásait egyaránt. A vár egy több épületből álló építészeti remekmű palotákkal, templomokkal, galériákkal, szobrokkal és kertekkel. No, és a meghökkentően szép Szent Vitus székesegyházzal, ami közel 600 évig épült: a lenyűgöző székesegyházat 1344-ben kezdték el építeni, ám véglegesen csak 1929-ben készült el.

A székesegyházon kívül a vár másik büszkesége az Arany utcácska. Amíg nyitva vannak a boltok, annyi a turista itt, hogy egy gombostűt sem lehet leejteni. Engem azonban sokkal jobban érdekelt az aranyműveseknél egyik kedvenc íróm, Franz Kafka háza. Ezt az „aranyos” kis utcát a várfalba épített 16. századi miniatűr viskók szegélyezik. II. Rudolf király alatt állítólag alkimisták és asztrológusok lakták őket; a 22-es számú házat pedig Franz Kafka otthonaként emlegetik. Ebben a házban írta az Átváltozást, talán leghíresebb művét.

Kétségtelen, hogyha Csehországba vesszük az irányt, Prágát illik és nagyon is érdemes kipipálni. Bár csodás város ez, de Csehország-szerte találunk még bámulatos helyeket, például a csodás vidéki üdülőhelyeket. A legismertebb fürdővárosok – Karlovy Vary, vagy Mariánské Lázně - Nyugat-Csehországban, a német határ közelében találhatók, és méltán besorolhatóak a legrangosabb európai fürdővárosok közé. De a kisebb csehországi településeken is igazi gyöngyszemekre bukkanhatunk. Egyik például Bohdanec. Ez a tipikus cseh kisváros rendkívül megnyugtatóan hatott rám. Egészen addig a pillanatig, amíg be nem passzíroztak egy hatalmas hordóba. Bár a hordó sem volt semmi, de a 16 különböző tengerpartról idehordott só hallatán végképp be lettem sózva.

Csehország, hivatalos nevén a Cseh Köztársaság Európa közepén fekszik. Csehország mai területe három történelmi régió: Csehország, Morvaország és Cseh-Szilézia alkotja. Lakosainak száma 10.300.000 millió. Csehország fővárosát, Prágát sokan Európa szívének is nevezik. Hivatalos nyelv a cseh. Az ország éghajlata kellemesen mérsékelt, az óceáni és kontinentális éghajlat keveréke, négy évszakkal. Ugyan a hivatalos pénznem a cseh korona, azonban 2004, vagyis az ország Európai Uniós csatlakozása óta az eurót is számos helyen elfogadják. Budapestről meglehetősen gyakran induló autóbusz-járattal, valamint vonattal kb. 5 óra alatt érhetünk Prágába. Mindez repülővel röpke 1 óra alatt megtehető.

Ha sör, akkor cseh! – állítja Édesapám, no és még néhány millió sörimádó. Tény, hogy Csehország kiváló komlót és sörárpát termel, a sörfőző mesterek hagyománya hosszú évszázadon keresztül sok-sok generáción át csiszolódott. Nem csoda hát, hogy az egy főre eső éves sörfogyasztásban az ország az első helyen áll az egész világon. Egy dél-csehországi kisvárosban meg is látogattam egy rangos sörgyárat. Sörkóstolgatás közben eszembe jutott egy cseh mondás: “A mi komlóitalunk isteni erővel van tele, mindenki örömteljes munkához lát vele!”

Sörözés után délnek vettem az irányt. A Dél-Csehországban található Hluboká várkastély eredetileg a XIII. században épült, de később többször is átépítették. Az eredeti épület szépsége csak rajzokban és metszetekben maradt fenn. A XVIII. század elején kényelmes vadászkastéllyá alakították át. Tulajdonosai, a Schwarzenberg hercegek a XIX. századtól kezdve (1840 és 1971 között) a windsori kastély mintájára Tudor-stílusú neogótikus kastéllyá építtették át. 1939 és 1945 között Göring tábornok vadászkastélya volt. A díszes, 140 szobával rendelkező várat belülről is csillogó pompa és gazdagság jellemzi. Az ebédlőterem, a színház, a kápolna, a télikert és a lovarda e látványosságok közül is kiemelkedik. A Schwarzenberg hercegek háromszáz évig éltek itt, s amit ez idő alatt összegyűjtöttek, csaknem érintetlenül a helyén van és ma is megtekinthető. Ez a dicső kékvérű família évszázadokon át azon serénykedett, hogy ne csak tárgyi emlékek maradjanak fent az utókor számára, épp ezért majdnem mindegyikőjük modellt állt a kor divatos portréfestőinek. A Hluboká ma a Prágai Vár után a második leglátogatottabb kastély mindmáig Csehországban.

rtlklub

2007.01.18

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok