HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Érdekességek > Szúnyogriasztó és napvédő krém házilag

t: 12442

Szúnyogriasztó és napvédő krém házilag

Valaha eszébe jutott, hogy a boltban kaphatók helyett házi szereket használ a szúnyogcsípések megelőzésére? Vagy gondolkodott már azon, hogy maga keveri ki napvédő krémjét?

Az Időtetrisz bloggerei gondoltak rá, megcsinálták, kipróbálták, és közzétették. Megtudtuk, hogyan készíthetünk frissítő, nedves törlőkendőt, amelyet bármikor előkaphatunk a kánikulában. De hogy miért is éri meg otthon belevágnunk? Egyrészt így olcsóbbak és pofonegyszerű az elkészítésük, másrészt pedig természetesek. Érdemes ellesni hát tőlük ezeket a praktikákat!

Citromos szúnyogriasztó

Hozzávalók: 10 csepp citromfű- (vagy citronellaolaj),
10 csepp levendula, 5 csepp teafa-illóolaj, 10 ml alkohol, desztillált víz, pumpás üveg



Elkészítése: miután az illóolajok vízben nem, hanem alkoholban oldódnak, ezért csepegtessük ezeket a kimért alkoholba, rázzuk fel jól, és tegyük sötét helyre. A rázogatást mindennap végezzük el egy héten keresztül. Csak ezután, vagyis a hetedik napon hígítjuk fel a keveréket vízzel maximum 100 ml-ig. Bár így kicsit időigényesebb a riasztó elkészítése, de sokkal hatásosabb, hiszen a permetben benne lesznek az illóolajok, és tartósabbá válik az illat. Házi szerünkhöz állítólag a citronellaolaj a leghatékonyabb, de nem túl könnyű beszerezni, és nem is túl olcsó. Ám aggodalomra semmi ok, a citromfüvet, a levendulát, a rozmaringot és a teafát sem kedvelik a vérszívók.

Fontos tudni:
A riasztóval kb. félóránként fújjuk le magunkat, ám a szúnyogok majd úgyis diktálják az ütemet.
Babáknál és pici gyerekeknél ne alkalmazzuk a szert, és kerüljék a használatát a riasztóba kevert illóolajok alapanyagára érzékenyek is!



Házi napvédő krém

Hozzávalók: 30 g kókusz­olaj, 30 g kakaóvaj, 20 g sheavaj, 10 g körömvirágolaj, 10 g dióolaj, 2 kk. cink-oxid,
5 g méhviasz

Elkészítése: a kakaóvajat és a méhviaszt gőz felett felolvasztjuk. Amikor már majdnem kész, hozzátesszük a sheavajat, és levesszük a tűzről. Ha mindegyik elolvadt, beleöntjük a többi olajat, majd a két kávéskanál cink-oxidot, és habverővel maximum erősségen 5 percig verjük. Ha kihűlt, mehet a hűtőbe. Itt tartsuk, hiszen tovább eláll, és keményebb is marad.



Fontos tudni:
A cink-oxid egymagában is tökéletesen véd az UVA-, UVB-sugárzástól, és nem is szívódik fel a bőrbe.
A kókusz-, a körömvirág- és a dióolaj segíti a barnulást.
A kakaó- és sheavaj egy kevéske fényvédelemmel rendelkezik.
Mielőtt belevágnánk a munkába, varázsoljuk makulátlanul tisztává a keveréshez szükséges edényeket és eszközöket!

Nedves törlőkendő

Hozzávalók: rózsavíz, olívaolaj, WC-papír, pumpás üveg

Elkészítése: a víz javára kb. 3:1 arányban keverjük el az illatos rózsavizet, majd a permetet ráfújjuk a kendőre, és az olívaolajat majd csak a törlésnél adjuk hozzá. Ezzel minden makacs szennyeződést eltávolíthatunk, és még tápláljuk is a bőrt. A WC-papírból a már bevált márka működni fog, rá­adásul könnyen téphető és szállítható is belőle néhány darab. A törlő lehet konyhai törlőkendő és zsebkendő is, utóbbiból a dobozost a legkönnyebb használni. A legjobb, igazán környezetbarát anyag az eldobható pelenkabetét, amelyet tekercselve, darabolva lehet vásárolni, és mosható is.



Fontos tudni:
A rózsavíz jól tisztítja a bőrt, ezért arclemosónak is ideális.
Zárható műanyag dobozban egy hétig is nedvesen maradnak a kendők.

Ha a kencék bármelyik összetevőjére allergiás, ne alkalmazza azt!

Blikk


2013.06.29

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok