HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Család > Csemetéid egészséges csemegéi

t: 2074

Csemetéid egészséges csemegéi

Jut időd odafigyelni az igazán fontos dolgokra? Az őszi és téli időszakban a szervezet tartalékai kimerülnek, az immunrendszerünk is gyengébb, ezért kifejezetten fontos odafigyelnünk a legkisebbek táplálkozására, hiszen a változatos étrend szükséges a megfelelő testi fejlődésükhöz, növekedésükhöz, szervezetük zavartalan működéséhez, hosszú távon egészségük megőrzéséhez. Az egyik legfontosabb étkezés a szénhidrátokban gazdag reggeli. Figyelj oda, hogy csemetéid soha ne induljanak el az iskolába üres hassal, az alacsony vércukorszint ugyanis csökkenti a koncentráló- és teljesítőképességet. A szénhidrátok adják a leggyorsabban mozgósítható energiát, de a betegségek, fertőzések elleni védekezésben is fontos szerepet töltenek be. Gyermekednek mindig készíts tízórait is, szendvicset és gyümölcsöt, ami ásványi anyagokkal és vitaminokkal tölti fel szervezetét.

Az egészséges táplálkozási szokások elsajátításában a családi minta a legfontosabb, de az iskola szerepe is jelentős. A napi étkezések közül a legfontosabb és gyakran mégis elhanyagolt a reggeli. Ahhoz, hogy a napunk jól induljon, feltétlenül szükséges, hogy ne hagyjuk ki ezt az étkezést. Ébredés után a legalacsonyabb a vércukorszintünk, ezért nagyon fontos, hogy együnk valamit, mielőtt munkába, iskolába indulunk. Cambridge-i kutatók 153 általános iskolában lehetővé tették a diákok számára, hogy ingyen fogyaszthassanak reggelit a tanév során. Az iskolákból 30–30 második és hatodik közötti osztályokba járó diákokat választottak ki, akiket kikérdeztek étkezési szokásaikról. Azt tapasztalták, hogy az ingyenes reggeli biztosítása önmagában nem ösztönözte őket a táplálkozási szokásaik megváltoztatására. Bár a reggelizők aránya 16%-ról 40%-ra nőtt, a „reggelit átugró” diákok aránya (4%) nem változott. Az iskolában reggelizők otthoni és hétvégi szokásai pedig nem változtak, táplálékbevitelük lényegében ugyanaz maradt.

Ha nem szoktatjuk hozzá a gyerekeket, hogy indulás előtt reggelizzenek, akkor a későbbiekben rögzül a „nem reggelizés” rossz szokása, amiről még ingyen reggelivel sem lehet leszoktatni őket. Ennek eredménye, hogy a gyerek az iskolában figyelmetlen, ingerült lesz, vagy ebédig rosszkedvűen ül. Amit pedig elmulaszt a tanórákon megjegyezni, azt délután nem fogja tudni pótolni. Ha eddig nem volt szokás a családban a reggeli, még nem késő elkezdeni. Érdemes változatosan összeállítani a család tagjai számára a nap első étkezését: például egy szelet teljes őrlésű kenyeret sovány felvágottal, vagy sajttal, idényjellegű zöldséggel, valamint egy bögre tejes itallal; joghurtos-zöldfűszeres túrókrémet magvas pékáruval; esetleg gabonapelyhet vagy müzlit tejjel, illetve gyümölcslével.

Ha a kicsi a menzán ebédel, akkor figyelj oda arra, hogy az ebéd és az otthon elkészített vacsora tápanyagokban kiegészítse egymást! Tápanyagtartalom szempontjából a tészták a legértékesebbek ételek közé tartoznak, könnyen emészthető, gyorsan felszívó szénhidrátokkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal, valamint egyes fajtáik emésztést elősegítő ballasztanyagokkal, azaz rostokkal látják el a szervezetet. A változatos étrendben a tészták mellett párolt köretként, főzelékként, rakott és töltött egytálételként a jelentős rosttartalmú, vitaminokban és antioxidánsokban gazdag zöldség- és főzelékféléknek is fontos szerepük van. Mind a tésztás ételekkel, mind a zöldséges fogásokkal fogyasztott húskészítmények és tejtermékek, pl. sajtos tészta, vagy rakott karfiol a gyermekek növekedéséhez szükséges teljes értékű fehérjéket biztosítják napi szinten.

Az uzsonna feladata, hogy a délutáni időszakban tápanyagokat, kalóriát biztosítson a leckét író, verset tanuló, számtanpéldát megoldó gyermek számára. Ilyenkor érdemes gyümölcsöt, salátát vagy valamilyen tejterméket választani egy kevés pékáruval. A lurkók étkezésében kapjon helyet a kenyér, a tészta, a rizs, a zöldségek, a gyümölcsök, a tejtermékek, a húsfélék, de bizonyos mennyiségben az édességek is. Csokoládé helyett aszalt gyümölccsel, esetleg sótlan olajos magvakkal jutalmazd gyermekedet. Amellett, hogy mit fogyasztanak, a rendszerességnek is kiemelt szerepe van a gyerekek étkezésében. Naponta négy-ötszöri étkezés ajánlott, nyugodt körülmények között, hiszen folyamatosan szinten kell tartani a kicsik energiaszintjét. Az egészséges táplálkozás mellett a rendszeres testmozgás is kulcsfontosságú. Mindkettő fokozza a teljesítőképességet, erősíti a szív- és érrendszert, csökkenti a zsírtömeget, növeli a csontsűrűséget és az izomerőt.

Forrás: Fekete Krisztina dietetikus tanácsai és Tudományos Életmódtanácsok hírlevél 2006-os decemberi száma

rtlklub

2007.01.17

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok