HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Környező országok > Prága: mini páncélos vitéz, illatosító, ezüstszínű erényöv

t: 2307

Prága: mini páncélos vitéz, illatosító, ezüstszínű erényöv










Prága vagy Budapest? Nagyon sok nyugat-európai és amerikai teszi fel magának ezt a kérdést, a Cseh Köztársaság fővárosa az utóbbi időben az egyik legnagyobb konkurensünk. A két főváros között döntenek a hollywoodi filmesek, a konferenciák szervezői, a nyereményutak megálmodói.

A cseh fővárosban az a jó, hogy szinte minden látnivaló egy kiadós sétával elérhető. Ráadásul komolyan odafigyelnek arra, hogy megvilágítsák az épületeket, így esténként úgy lehet sétálgatni az óvárosban, hogy tisztán kivehetőek még a házakat díszítő apró szobrocskák körvonalai is.

Madonna-láz

Idén az is vonzza a turistákat, hogy december végéig szinte folyamatosan érkeznek a sztárok koncertezni. Madonna prágai koncertjére már tíz hónappal korábban elfogytak a jegyek. Kétségtelen, hogy a show hihetetlenül látványosra sikeredett, mindent felvonultattak, amire az amerikai technikai tudás képes.

Egy kagyló vagy talán egy virág lehetett, amiből előlépett Madonna, mint Botticellinél Vénusz. A folytatás már kissé agresszívabb volt, az énekesnő tigriseket idomított. A ragadozók ezúttal félmeztelen férfiak voltak, akik látványosan ugráltak az emelvényekről az emelvényekre. Az énekesnő a koncerten több mint tízszer átöltözött, hol kosztümben, hol tornadresszben feszített. Még arra is volt lehetősége az egyik szerencsés kiválasztottnak, hogy csókot adjon Madonnának.

Furulya a hídról

Prága jelképe a Károly híd, és itt érdemes a legtöbb fotót készíteni. Akár jobbra nézünk, akár balra, a Moldva folyó mindkét partján gyönyörű gótikus tornyokat látunk. Ez volt az első prágai kőhíd. Építését megelőzően biztos, ami biztos alapon kikérték a csillagjósok véleményét az építés megkezdésének időpontjáról. Mivel még ebben sem bíztak meg tökéletesen, maghallgatták a zsidó kabbala tudósainak álláspontját is.


Végül hosszas tanakodás után az illetékesek megállapították, hogy 1357 9-ik hónapjának 7-ik napján 5 óra 31 perckor kell megkezdeni az építkezést. Így is történt, majd az először még csak egyszerű hídon elhelyezték Nepomuki Szent János szobrát. Ez annyira tetszett az előkelőségeknek, hogy fokozatosan új és új szobrokat készíttettek. Jelenleg harminc csodálatos alkotás látható a hídon. A szobrok tövében utcai zenészek, képeslapot és emléktárgyakat árusító nénik, mutatványosok üldögélnek.

Az egyik népviseletbe öltözött zenész még a furulyáját is megpróbálta eladni nekünk, kicsi felárral, hiszen az övé nem holmi gagyi bolti hangszer. A legtöbb árusnál van „vasaló”, vagyis bankkártya lehúzására alkalmas eszköz. Ha már a lehúzásnál tartunk, a pénzre nagyon kell vigyázni...

A királyok székhelye

A prágai vár (Hradzsin) mai külsejét főként a 18. századi átépítéseknek köszönheti. A Habsburgok rendesen kicsinosították az erődöt, amelynek egyes részei már 930 körül álltak. Ekkor készült el az első szentély, amely később megerősített falú bazilikává bővült, és később egyre csak terebélyesedett. A várgalériát mindenképpen meg kell nézni, de a szuvenírboltok is izgalmasak.

Az Óváros tér romantikája

Európa legszebb tere, bár a belgák szerint a brüsszeli az, de szerintem ők még nem voltak Prágában. A legfontosabb események helyszíne a romantikus tér, kineveztek, lefejeztek, kitüntettek sok-sok hírességet. 1918-ban itt kiáltották ki az önálló Csehszlovákiát is.

A prágai Városházát kötelező lefényképeznetek. Az épületen látható egy gyönyörű óra, úgy hívják, hogy Orloj. 1410-ben készítették, és három részből áll: bábjáték, szférakör és naptár. A szfératábla a Nap és a Hold mozgását mutatja, és a pontos időt, valamint a napnyugtával kezdődő régi cseh időt. Az alsó óra egyben kalendárium is, ezt 1866-ban készítették. Minden kerek órában kinyílik egy kis ajtó, és az idő múlását jelképező halál elővezeti a 12 apostol bábfiguráját.

A híres zsinagógák

A prágai zsidónegyed az Óváros tértől északra található. Egy időben a zsidókat arra kényszerítették, hogy itt is temetkezzenek, ekkor keletkezett a világ egyik leghíresebb zsidó temetője. 1896 után a zsidóváros jelentős részét lebontották, a zsinagógák azonban megmaradtak, és ezeket a mai napig meg lehet csodálni.

Knédli káposztával

A híres prágai Vencel tér valójában egy sugárút, ahol muszáj betérni egy helyi specialitásokat kínáló étterembe. Apám a mai napig emlegeti azt a káposztás knédlit, amit még a Vencel téren ettünk. Ez az étel a savanyú káposztához hasonlít, amelyhez finom lében zsemlegombócot adnak. A cseh sör a fiúk kötelező itala, nemzeti ital még a Becherovka. A desszertek közül a legfinomabb a gyümölcsös süti.
Kiss Róbert Richard, fotók: mienkavilag.hu

(nana.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség
 
Fel-mlm



2006.12.08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok