HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Táplálkozás > Vegán és boldogan

t: 1640

Vegán és boldogan









Több mint húsz éve hódít Európában a vegetarianizmus. A vendéglátó-ipari szakmának is be kellett hódolnia az új divatnak: sorra nyíltak vegetárius éttermek, ám a hagyományos éttermekben is az étlap tartalmaz egy ún. zöld oldalt, húsmentes ételek nagy választékával. A nagy amerikai gyorsétkeztető láncok már évekkel ezelőtt kitalálták a „vegiburgert“, szójafasírtos, céklás szendvicset, karamellszósszal leöntve…

A sok, állatokat támadó betegség kapcsán egyre időszerűbb a kérdés: kiiktatható-e teljesen az emberi étkezésből a hús, anélkül, hogy egészségünk veszélybe kerülne? Igen, válaszolják a táplálkozási szakértők: feltéve ha bizonyos alapelveket tiszteletben tartunk. Ellenkező esetben rendkívül súlyos fehérje-, vitamin- és ásványielem-hiány léphet fel.

Angliában, ahol a lakosság több mint 15 %-a (!) vegetáriánus, 11 000 ember táplálkozási szokásait vizsgálták tizenkét éven keresztül. Az derült ki, hogy a vegetáriánusok között a halálozási arányszáma 20 százalékkal csökkent a húsevőkéhez viszonyítva. Azt nem lehetett bizonyítani, hogy ezek az eredmények egyszerűen csak a húsfogyasztás kiiktatásával születtek-e meg, vagy hatással az egészségesebb életmód is: a vegetáriánusok többsége nem fogyaszt alkoholt, és nem dohányzik.

Mindenesetre az bebizonyosodott, az egészséges és irányított vegetáriánus étkezési mód nem jelent veszélyt. De vigyázat: nem lehet egyik napról a másikra a húst és egyéb élelmiszerek fogyasztását kiiktatni az étrendből, mert súlyos hiányok léphetnek fel a szervezetben, ha nem pótolják a kimaradó alkotóelemeket más élelmiszerfajtákkal. Ezért elengedhetetlen megismerni néhány alapvető rendezési elvet, mielőtt áttérnénk a vegetáriánus életmódra.

1. Fehérjepótlás

Az étkezések során ajánlott együtt fogyasztani szárított zöldségfélét gabonafélékkel vagy olajos magvakat (dió, mandula, mogyoró, stb.) friss gyümölcsökkel. Ezt a módszert a vegetáriánus szótárban „fehérje kiegészítő“ étkezési módnak nevezik.

Azért kell így „zsonglőrködni” az élelmiszerfajtákkal, mert ellentétben a hússal, a zöldségfélékben nem lehet megtalálni a szervezet napi fehérjeszükségletét. Ha valaki nem eszik húst, akkor egy étkezés során elegyítenie kell a különböző élelmiszerfajta-családok egyes elemeit, hogy fedezhesse a napi szükséges fehérjemennyiséget. Ezt az elvet alkalmazzák már évszázadok óta öt földrész tradicionális ételeinek elkészítésénél: ilyen ételek pl. a kuszkusz Észak-Afrikában, vagy a kukoricából és száraz piros babból készült étel Dél-Amerikában. Ilyen párosítás még: rizs lencsével, zabpehely tejjel, vagy tészta sajttal.

2. Vasszintmérés

Nemcsak a marhahús nagyon gazdag vasban: de szervezetünk a benne lévő vasat gyorsabban és jobban felszívja, mint a növényi eredetű élelmiszerekben találhatót. A zöldségfélékben található vasnak csak három százaléka hasznosul a szervezetben, szemben a marhahús 15 százalékával.

A vashiány elkerülésére fogyasszuk gyakran a tenger gyümölcseit, fehér- vagy barnakenyeret, nagyon sok zöld(ség)félét, főleg spenótot.
Az is jó módszer, ha minden étkezéshez megiszunk egy pohár narancs- vagy citromlevet. A bennük lévő C-vitamin megkönnyíti a zöldségfélékben található vas felszívódását. Reggelinél a gabonaféle (kenyér, müzli) és a tejtermékek elfogyasztása után is igyunk meg egy pohár százszázalékos, rostos gyümölcslevet, vagy csipkebogyóteát, -lekvárt. Ez a növény különösen gazdag C-vitaminban, 10 dekájában 1000 mg található.

3. Emésztés-karbantartás

Együnk sok teljes értékű (nem light és nem kalóriaszegény) élelmiszert. A vegetáriánusok imádják a kenyeret, a rizst, a tésztaféléket. Nem is csoda, mert nagyon gazdagok rostokban és ásványi elemekben. Egyetlen hátrányuk van: nagy mennyiségben fogyasztva emésztési problémát okozhatnak. Válasszuk a könnyebben emészthető rozskenyeret, kétszersültet, pirítóst.

4. Természetes ízesítés

Használjunk sok reszelt sajtot, por alakú élesztőt, búzacsírát stb. Minden nagyobb élelmiszerüzletben kaphatók és igen gazdagok vitaminokban és ásványi elemekben.

5. Zsírmegtartóztatás

Akik nem esznek húst, azok általában rávetik magukat a sajtokra és a sajttal készült ételekre. (A sajtok rendkívül gazdagok zsiradékanyagokban.) Mivel sok nyers zöldségfélét fogyasztanak saláta formájában, különböző öntetekkel, szószokkal, megnőhet a túlzott olajfogyasztás veszélye is. Inkább „könnyű“ ecetféleségekkel ízesítsük az önteteket, friss, zsírszegény sajtokat és csökkentett zsírtartalmú tejet, tejtermékeket vásároljunk.

(nana.hu)

Linkajánló:


RECEPT ABC,
Alternatív
gyógymódok
,
Egészség, orvos
,
Táplálékkiegészítők
,
Szépségápolás
, bio,
vegetáriánus



2006.09.15

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok