HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Táplálkozás > A tudomány szerint is jobb a bioélelmiszer

t: 1842

A tudomány szerint is jobb a bioélelmiszer








Az összehasonlító tanulmányok tudományos részeredményeikből összeállt a meggyőző összkép. Az eredmények alapján végre egyértelmű kijelentéseket tehetünk az ökológiai élelmiszerek minőségével kapcsolatban. A tanulmány kémiai analitikai, valamint integrált megközelítésű vizsgálatok eredményeit alapul véve született.

A vizsgálatok a beltartalomra, a szermaradványokra, illetve az olyan összetett minőségi mutatókra irányultak, mint az ökológiai mezőgazdaság hatása az emberi és állati szervezetre. Az érzékszervi bírálat sem maradt ki a sorból, hiszen az ízletes élelemiszer igazán fontos összetevője az életünk minőségének.

A bioélelmiszer a legjobb? Igen, a bio a legjobb - foglaltak állást a tanulmány szerzői. Az ökológiai és a konvencionális (nem ökológiai) előállítású alapanyagok és termékek összehasonlító vizsgálata megerősítette azt, amit a fogyasztók eddig is sejtettek: Az ökotermékek fogyasztásával nemcsak több, biológiailag hasznos anyag jut be a szervezetbe, hanem ezúton csökkenthető a nitrátterhelés, a szermaradványok, az adalékanyagok és a génmanipulált szervezetek felhasználása okozta egészségügyi kockázat is.

Egészségesebb élet bioélelmiszerekkel. A közelmúltban egy kolostorban vizsgálták, milyen hatása van az ökológiai élelmiszerekre való áttérésnek. A tanulmány szerzői a szubjektív tényezőket és a természettudományos módszerekkel bizonyítható változásokat egyaránt értékelték. A kísérletben résztvevői arról számoltak be, hogy egészségügyi panaszaik csökkentek. Ezzel egyidejűleg a kimutatható volt, hogy a vérben megnőtt a vírusok elleni védelemért felelős immunsejtek száma. Korábban tanulmány készült egy Neuseelandi lánykollégium lakóinak egészségi állapotáról. A közel három éves kísérletben a diákok kizárólag ökológiai előállítású élelmiszerrel látták el. Ennek eredményeként kevesebb volt a megfázás és a köhögés, gyorsabb volt a gyógyulás, csökkent a sportsérülések, valamint a bőr- és fogpanaszok száma.

Bioélelmiszer az élet kezdetétől. Jól mérhető, hogy hat az ökológiai élelmiszerek fogyasztása az anyatejminőségére. Azoknak az anyáknak a tejében, akik zömében bioélelmiszerekkel táplálkoztak, több omega-3-zsírsav és többszörösen telítetlen zsírsav volt kimutatható. Az anyatejben megjelenő növényvédőszer maradványok koncentrációja annál kevesebb volt, minél nagyobb arányt tett ki a bioélelmiszer az anya táplálékában. Az ökológiai élelmiszerek fogyasztása a spermaszámot is befolyásolja. Az ökológiai táplálékot fogyasztó férfiaknál átlagosan 30%-kal volt magasabb az érték.

A mérési eredményeket nem könnyű értelmezni, hiszen a jó közérzet és egészségi állapot nem csak a táplálkozástól függ. A túl bőséges és egyoldalú táplálkozás - függetlenül attól, hogy az élelmiszer ökológiai előállítású-e – kedvezőtlenül hat az egészségre.

Összességében azonban kijelenthető, hogy a bioélelmiszekkel való táplálkozás kedvező hatással lehet az egészségi állapotra. A következőkben a vizsgálati eredményeket közöljük

Bio zöldségek és gyümölcsök minősége

1. Több vitamin

A bio fejeskáposzta 30%-kal több C-vitamint tartalmazott.
Ökológiai tápanyag utánpótlás mellett szignifikánsan magasabb volt a paradicsom C-vitamin tartalma.
Bioalmában magasabb C-vitamin koncentrációt mértek.

Az ökológiai gazdálkodás vonatkozó előírásai

A nitrogén utánpótlás csak szerves tápanyag utánpótló anyaggal történhet. Nitrogén műtrágyák felhasználása nem engedélyezett.
A kijuttatott nitrogénadag növekedése egyoldalú nitrogénforgalomhoz vezet, gátolva a szénhidrogén kötések kialakulását és a kapcsolódó metabolitok (például C-vitamin) képződését. Tilos a vegyszeres gyomirtás. Feltételezhető, hogy egyes gyomirtó szerek hatására csökken a C-vitamin koncentrációja.

2. Magasabb szárazanyag tartalom, kevesebb nehézfém

A biohagyma szignifikánsan több ásványi anyagot és nyomelemet tartalmazott (kalcium, magnézium, bór, bizmut, diszprózium, európium, Lutécium, rubídium, antimon, szelén, stroncium, titán, urán, ittrium).
A burgonya is szignifikánsan több ásványi anyagot és nyomelemet tartalmazott (foszfor, magnézium, nátrium, mangán, vas, kobalt, réz, cink, szelén, és nikkel).

3. Több másodlagos (egészségvédő) növényi anyag

A másodlagos növényi anyagok mennyisége a bioélelmiszerekben 10-50%-kal magasabb lehet. A másodlagos növényi anyagoknak többféle kedvező egészségügyi hatás tulajdonítható. Bizonyos mértékben segítenek a daganatos betegségek megelőzésében, serkentik az immunrendszer működését, szabályozzák a vérnyomást, védelmet nyújtanak a baktériumok és vírusok ellen és antioxidánsként viselkednek.
A bioalmában 19%-kal magasabb fenolkoncentrációt mértek.
A bioszőlőben 26%-kal volt magasabb a resvaratrol koncentráció (a kék szőlő héjában képződő fenolvegyület koncentrációja).
Ökológiai tápanyag utánpótlás mellett szignifikánsan magasabb volt az őszibarack és körte polifenol tartalma.

A bioburgonyában szignifikánsan magasabb volt a polifenol koncentráció, ugyanakkor kevesebb szolanint tartalmazott. A bioburgonyában közel kétszer annyi flavonoidot mértek.
Ökológiai tápanyagutánpótlás mellett szignifikánsan több likopin képződött a paradicsomban.
A bio sárgarépában 12%-kal magasabb béta karotin koncentrációt mértek.
A biohagyma antioxidatív hatása 20-50%-kal bizonyult magasabbnak.
Spenót, káposzta, brokkoli és újhagyma mintákat vizsgálva, az ökológia termesztésből származók esetén több mint 50%-kal erősebb baktérium ellenes hatás volt kimutatható a szalmonella kórokozójával szemben, a biokáposzta és bioretek a vibrióval szemben is hasonló mértékben bizonyult hatékonyabbnak.
A bio zöldséglevekben 10-szer magasabb flavonoid koncentrációt is mértek.
A bioalapanyagokból készült leveskeverékek 5-ször magasabb szalicilsav koncentrációt mértek.

Az ökológiai gazdálkodás vonatkozó előírásai

A nitrogén utánpótlás csak szerves tápanyag utánpótló anyaggal történhet. A nitrogén műtrágyák felhasználása nem engedélyezett.
A kijuttatott nitrogénadag növekedése egyoldalú nitrogénforgalomhoz vezet, gátolva a szénhidrogén kötések kialakulását és a kapcsolódó metabolitok (pl. C-vitamin) képződését.
A növények a kórokozókkal és kártevőkkel szemben nemcsak közvetlenül védik magukat, hanem főként megelőző jelleggel ilyen másodlagos anyagokkal. A környezettől idegen, szintetikus növényvédő szerek, növekedés szabályzók, lombtalanító szerek alkalmazása tilos.
A szintetikus növényvédő szerek számos másodlagos növényi anyag képződését gátolhatják.

4. Magasabb szárazanyag tartalom

A biozöldségek lassabban növekednek, kevesebb vizet tartalmaznak, így szárazanyag tartalmuk magasabb.

5. Jobb eltarthatóság

A spenóttal végzett lebomlási kísérletekben a biominták P értéke bizonyult kisebbnek, kevesebb volt a szárazanyag veszteség és jobb volt az eltarthatóság.
Cékla esetén 50%-kal találták jobbnak a tárolhatóságot.
Ökológiai tápanyag utánpótlás mellett a burgonya tárolási vesztesége hasonlóképpen 50%-kal bizonyult kevesebbnek. Ennek oka a nagyobb szárazanyag tartalom mellett a szövetek erősebb szerkezete lehet. Az így kialakult mechanikus védettségnek köszönhetően a mikrobiológiai hatásokkal szemben nagyobb ellenálló képesség mutatkozik.

Az ökológiai gazdálkodás vonatkozó előírásai

Az ökológiai gazdálkodásban cél a megfelelő humuszháztartás biztosítása. A nitrogénműtrágyák és a könnyen oldódó foszfátok alkalmazása tilos.
A környezettől idegen, szintetikus növényvédő szerek, növekedésszabályzók és lombtalanító szerek alkalmazása tilos.
Az intenzív tápanyag kijuttatással és a növényvédő szerek alkalmazásával elért hozamnövekedés hátrányosan befolyásolja a tartósságot és a tárolhatóságot.

6. Kevesebb nitrát

Az ökológiai termesztésű zöldségekben szignifikánsan kevesebb nitrát halmozódik fel.

Ökológiai gazdálkodás vonatkozó előírásai

A tápanyag utánpótlásban fontos szempont az intenzív talajélet fenntartása. A nitrogéntrágyázás kizárólag szerves tápanyagutánpótló anyagokkal történhet.
A nitrogénműtrágyák és a könnyen oldódó foszfátok alkalmazása tilos.
Hígtrágyát, trágyalevet és éretlen trágyát tilos zöldség és bogyós gyümölcs kultúrákban fejtrágyaként használni.
A termesztéstechnológia, mindenek előtt a tápanyag utánpótlás és a talajművelés módja hatással van a növény élettani folyamataira. Az egyoldalú trágyázás hatására, ha a tápanyag utánpótlás könnyen oldódó ásványi trágyákkal történik, megváltozik a növény nitrogén és szén anyagcseréje. Túl nagy nitrogénadagok hatására káros mértékben megnő a nitráttartalom.

7. Kevesebb növényvédő szer maradvány

A növényvédőszer maradvány tartalom szempontjából szignifikáns különbség mutatható ki az ökológiai és a konvencionális előállítású élelmiszerek között. Egy közelmúltban készült német statisztika szerint a konvencionális élelmiszerekben gyakran mutathatók ki növényvédő szer maradványok (2002-ben a minták 75%-ában). Ezzel szemben a bioélelmiszerek 93%-ában nem találtak növényvédő szer maradványt.
Egy amerikai tanulmány szerint átlagosan csak harmadannyi ökológiai mintákban lehetett szermaradványt kimutatni, mint konvencionális mintában.
Az „kezeletlen” felirattal forgalomba hozott citrusfélék héjában növényvédő és tartósító szer maradványokat találtak, míg az ökológiai gazdálkodásból származó citrom és narancs nem tartalmazta ezeket.
A borvidékeken lakó, ökológiai módon gazdálkodó szőlő és gyümölcstermesztők hímivarsejtjei mozgékonyabbak voltak, mint a konvencionális gazdálkodást folytatóké.
Az ökológiai gazdálkodás vonatkozó előírásai

A természettől idegen, szintetikus növényvédő szerek, növekedésszabályzók és lombtalanító szerek alkalmazása tilos.
Gyomirtó szerek felhasználása tiltott.
A tárolhatóság érdekében végzett vegyszeres kezelés (pl. a termés kezelése rovarölő vagy gombaölő szerekkel) nem engedélyezett.

Ernte 5/03 számából fordította: Gelencsér Margit
A cikk a Biokultúra Magazin 2004. évi 5. számában jelent meg.

(naturezone.hu)

Linkajánló:


RECEPT ABC,
Alternatív
gyógymódok
,
Egészség, orvos
,
Táplálékkiegészítők
,
Szépségápolás



2006.08.18

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok