HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Aktuális teendők > Növésben vannak

t: 2722

Növésben vannak

A pihenőidő után, tavasszal célszerű átültetni, hogy nyáron, az új növekedési szakaszban zavartalanul terebélyesedhessen kedvencünk. Fontos, hogy az átültetett növények gyökerei még a téli nyugalom előtt regenerálódjanak. Virágzó állapotban lévő növényt azonban soha ne ültessünk át.

Átültetéshez soha ne használjunk kertből vett földet. Ezekben olyan kórokozók, kártevők lehetnek, melyek a gyökereket megfertőzhetik. Ráadásul rendszeres öntözés hatására elvesztik laza szerkezetüket. A legtöbb növény számára a tőzeggel kevert általános földkeverék felel meg, de speciális földkeverék kapható a kaktuszok, pozsgások, orchideák és a savanyú talajt kedvelő növények számára.

Az új agyagcserepet ültetés előtt 2-3 órára áztassuk vízbe, különben sok vizet vonnak el a talajból. A régi cserepeket ültetés előtt alaposan tisztítsuk meg. Az agyagcserepekben, porózus szerkezetük miatt, a gyökerek több levegőhöz jutnak. A műanyag cserepek viszont könnyebbek, és nem képződnek rajtuk mészfoltok.

Muskátliszezon

A májusi fagyosszentek elmúltával kiültethetjük az ablakba és konténerekbe a muskátlikat, petúniákat. Az áttelelt muskátlitövekről szedjük le az elszáradt leveleket, és vágjuk vissza a szárakat. Muskátliföldbe ültessük, alaposan öntözzük meg. A dús virágzáshoz rendszeresen tápoldatozzuk.

Mi szükséges az átültetéshez?
- új cserép, amely átmérője a réginél 2-4 cm-rel nagyobb
- cserép alátét
- új föld
- drénanyag (agyaggranulátum, kavics vagy fenyőkéreg)
- cserépdarabok a kifolyónyílás lefedésére
- éles kés, olló, öntözőkanna

A leghálásabb szobanövények

Banán

Gyorsan fejlődik, szobában is elérheti a kétméteres magasságot. Télikertben, vagy párás légterű helyiségben virágzik és termést is hozhat. Közepes fényigényű, tavasztól őszig árnyékoljuk. Nyáron bőségesen, télen kevésbé öntözzük. Soha ne száradjon ki a földje. Levelét is permetezzük.

Dracéna, sárkányfa

Számtalan faja kapható, egyes fajai kis fává nevelhetők. Világos, de nem napos helyet igényel. (A színes levelűek csak megfelelő fénynél színesednek) 17 fok alatt télen se tartsuk, mérsékelten öntözzük. A párás levegőt szereti, permetezzük a leveleit.

Fikusz

A kislevelű fajtái most a legdivatosabbak, kis fává növekednek idővel. Világos, de közvetlen napfénytől mentes helyen tartsuk, átlagos szobahőmérsékleten. Mérsékelten öntözzük, néha hagyjuk a földjét kicsit kiszikkadni. Párakedvelő, langyos vízzel permetezzük.

Pletyka

Igénytelen és gyorsan nő, levelei színben, formában eltérőek. Mutatós, ha többféle fajtát ültetünk egybe. Világos, enyhén napsütötte helyen fejlődnek jól, nyáron bőségesen locsoljuk. Ha a hajtásait megcsipkedjük, száruk nem nyurgul fel, erősebben bokrosodik.

Szobakőris

Megfelelő gondozás mellett másfél méteres cserjévé nőhet. Világos helyre tegyük, de a tűző naptól óvjuk. Nyáron igényli a meleget, akár a szabadba is kitehetjük. Mérsékelten öntözzük, a földje legyen mindig nedves. Gyakran permetezzük a leveleit.

Tipp

Nagy méretű növények esetében, átültetés helyett elég a felső, néhány centiméteres talajréteget friss földre cserélni.

Fotók: Otthonunk növényei (Újhold könyvkiadó)

(gyongy.hu)



2006.06.20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
1. Bal kezünkkel a növény tövét fogva fordítsuk lefelé a cserepet, óvatosan ütögessük az asztal széléhez, majd emeljük le a földlabdáról.
1. Bal kezünkkel a növény tövét fogva fordítsuk lefelé a cserepet, óvatosan ütögessük az asztal széléhez, majd emeljük le a földlabdáról.
2. A sérült, elhalt feketés színű gyökereket, mohát távolítsuk el. Ügyeljünk arra, hogy a gyökerek lehetőleg ne sérüljenek. 

A növény tövénél az elsárgult leveleket is távolítsuk el.
2. A sérült, elhalt feketés színű gyökereket, mohát távolítsuk el. Ügyeljünk arra, hogy a gyökerek lehetőleg ne sérüljenek. A növény tövénél az elsárgult leveleket is távolítsuk el.
3. Az új cserép aljára tegyünk néhány törött cserépdarabot, majd néhány cm-es drénréteget, amely túlöntözés esetén megakadályozza a gyökerek pusztulását.
3. Az új cserép aljára tegyünk néhány törött cserépdarabot, majd néhány cm-es drénréteget, amely túlöntözés esetén megakadályozza a gyökerek pusztulását.
4. A drénrétegre terítsünk friss virágföldet és helyezzük középre a régi cserepet. 

Ennek helyén áll majd a növény.
4. A drénrétegre terítsünk friss virágföldet és helyezzük középre a régi cserepet. Ennek helyén áll majd a növény.
5. Helyezzük bele a cserépbe a növényt, úgy, hogy ugyanolyan magasan álljon, mint korábban.

Töltsük fel a cserepet földdel, a növény tövét  megnyomva tömörítsük a talajt.
5. Helyezzük bele a cserépbe a növényt, úgy, hogy ugyanolyan magasan álljon, mint korábban. Töltsük fel a cserepet földdel, a növény tövét megnyomva tömörítsük a talajt.
6. Ültetés után növényünket alaposan öntözzük meg.   

Mészmentes (forralt vagy esővíz), szobahőmérsékletű víz a legalkalmasabb rá. 

Rendszeresen kapjon tápoldatot is.
6. Ültetés után növényünket alaposan öntözzük meg. Mészmentes (forralt vagy esővíz), szobahőmérsékletű víz a legalkalmasabb rá. Rendszeresen kapjon tápoldatot is.

Legfrissebb magazinok