HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Lélek > PÁRKAPCSOLATUNK ARCAI

t: 3144

PÁRKAPCSOLATUNK ARCAI

A HÁZASSÁG LUXUSA .......
És minderre a médiák is rásegítenek. Azt éreztetik velünk, hogy cikis dolog egy életre közösségre lépnünk valakivel, aki ráadásúl még csak nem is azonos nemű velünk.....
Ha pedig még közös gyerekről is álmodozunk, akkor már alig van remény számunkra, hogy valaha is visszatérhetünk a "normális" emberek világába. A házasság ma már csak a tradicionalista, unalmas hétkönnapi emberek luxusa. Házastárs helyett már sokkal divatosabb élettársról beszélni, bár ez utóbbi helyett is már egyre gyakrabban találkozunk az "életszakasz-társ" kifejezéssel.
Az érme másik oldaláról, a magányosan átsírt éjszakákról, az önpusztító pótcselekvésekről, amelyekkel sokan a kötődés és az érzelmi biztonságérzet hiányát próbálják helyettesíteni, azonban már jóval kevesebb szó esik.
De az "életszakasz-társak" által szexuálisan zaklatott kislányokról és az elnőiesedő fiúkról sem sokat hallunk. Az utóbbiakat édesanyjuk egyedül neveli, ezért 10-15 éves korukig férfiminta nélkül nőnek fel.....
Paradox módon azért más hangok is hallhatók. Néhány világsztár nem csak teljesítményével vívja ki rajongói csodálatát, hanem botrányoktól mentes, kiegyensúlyozottnak tűnő házasságával is. Gondoljunk Mel Gibsonra vagy Catherine Zeta-Jonesra.)

ARCCAL A TÁRS FELÉ.....
Elgondolkodtató, hogy a nemzetközi vizsgálatokban a megkérdezettek 80-90 %-a nyilatkozta azt, hogy számára a család fontosabb, mint a munka vagy a szabadidő eltöltése.
A kutatók az egészség szempontjából is egyre többet foglalkoznak a házassággal. Megállapították pl., hogy aki úgy érzi, egyedül áll az élet küzdőterén, jelentősen fogékonyabb a testi és lelki megbetegedésedre. Az is bebizonyosodott, hogy a nőtlen férfiak nehezebben gyógyulnak fel sőlyos betegségekből, mint akik mellett ott van a feleségük, s gondoskodik róluk.
Nemzetközi nagyvállalatok személyzeti osztályvezetői azt is elárulják, ha két egyforma képesítésű, 30 éves férfi közül kell választaniuk, akiknek egyike családos, a másik pedig szingli, akkor szívesebben választják a családost, mert megbízhatóbb, és helyzetéből adódóan stabilitásra törekszik. A negyveneseknél az egyedülállóság kifejezetten hátrányos, mert a munkaadó náluk már a szociális készséget is megkérdőjelezi.

A HÁZASSÁG "ARCAI"
Most már "csak" azt kell megválaszolnunk: mit tehetünk azért, hogy házasságunk egy egész életre szóljon? Vannak, akik a felek egymás közötti kommunikációjának tulajdonítanak varázserőt. Mások szerint a házasság sikerét több tényező összjátéka határozza meg. Közéjük tartozik Dr. David H. Olson is. Szerinte a házasság kiegyensúlyozottságát a következők határozzák meg:
- kapcsolat iránti elvárások
- a kommunikáció mélysége, milyensége és gyakorisága
- a konfliktuskezelés módja
- a pénzkezelés összhangja
- a szabadidőtöltés formái
- a szexuális összhang
- a gyermeknevelés harmóniája
- a család és a barátok viszonya
- a szerepértelmezés
- a hitbeli meggyőződés hasonlósága.
A felsorolt pontok a házasság egy-egy arca.

MIT AKARUNK EGYMÁSTÓL?
Miért csalódik férfi és nő a házasságban? Mert házasságkötéskör a férfi azt hiszi, felesége sohasem fog megváltozni, az asszony pedig úgy véli, férjét úgyis sikerül megváltoztatnia... Mindketten előbb-utóbb csalódnak.
FONTOS! az ilyen és hasonló félreértések elkerülése érdekében érdemes átgondolnunk, hogy mit is várunk egymástól, önmagunktól és közös életünktől. Ha pedig ezt együtt tesszük meg párunkkal, akkor nagyon jó esélyünk van arra, hogy valódi harmónia alakuljön ki közöttünk, részei legyünk egymás életének, ne pedig olyan legyen a viszonyunk, mint két szobatársé, akik néha szeretkeznek is egymással.
A házasság ugyanis nem csak gyermeknevelést, mosogatást, fűnyírást és szeretkezést jelent, hanem azt is - és elsősorban azt! - , hogy két ember közös életet valósít meg magának. Életközösséget, amelyben a pár megteremti saját kultúráját, amelyben tisztelik egymás céljait, és értékelik az őket egymással összekötő szerepeket.
Persze ez nem jelenti azt, hogy a feleknek tökéletesen azonos életcélokat kellene követniük, mondjuk, mindketten elkötelezetten tanulmányozzák a széncinkék táplálkozási szokásait. Az viszont komoly gondokat okozhat, ha a férj egy vágóhidat vezet, miközben felesége a zöldek aktivistája..... Persze a valós életben nem ilyen fekete-fehér élethelyzetekkel találkozunk. Abban azonban biztosak lehetünk, hogy a legtöbb veszekedés tétje nem az, hogy ki viszi le a szemetet. A konfliktusok java részét az teszi ki, hogy a házastársak támogatják-e egymás reményeit, vágyait, törekvéseit, megtalálják-e a közös életük közös célját.

ŐSZÍNTE LÉGKÖR
Ez esetben arról van szó, hogy a mindkettőjüket érintő célokat együtt álmodják meg, együtt tűzzék ki, ugyanakkor meg kell tanulniuk együtt élni az adott különbségekkel úgy, hogy kölcsönösen tiszteletben tartsák egymást. Minden házaspár elsőrangú feladata lenne, hogy olyan légkört teremtsen, amelyben mindkét fél őszíntén beszélhet saját meggyőződéseiről, álmairól és céljairól.
Ez utóbbiakkal kapcsolatosan két dolgot érdemes tudatosítanunk:
- Csak azokat a célokat érhetjük el az életben, amelyeket ki is tűzünk magunk elé. Ez a kijelentés banálisan hangozhat, de nagyon sok házaspár él céltalanul, úgy, hogy a körülmények, a rossz beidegződések, a családi hagyományok stb. ide-oda sodorgatják őket.
Ezzel ellentétben, ha tudjuk, hogy milyennek akarjuk látni házasságunkat, gyermekeinket, otthonunkat, mondjuk 10 év múlva, akkor sokkal könnyebben megtaláljuk az utat is, ami céljaink eléréséhez vezet.
- Amit az életben elérünk, az csak olyan "magas" lehet - de általában egy kicsivel "alacsonyabb" -, mint a célunk, amelyet magunk elé tűztünk. Ez kettős feladat elé állít bennünket. Egyfelől mernünk kell elég magas célokat kitűznünk, hogy sokat el is érhessünk, ugyanakkor arra is figyelnünk kell, hogy céljaink elérhetők legyenek!
Ellenkező esetben minél magasabbról esünk, annál jobban fáj.

GYAKORLAT PÁROKNAK
És most eljött az ideje annak, hogy párjával megfogalmazzák céljaikat!
- fogjanak egy-egy papírlapot és írják fel, hogy 10 év múlva hol szeretnének tartani pl. a hivatásukban, a gyermeknevelésben, a házasságukban, az anyagi helyzetükben stb.! Fogalmazzák meg céljaikat, amilyen konkrétan csak tudják.
- cseréljék ki egymással a papírlapokat, és olvassák el!
- majd beszéljék meg a következőket:
Hogyan látom magam partnerem terveiben?
Mit várunk együtt az életünktől?
Egyéni céljaink beleilleszkednek-e a közös céljainkba?
Mit tehetünk a kitűzött célok megvalósításáért?
(Forrás: Ideál Magazin)

2005.02.24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok