HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Érdekességek - Kultúrák > A világ 15 leglátványosabb metropolisza

t: 2594

A világ 15 leglátványosabb metropolisza

Luigi Di Serio listáján Hong Kong végzett az élen, többek között azért, mert nem kevesebb mint 43 olyan épület található a 6,9 milliós városban, amely 200 méternél is magasabb. Ebből 30-at az elmúlt 5 év során építették. Itt található a világ legmagasabb épületei közül 15. Di Serio külön jutalmazta a festői hátteret nyújtó hegyeket is.

A 9,5 millió lakosú Chicago lett a második helyen, amelyet a felhőkarcolók bölcsőjeként aposztrofál a várostervező szakember. Chicagóban épült az első fémvázas toronyház 1885-ben. Bár ma már közel nincs a legmagasabbak között, de vitathatatlanul ez volt az első ilyen tervezésű épület. Szintén itt található az USA legmagasabb épülete, a Sears Tower, amely tévéantennáival együtt összesen 527 méter magas.

A 13,1 millió embernek otthont adó Sanghaj végzett Di Serio listájának harmadik helyén. A kínai térség egyik legnagyobb és legfejlettebb városában 25 200 méternél is magasabb épület nyúlik az ég felé, közöttük a 468 méteres Oriental Pearl tévétorony.

New York lett a negyedik, skyline-ját aligha kell bemutatni, hiszen a hollywoodi filmekből, illetve a 2001-es szeptemberi terrortámadás kapcsán az egész világ megismerhette a 21 milliós nagyváros arculatát. A város négy legmagasabb épületét – köztük az Empire State Buildinget – mind az 1930-as évek elején építették. Jelenleg 47 felhőkarcoló magasodik a világ fővárosában, Di Serio pedig kíváncsian várja a World Trade Center helyén építendő Freedom Tower érkezését, a szakember szerint ugyanis az épület óriásit változtathat a városképen.

A 32 millió lakosával a Föld legsűrűbben lakott városa a lista ötödik helyén álló Tokió. A japán fővárosban 15 felhőkarcoló tör az ég felé, köztük a Tokyo Tower, amelyet minden este más színnel világítanak meg. A szabályok értelmében az összes magas épület tetején piros jelzőfények égnek esténként, így Tokió egészen különleges látványt nyújt éjszaka. Érdekesség, hogy itt található a világ legtöbb helikoptere, amellyel a gazdag üzletemberek a csúcsforgalmat tudják kikerülni.

A 3,8 milliós Szingapúr lett a hatodik, amely a várostervező szakember szerint az egyik legjobban tervezett, legtisztább metropolisz. Szingapúrban az épületek nem lehetnek 280 méternél magasabbak a légiforgalom miatt, s összesen 8 felhőkarcoló található a városállamban. Di Serio külön elismeri a nagy kiterjedésű zöldterületeket, amelyek a többi nagyvárosnál élhetőbbé teszik Szingapúrt.

A kanadai Toronto végzett a hetedik helyen. Az 5,1 milliós városban hét felhőkarcoló magasodik, köztük az 553 méter magas CN torony, amelyet gyakran emlegetnek a világ legmagasabb szabadon álló építményeként. Bár Di Serio szerint ez nem igaz, mert léteznek magasabbra nyúló tévéantennák, a CN toronynak van a legmagasabb megfigyelőterasza a világon. A torony formája azonnal felismerhetővé teszi a kanadai nagyváros látképét.

A másfélmilliós Kuala Lumpurban található a legmagasabb ikerépület, a 452 méter magas Petronas-toronyház, amelyen kívül még a 420 méter magas Menara Kuala Lumpur Tower látható a malájziai nagyváros skyline-jában. Ez a két óriás a világ 25 legmagasabb épülete között említhető.

Kilencedik lett a kínai Shenzhen, amely 1970-ben csupán egy kis halászfalu volt, most azonban több mint négy millió embernek ad otthont. Összesen 13 felhőkarcoló áll a városban, köztük a világ nyolcadik legmagasabbja, a Shun Hing Square. Az éjszakai színes megvilágítás a videojátékok világát idézi.

A több mint húszmilliós Szöul került a lista tizedik helyére, 10 felhőkarcolóval. Di Serio megemlíti, hogy a 200 méternél magas épületek elszórtan helyezkednek el a városban, s köztük egyaránt találhatóak irodaépületek és lakóházak is. Ez utóbbiakból épült a legtöbb az elmúlt években, sok közülük 60 emeletnél is magsabb.

A 18,3 milliós Sao Paolóban található Tokió után a világ második legnagyobb helikopterflottája. Bár a városban csupán egyetlen valódi – 200 méternél magasabb – épült, az óriási épületek végeláthatatlan tömege különleges látványt nyújt a brazil nagyvárosban.

A 12. helyezett, 4,2 milliós Sydneyben 8 felhőkarcoló épült, s számtalan ennél alacsonyabb toronyház, azonban nem ezek az épületek teszik egyből felismerhetővé az ausztrál metropoliszt. Sokkal inkább híres kikötője, az óriási Harbour Bridge-dzsel, és az operaházzal.

Frankfurt lett a tizenharmadik a listán, a maga öt felhőkarcolójával. Di Serio szerint a német nagyváros egyedülálló a kontinensen, hiszen hasonló épületek csak nagyon elvétve találhatóak az öreg kontinesen.

Vitathatat-lanul az egyik leglátványosabb nagyváros Dubaj, ahol mind a hét felhőkarcoló 1999 óta épült. Az Egyesült Arab Emirátusok ezen égköve a legmodernebb építészet számos példáját felvonultatja, s itt készül a világ leendő legmagasabb épülete is.

Tizenötödik lett Seattle, amelynek 184 méteres Space Needle tornya teszi egyedülállóvá. Emellett négy felhőkarcoló magasodik a 3,6 milliós városban, Di Serio azonban elsősorban a Seattle-t körülölelő hegyek és óceánpart miatt vette fel listájára a Washington állambeli metropoliszt.

(forrás: www.hvg.hu)

2006.03.30

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
1. Hong Kong
1. Hong Kong
2. Chicago, USA
2. Chicago, USA
3. Sanghaj, Kína
3. Sanghaj, Kína
4. New York, USA
4. New York, USA
5. Tokió, Japán
5. Tokió, Japán
6. Szingapúr
6. Szingapúr
7. Toronto, Kanada
7. Toronto, Kanada
8. Kuala Lumpur, Malájzia
8. Kuala Lumpur, Malájzia
9. Shenzhen, Kína
9. Shenzhen, Kína
10. Szöul, Dél-Korea
10. Szöul, Dél-Korea
11. Sao Paolo, Brazília
11. Sao Paolo, Brazília
12. Sydney, Ausztrália
12. Sydney, Ausztrália
13. Frankfurt, Németország
13. Frankfurt, Németország
14. Dubaj, EAE
14. Dubaj, EAE
15. Seattle, USA
15. Seattle, USA

Legfrissebb magazinok