HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Lélek > Színterápia: gyógyítás a színek segítségével - 2. rész

t: 4834

Színterápia: gyógyítás a színek segítségével - 2. rész

Mit jelentenek a színek, amit viselünk?

- Azt jelzik a külvilágnak, milyenek vagyunk, hogyan gondolkodunk, hogyan érezzük magunkat. Ezt mindig a ruháinkkal jelezzük. Amikor valaki azt mondja, hogy nincs egy göncöm sem, az nem azt jelenti, hogy nincs egy ruhája sem, hanem azt, hogy épp nincs megfelelő színű ruhája. Ha például állásinterjúra mennék, piros kosztümöt választanék kis feketével letompítva, és az állást meg is szerezném. A piros magabiztosságot jelent, öntudatot, és azt, hogy el akarom érni a célomat.

- Milyen színű egy jó munkahely?

- A munkahelyeken az lenne a legideálisabb, ha minden szürke lenne, és mindenki kirakná maga mellé a saját színét. A szürke alapvetően azt jelenti, hogy jó viszonyban vannak egymással az ott dolgozók, és mindenki a saját ritmusában dolgozik. Ilyen a jó munkahely. Nem véletlen, hogy Amerikában például a börtönökben egyes szobák falait pirosra festették, és ezekben a szobákban gyorsabban vallottak a rabok, mint más helyiségekben.

- A kórházi viselet sem véletlenül zöld?

- A kórházakban a zöld szín a gyógyulást, a változást segíti elő. A zöld egészséget kívánó szín, a természet színe, amelyben mindkét erő, a jin és a jang is jelen van. Vérzéscsillapító hatása van, tehát az operáló orvosok is ezért hordanak zöld ruhát a műtőben. A beteg megnyugszik, a sebek pedig nem olyan vérzékenyek, mint egyébként.

- A hajszín is jelentéssel bír?

- Hogyne! A rendszerváltozást követően például megjelentek a vörös hajú nők, vörös színű körmökkel. Mindenki vörös vagy vörösesbarna hajú volt. A nők jelezték, hogy mire vágynak. Hogy társuk a küldetését teljesítse, tehát óvja, védje, anyagilag támogassa őket, és otthon teremtsen nekik. A nő dolga, hogy táplálja a bent élőket, és ahogy mondani szokták, vigyázza a tűzhelyet. Tehát a nő a gondoskodó, a férfi pedig az anyagi támasz. Abban az időben sokan elveszítették az állásukat. A vörös a biztonság iránti vágyódást is jelentette.

- Napjainkban nagy divat a sokszínű haj. Szőke, barna, vörös melír együtt.

- A sokszínűség azt jelenti, szeretnék sokszínű lenni, és kitűnni a többi közül. Figyelemfelkeltő, ha valaki extrém.

- Mi van akkor, ha rossz viszonyban leszek valamelyik színnel?

- Ha színterápia során azt mondom valakinek, hogy mondjon egy színt, amit nem szeret, abból pontosan lehet diagnosztizálni, hiszen azt jelenti, hogy a színhez társuló érzést tagadja.

- Mit jelent, ha valaki szereti a piros színt?

- Mindenkinek van piros színe, akiknek egészséges az élethez a viszonya, szereti az életet, a munkát, jól kötődik a Földhöz, egészségesen él, foglalkozik a testével. Azt jelenti, hogy jó élményei voltak a magzati életében, és nem köt a piros színhez például agresszivitás-érzést. Ellenkező esetben, a gyerek közelében például a mama veszekszik az áccsal, mert nem jól építette meg a tetőt. A gyerek mindezt úgy élheti meg, hogy a szülő agresszív, és a világ egy olyan hely, ahol az élete veszélyben van. Ne felejtsük el, hogy a gyerek milyen kiszolgáltatott. Ő is túl akarja élni a dolgokat, mindent veszélyként él meg. Számára veszélyes az a felnőtt, aki üvöltözik. Eltorzítja ezt a csakráját, mert fél, és a későbbiek során minden hasonló dolog kapcsán, amikor üvöltenek, össze fog rezdülni.
Különféle betegségei alakulhatnak ki, a teste fejletlen maradhat, gerincferdülése lehet, az egyik lába mindig fájhat, stb. Akinek ilyen kezdeti élménye van, az minden olyan dologgal, ami a kapcsolatot és a viszonyokat illeti, problémái lesznek.

Mi az, ami kifejezetten kedvezően hat az aurára?

- Aktívvá válik például, ha egy fiatal szerelmes. Egyre több rózsaszín kerül be az aurájába. Ezért van az, hogy szerelmesek közelében jól érezzük magunkat. Nem is kell, hogy az ember lássa, tudja, hogy szerelmesek, mert benne is megmozgatja a szerelem érzését.

- Számít, hogy egy anyuka milyen színű ruhákba öltözteti a gyerekét, vagy milyen színűre festi a szobája falait?

- Igen is és nem is. Ha úgy vesszük, a gyerek mindennel találkozik. A szobák sokkal inkább azt jelzik, hogy a szülők milyenek. Később a gyerek minden színt minden színnel felvesz. Az lenne a helyes, ha az ember ilyenkor engedné a gyerekét dönteni. Nyugodtan vegye fel a zöldet a sárgával, a pirosat a kékkel, a hupililát a hupizölddel, ami jólesik neki. Csak mi mondjuk azt, hogy ez nem illik ezzel vagy azzal. A szülő nem végez túl jó munkát, ha állandóan arról beszél a gyereknek, hogy mit szabad, mit nem szabad, mit illik, mit nem illik, mit és hogyan nem kell tenni. Ezzel romboljuk a gyerek személyiségét. Hagyni és támogatni kellene. Van olyan eset is, amikor a gyerek még tisztánlátó, és olyan dolgokat mond, amitől a szülő megrémül, és azt mondja, ugyan már, ilyen nincs. Pedig van. Amit ő lát, az van. Inkább azzal kellene támogatni, hogy: "igen, na mesélj! Tényleg? Milyen az? Te látod? Én nem. Milyen kár!" Be tudjuk a gyereket döngölni a sárba. No persze a lélek fejlődéséhez sok mindenre szüksége van.

- Az üzleti életben sokan hordanak szürkét. Ez mit jelent?

- Azzal, hogy milyen színeket viselünk, a pillanatnyi lelki állapotunkat jelezzük a külvilágnak. Aki éppen el akar bújni, aki szeretné visszanyerni a ritmusát, akinek elege van a felpörgött életből, az szürkét hord. Szürke autóban ül, szürke ruhát visel. A szürke a félelem színe is. Elege van a lótás-futásból, szeretne egy kicsit visszavonulni.

- A fehérnemű színének van jelentősége?

- A piros alsónemű a vesét erősíti, tehát nem rossz, ha valaki azt hordja. A vese a párkapcsolatról szól. Ha fontos a párkapcsolatom, ha fontos a partnerem, ha jó formában és jó erőlétben szeretnék lenni, akkor a piros szín segíteni fog ebben. A fekete intim, picit zárkózottá tesz, sejtet valamit, tehát szemérmességet jelent. A fehér tartalmazza a szivárvány összes színét, így azzal nem lehet hibát elkövetni.

- Különös a feketéhez való viszonyunk.

- A fekete ruhák viselésével a fiatalok el akarnak bújni a világ elől, vagy egyszerűen tiltakoznak a szülők ellen. Az idősebb korosztállyal már más a helyzet. A fekete a mi kultúránkban a gyász színe is. Mivel a halált nem tudjuk az élet velejárójaként elfogadni, nagyon sokan állnak úgy a halálhoz, hogy őket érik veszteség. Ez így is van, és meg kell gyászolnunk a halottakat. De a lélek számára a halál ünnep, amikor elmehet. Erre sajnos nem tanítanak meg bennünket. Más kultúrákban, ahol fehér a gyász színe, ott tudomásul veszik, hogy amikor meghalunk, a lélek elmegy, jól érzi magát, végre megpihenhet. Akinek nincs jó kapcsolata a halállal, az nem szereti a fekete színt. Már azért is érdemes lenne néha hordania, hogy elfogadja a halált.

- Miért nem öltöznek az idős emberek színesen?

- Az, aki a múltba tekint vissza, a régi sérelmeket cipeli, az nem fog színesbe öltözni. Az ilyen emberek előszeretettel viselnek például sötétbarnát. Aki lezárta a múltat, akinek a jelen számít, a létpillanat, a most, és aki jól éli meg az adott pillanatot, az szívesebben vesz elő színes holmit.

- Mi a helyzet akkor, ha valaki ugyan nem szereti a színeket, de változtatni szeretne az életén, és ezért tudatosan színesen kezd el öltözködni? Megváltozik az élete?

- Igen. Először is sok dologról előítéleteink vannak. Úgy gondoljuk, nem illik egy hatvan éves nőnek miniben járni, nem illik a haját festeni. Egy hatvan éves nő ne hordjon már mást, csak kosztümöt. Sokáig azt hittük, hogy egy hatvanéves nőnek nem illik nadrágot hordania, csak szoknyát. Körbe lehet nézni, ma már 60 év felett is nadrágot hordanak. Sokan azt gondolják, 60 után már nem számít semmi. Nem akarok hódítani, nem akarok elérni semmit, nincsenek már elképzeléseim. Ha valaki valamit megváltoztat, az visszahat a lelki világára. Amint változtatunk valamin, abban a pillanatban annak a színnek az érzetét átvesszük. Ha fontos valakinek a külseje, az egészsége, ha fontos, hogy jól érezze magát, akkor színekkel változtat mindezen. Az öngyógyítás így is működik.

nana

2006.03.02

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok