HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > IT > Internet > Fenyeget a kibermaffia

t: 2196

Fenyeget a kibermaffia

Globális, gyors, és nem utolsósorban virtuális. Az internet kiváló színteret nyújt a bűnözőknek, akik – igazodva az új kor kihívásaihoz – immáron a számítógép-képernyők előtt ülve, az anonimitás jótékony homályába burkolózva zsarolnak, sikkasztanak, hajtják be a védelmi pénzeket, avagy éppen pénzt mosnak. Az erre a területre specializált olasz bűnüldöző szervezet az európai egységes fellépésben látja a megoldást.

Míg két évvel ezelőtt még mintegy havi 300 kiberfenyegetésről szóltak az adatok, addig mára 1500-ra emelkedett a számuk. A drasztikus emelkedés hátterében azonban nem a többnyire játékból, az újabb és újabb kihívásoktól vezérelt magányos hackerek növekvő szenvedélye húzódik meg, hanem a kibermaffia fokozatos terjedése. A bűnözés színtere egyre inkább a világhálóra tevődik át, s ez ellen az európai bűnüldözési szerveknek egységesen kellene fellépniük – hangzik az olasz technológiai bűnözés elleni szervezet, a GAT (Gruppo Anticrimine Tecnologico) álláspontja. A közös fellépésre szükség van, hiszen a kibermaffia számára – hála az internetnek – immáron az országhatárok sem akadályok. Németországban például az elmúlt tíz évben 15 ezerről 60 ezerre nőtt az online elkövetett bűncselekmények száma, míg Oroszországban 2002 óta minden évben duplázásról lehet beszélni. A bűnözés „fejlett” formája nem kerülte el Hollandiát, Finn-, Olasz-, Spanyol- és Svédországot sem, s a kontinens többi országa sem érezheti biztonságban magát.

Egy vállalat honlapjának megtámadására készül? Netán ezzel kíván zsarolni egy céget? Száz-százötven euróért már kibérelhet egy órára egy úgynevezett bot-netet, amely 20-30 ezer, egy hálózatba illegálisan bekötött számítógép felett rendelkezik, robothadseregként mozgatva azokat. A legtöbbször 18. évüket be sem töltő tehetséges fiatalok a rendszer segítségével támadják meg a megcélzott vállalat honlapját, ellehetetlenítve tranzakcióit, illetve kommunikációját.

Az akciónak ráadásul nincs is különösebb kockázata, hiszen a támadás a világ bármelyik részéről megvalósítható – mutat rá tanulmányában a McAfee számítógépes biztonsági cég.

Az online bűncselekmények legelterjedtebb formája alighanem minden országban a csalás, amelynek zöme (közel 46 százaléka) az aukciós oldalakra koncentrálódik. A példák korántsem bonyolultak: a laptopot, avagy a legújabb videojátékot vásárló magánszemély soha nem kapja meg a kiszemelt

s egyúttal ki is fizetett tárgyat. Az online aukciók kiváló lehetőséget teremtenek a lopott, illetve hamisított tárgyak értékesítésére. S a tőkepiac sem maradhat ki a képből: elég egy téves, avagy hamisított üzleti információ világhálón való szétterjesztése, ezzel a részvényárfolyamot, elsősorban a kisebb társaságok esetében, kiválóan lehet manipulálni. Nem kell messzire menni, tavaly júliusban a Concorde America egyik sajtóközleményére lehettek figyelmesek a pinksheet.com oldalra látogatók, miszerint a társaság megegyezett a spanyol kormánnyal, hogy tevékenységét áthelyezi a kontinensre, amely 200 ezer alkalmazott felvételét jelentené. A cég részvényeinek kurzusa pillanatok alatt 3,10 dollárról 6,69-ra nőtt. Tizenöt napra volt szükség ahhoz, hogy a buborék kiszakadjon: ekkor közölte ugyanis a társaság hivatalos közleményében, miszerint téves információk jelentek meg róla. A részvény árfolyama azonnal 2 dollárra zuhant. A palermói rendőrség ugyancsak tavaly akadt a nyomára egy 474 millió eurós csalásnak: a szicíliai maffia online részvény- és kötvénytranzakciókkal próbálta tisztára mosni a pénzt.

A bűnözők tárháza ráadásul kifogyhatatlan. Az áldozatok számítógépjeikre letapogató programokat installálnak a felhasználó tudta nélkül, gyakran ingyenesen letölthető, avagy magazinok CD-mellékletén található programok segítségével, amely az egyes jelszavakat, azonosítókat deríti fel. S az úgynevezett phishingről (adathalászat) sem szabad elfelejtkezni. Ez utóbbi esetben egy bank website-jának álcázzák magukat a bűnözők, bankkártyaadatokat, PIN kódot kérve az érintettől. (Az első magyarországi támadás tavaly november közepén a legnagyobb hazai bank, az OTP ellen irányult. A társaság nevében küldött hamis levélben arra szólították fel az ügyfeleket, hogy lépjenek be a már régóta nem használt OTPDirekt szolgáltatásba, ellenkezőleg az november végéig megszűnik. Ha a felhasználó a levélben megadott címre kattintott, egy álweboldalra térítették el, ahol a bankszámlájához tartozó adatainak megadására próbálták rávenni.) A bankrablásokat pedig a modern időben már a hitelintézetek számítástechnikai rendszere ellen intézett hackertámadásokkal váltják fel.

S mik lesznek a következő célpontok? A szakértők szerint a hordozható berendezésekre terelődhet a figyelem, mint a mobiltelefonokra. Emellett a spyware- (kémprogramok), illetve a phishing-támadások egyre növekvő számára kell felkészülni.


2005.03.30

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok