> A szomjazó bőrt hidratálni kell, - de nem mindegy, hogy milyen krémmel
Míg a normális bőr felszíni rétegei akár 25 % vizet tartalmaznak, bőrszárazság esetén és idős korban ez az érték 10 % alá is süllyedhet. A bőr természetes vízmegkötő-anyagai szintén befolyásolják a bőr víztartalmát.
Amikor a legfelső szarurétegének saját zsírjai (természetes vízmegkötő faktor =NMF és lipidköpeny) bizonyos okok miatt (betegség, pajzsmrigy-probléma, hormonzavar, mosóanyagok túlzott használata, napimádat...) lassan, vagy hiányosan termelődnek újjá a vízhiány intenzívebben jelentkezik. A sejtek ilyenkor összezsugorodnak, a bőr szárazzá, hámlóvá, érdessé válik, jellegzetes apró ráncok, sőt repedések is keletkezhetnek rajta.
Az elveszített nedvességet nem csak a ráncok és a száraz bőrérzet miatt érdemes pótolni. A tapasztalat szerint a megfelelő víztartalmú bőr ötször-tízszer olyan gyorsan fogadja be egy krém hatóanyagait, mint a száraz.
A nyúlós, petyhüdt bőr mélyrétegű vízhiányt jelez. A legtöbbször alkati tulajdonság, azonban kifejlődését külső tényezők is elősegítik: a higroszkópos anyagokkal (glicerin) készült kozmetikumok rendszeres használata, a túlzott szoláriumozás, a napimádat. Feltétlenül figyelni kell a folyadékfogyasztásra és a levegő nedvességtartalmára, s olyan kozmetikumokat kell vásárolni amiben mélyen ható vízmegtartó anyagok vannak.
A húzódó, korpádzó, valóban száraz bőr esetében a vizen és az NMF anyagain kívül zsíros anyagokat is igényel a bőr, ezért zsírosabb (V/O = víz az olajban) krémekre használatára is szükség van.
A korral jelentkoző felszíni vízhiány (például normálbőr, korpás szeboreás, azaz száraz érzetű zsíros bőr) magas víztartalmú hidratálókrémekkel (O/V=olaj a vízben emulziók) pótólható.
Mi olvasható ki a hidratálókrémeken található összetevők listájából?
A hidratáló krémekben a víz (aqua) áll az első helyen az összetevők felsorolásában (O/V emulziók). Egy-egy nappali krém, akár 70 % vizet is tartalmazhat. A hidratálás valódi értékét a vízmegkötő anyagok minősége biztosítja, ugyanis a víz pillanatok alatt elpárolog, ha nincs ami megkösse.
A glikolok, a szorbitok és a glicerin hagyományos nedvesítőszerek. Hatásuk azonban inkább csak a bőrfelszínre korlátozódik és a krémek beszáradásának megakadályozására alkalmasak. Az aminosavak, a polipeptidek, a karbamid, a nátriumlaktát - mivel a bőr NMF-je is ilyen anyagokból áll - a mélyebb rétegekre is hatnak, ezért tartósabb és intenzívebb hidratálás biztosítható az ilyen anyagokat tartalmazó emulziókkal.
A leginkább használt nedvességmegkötő és nedvesítő anyagok (nemzetközi besorolás szerinti néven (INCI)).
Agar - agar: növényi nyákanyag (vörösmoszat) - pakolásban használják, rengeteg vizet vesz fel ezért a bőr nedvesítésében van szerepe.
Algae extract - természetes anyag, gazdag proteinekben, ásványi anyagokban és vitaminokban.
Aloe vera Extract/Gel - hidratálja a szöveteket, védőréteget alkota bőr öngyógyuló-képességét is növeli, véd az UV-sugarak ellen.
Chitosan - a tengeri rákok kitinpáncáljából állítják elő, a hialuronsavhoz hasonló tulajdonságú, nagyon drága anyag.
Collagen - vágóhidi hulladékokból (porc, inak, bőrök) nyert nagymolekulájú szerves anyag, ezért sem tud a bőr mélyebb rétegeibe bejutni, allergizálhat.
Elastin - állati eredetű - nagymolekulájú fehérje, allergizálhat.
Fucus Vesiculosus - algakivonat - kiváló bőrnedvesítő, nem drága
Glycerin - háromértékű alkohol, növényi és állati zsírokból nyerik, kiváló felszíni nedvesítő, magasabb koncentrációban (30%) felett azonban izgatja, szárítja a bőrt.
Hyaluronic Acid - hialuronsav - a baromfitarajból nyert természetes anyag, nagy molekulájú anyag révén nem juthat a kötőszövetbe, a bőrön filmet képezve megköti a vizet, nagyon drága készítmény, éppen ezért általában kis mennyiségben szerepel a krémekben.
Lactic Acid - tejsav - bőrrokon anyag, természetes eredetű, jó vízmegkötő.
Linoleic Acid - értékes kozmetikai anyag, csökkenti a transzdermális vízveszteséget.
Sorbitol - növényi anyag.
Sucrose – növényi cukor.
Urea - karbamid - szintetikusan állítják elő, bőrrokon anyag. A száraz bőr karbamid tartalma 50 %-kal kevesebb is lehet mint a normál bőré, intenzíven befolyásolja a szaruréteg vízmegtartását, ugyanakkor nem drága anyag.
A zsírok és olajok is védik a bőrt a kiszáradástól. A bőr egészsége szempontjából különösen jelentősek:
Ceramid 3 - Glycolipids +Phospholipids+Sphingolipids: ezek a hámréteg nagyon fontos nedvesség megőrző építőanyagának számítanak.
Butyrospermum Parkii, vagy Sheabutter közérthető nyelven a karitévaj kiváló hidratáló, anyagcserefokozó tulajdonságú növényi zsír, jobbára az igényes kozmetikumokban található.
Lecithin: javítja a bőr vízmegtartó-képeségét
Soybean Phospholipid - liposzóma - hidratál, segítségével a vízben és a zsírban oldódó anyagok a bőr mélyebb rétegeibe juttathatóak.
Ha paraffin, petrolatum, vazelin, mineral oil, ceresin, microkristalline wax, polyisobutane, polydecence nevek valamelyike elől szerepel a felsorolásban, akkor jó, ha tudjuk hogy a termék nagy mennyiségben tartalmaz ásványi zsírokat, olajokat. Ezek az olcsó kőolajszármazékok nem szívódnak fel a bőrbe. Idősebbek nagyon száraz bőrére megfelelően emulgálva, pár százalékban - nedvességet megtartó tulajdonsága miatt - egyes szakértők még megengedhetőnek vélik. A szárazérzetű, ugyanakkor pattanásos, mitesszeres bőrüek (korpás szeborreás), az érzékeny bőrűek számára azonban pórusokat eltömő, bőrlégzést, izzadást gátló hatásuk miatt meggondolandó a velük készült kozmetikumok tartós használata.
(forrás: www.tudatosvasarlo.hu)