Huszonévesen még azt hisszük, hogy végtelenül terhelhetők vagyunk. Teherbíró képességünk nem ismer határt. Mindent kibírunk. Ha kell, talpon tudunk maradni akár két egész napont át, és még tovább... Reggelire csak egy kávéra jut idő és máris rohanunk a munkahelyre. Sokszor ebédelni sincs időnk nyugodtan. Lerohanunk a gyorsbüfébe, ott bekapunk egy szendvicset vagy egy hamburgert, iszunk rá egy kólát. Ezután ha kell, túlórázunk is. Pihenésképpen séta helyett beülünk egy presszóba. Gyakran alvás helyett irány a diszkó, éjjeli randevú – és reggel újra kezdődik a nap, és folytatódik, ugyanígy...
Visszaélünk a szervezetünkkel
Azt hisszük, hogy mindent lehet, mindent kibírunk. Most kell élni, egyszer vagyunk fiatalok. Azonban a fiatal éveket is egészségesen kell élni. Ilyenkor kell sportolni, nagyokat kirándulni. Az egészségre már fiatalon is vigyázni kell.
Egészségesen kell táplálkozni, mert az érelmeszesedés már elkezdődik. Az élet fontos részévé kell hogy váljék a mozgás és az egészséges táplálkozás. Aki fiatal, is fogyasszon minél több zöldséget és gyümölcsöt, kerülje a nehezen emészthető, zsíros ételeket. Az egészséges táplálkozási szokásokat már ekkor ki kell alakítani, mert amikor idős korban az egészségtelen táplálkozás és életmód következtében súlyos elváltozások tapasztalhatók, már késő.
Túl a harmincon a munkahelyi hajtás, a munkával, a munkahellyel és a családdal járó stressz miatt gyakran fordul elő, hogy nem tudja kipihenni magát az ember. Ezek a leghajtósabb évek. A gyerekekkel való vesződés, tanulás, túlóra, esti főzőcskézések miatt gyakran alvásra nem jut elég idő. A fáradtság, a stressz, az álmatlanság, a mozgásszegény életmód – és még sorolhatnám napestig – legyengítik a szervezet ellenálló képességét. A túlhajszolt, kialvatlan ember ingerlékennyé válik, jönnek a családi és a munkahelyi konfliktusok, végül a betegség. Joggal tehetjük fel a kérdést – mégis mit tehetünk? Táplálkozzunk egészségesen, pihenjünk és mozogjunk!
40 és 60 év között pedig már jobban kell figyelnünk magunkra. Ha még nincsenek is panaszaink, már méressük a vérnyomásunkat, a vércukor- és koleszterinszintünket. Járjunk rendszeresen szűrővizsgálatokra. Nemcsak tüdőszűrésre, hanem nőgyógyászati szűrésre, mammográfiára, prosztatavizsgálatra is. Éljünk rendszeres szexuális életet, lehetőleg rendezett párkapcsolatban. Általában ekkor jutunk mind magasabb pozícióba, és ekkor keresünk relatíve a legtöbbet. Ne sajnáljuk a pénzt az egészséges táplálkozásra, a testünk és lelkünk karbantartását szolgáló fitneszre-wellnessre, testkontrollra, jógatanfolyamokra, kultúrára. De közben gondoljunk arra, hogy elkövetkeznek a nyugdíjas évek is.
A táplálkozásra ilyenkor már sokkal jobban oda kell figyelni. Csökkentsük az édesség mennyiségét, hogy ne legyünk cukorbetegek. Ez nem azt jelenti, hogy tagadjuk meg magunktól e finomságokat, de csak módjával, alkalmanként, és akkor is mértékkel fogyasszunk belőlük. Az egyéb szénhidrátot tartalmazó ételekből is kevesebbet együnk. Kerüljük a zsíros és koleszterindús ételeket. Jótékony egy kevés vörös bor, mely védi az ereket és oldja a feszültséget. Kevesebb vajat, tejfölt és tejszínt fogyasszunk, mert ezek zsírtartalma magas.
Ha ebben a korban kezdünk fogyókúrázni, ezt már nem lehet drasztikusan tenni. Ugyanez vonatkozik a testedzés elkezdésére is.
Ne feledkezzünk el barátainkról sem. Járjunk társaságba. Idősebb korban egyre fontosabbá válik a fiatalos, jó megjelenés és a derű. Ezt segíti elő többek között az aerobik, a fitnesz, a wellness, a derűs társaság, a színház és a hangverseny. A minőségi táplálkozás, a fodrász, a kozmetikus és a stylist is egyre jelentősebb szerephez jut, hogy ne legyünk egy globalizáló világban, a piacgazdaságban kiszolgáltatottak. Ebben a korban élünk, ehhez kell alkalmazkodnunk. Felértékelődött az egészség, a jó megjelenés és a derű. Legyünk egészségesek és fittek minél tovább. dr. Benkő András
(Forrás: Patika Magazin)