HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Aktuális teendők > Madarak védelme

t: 4561

Madarak védelme

Természetes fészkelő helyeik, az odvas fák kivágásra kerültek és ugyanakkor, a táplálkozási láncban fontos élőlényeket, férgeket, rovarokat, ma már csak mérgezett formában fogyaszthatják. Ezek a körülmények mind hozzájárultak ahhoz a kedvezőtlen tényhez, miszerint a madarak számának csökkenésével arányosan növekszik napjainkban a vegyszerek felhasználása a kertművelésben, de maguk az erdők is egyre betegebb képet mutatnak a lombjaik alatt sétálóknak.

A vegyszerek többsége nem szakszerű felhasználás mellett, (például túladagolás) az élő szervezetre károsak, sőt azok sok esetben rákkeltők is lehetnek. Mi a teendő? Mit tudunk tenni a madarak védelmében, otthonunk kertjeiben, közvetlen lakókörnyezetünkben, hogy ezt a kedvezőtlen folyamatot megállítsuk, esetleg ellenkező előjelűre fordítsuk?

A természetes egyensúly fenntartásának segítésével kell megakadályoznunk a kártevők túlszaporodását. Ezt pedig úgy érjük el, ha mesterséges fészekodúkat helyezünk el kertjeinkben, közparkjainkban és közben gondoskodunk a kikelt fiókák és madarak átteleltetéséről téli etetéssel, búvóhelyek építésével. Ehhez próbálunk jelen cikkünkben segítséget nyújtani mindazon kedves olvasóinknak, akik élő környezetünket otthonuk szerves részeként tartják számon.

A fészekodút nem szétszórva, hanem viszonylag szűk, de jól ellenőrizhető, védelem alatt álló területen kell elhelyezni. Legalkalmasabbak erre a lejtős déli területek. Az ideális kihelyezési magasság 2-3 m.

Nem árt, ha a közelben víz is található, ellenkező esetben gondoskodni kell madáritatók létesítéséről, melyek egyben kerti díszek is lehetnek. Az odúk őszi kitisztításáról fertőtlenítéséről gondoskodjunk. A madarak az ilyen odúkat szívesen használják ősztől tavaszig téli búvóhelyként is, ehhez viszont szükséges, hogy a közelben gondoskodjunk folyamatos téli etetőanyag kihelyezéséről.

Az odúk nyílását ne takarja sűrű lombozat és lehetőleg, keleti vagy déli tájolásúak legyenek. Anyagmegválasztásánál vegyük figyelembe a hőszigetelési kívánalmakat, és átázás ellen impregnáljuk. Ezek az anyagok lehetőleg olyan impregnáló és favédőszerek legyenek, melyek a madarak egészségét nem károsíthatják. Az odúk nagysága és azok nyílása függ a fészkelő madarak testméretétől. Kisebb madaraknak elég egy 10-12 cm belső átmérőjű műanyag lefolyócső is, melynek alsó részét fadugóval betömjük, míg a tetejére egy, az átmérőjénél 4-5 cm-rel nagyobb fémlemezt erősítünk csavarozással. Így azt tisztításkor könnyen eltávolíthatjuk.

Az ilyen odúk nyílása a tető alá kerüljön 2-3 cm-re és átmérője sem haladja meg a 3-4 cm-t. Ezek cinkék, csúszkák, rozsdafarkúak, tengelicek fészkelésére alkalmas odúk.

Nagyobb madaraknak, mint harkályoknak, fakopácsoknak, sárgarigóknak, ennél nagyobb fészekodúkra van szükségük. Ezek lehetőleg legyenek 35-40 cm magasak, 20-25 cm belső átmérővel és 7-9 cm átmérőjű röpnyílással. Az odúk kihelyezésénél vigyázzunk, hogy azokat kutyák, macskák ne tudják elérni, a madarakat ne tudják háborgatni. Sok boldogság lesz majd a kirepülő kis madarak látványa és zsivaja a kertben.

Az etetést csak a hideg idő beálltakkor kell megkezdeni. Igen fontos, hogy ez kihagyások nélkül folyamatosan történjen, mert ellenkező esetben több kárt okozunk, mint ha el sem kezdtük volna.
Egy etetőhöz több madár jár, mint amennyit a környék el tud látni eleséggel, ezért ha az etetés kimarad, a madarak tömegesen pusztulhatnak el a téli hidegben.

A madáretetés nem költséges és hasznossága mellett, szórakoztató feladat is, de csak akkor vállalkozzunk rá, ha rendszeresen tudunk a tél beálltával időt szakítani rá. Az eleséget vásárolt és házilag barkácsolt etetőkbe helyezzük, melyek különféle magvakból, faggyúból és hullott gyümölcsökből tevődik össze, de semmi estre se legyen kenyér, mert ez a madarak begyében penészesedést okoz, és ez pusztulásukhoz vezethet.

Kisebb madarak etetésére szolgálnak a dúcetetők. Elsősorban cinegék, harkályok valamint csuszkák látogatják. Lehetőleg bokros szélvédett helyen állítsuk fel. Kerti díszként is igen tetszetősek.

A rigók, pintyek, sármányok, búbos pacsirták nem szívesen szállnak a dúcetetőre és nem is tudják azokat használni, ezért az ő számukra készítjük az etetőkunyhót.

Lenyesett vastagabb ágakból formáljunk „A” alakú sátorformájú kunyhót, melyet vékonyabb ágakkal, náddal vagy gyékénnyel borítsunk. Nyílása az uralkodó széljárással ellenkező oldalon legyen. Lehetőleg ragadozóktól védett helyre telepítsük. Ideális mérete 150/150cm alapterület és 75 cm belmagasság. Az alját seperjük fel és az eleséget ide terítsük el.

Az ablaketető a házak, kertek körül élő kisebb madarak etetésére szolgál. Nagyon alkalmas lakótelepi lakások ablakaiba. Felnőtteknek, gyerekeknek nagy örömet tudnak okozni az ablakon keresztül nézhető színes kis madarak lármás étkezése.

Az ilyen etetőket otthon is elkészíthetjük a gyerekekkel. Egy kis kézügyességgel kellemes, közös időtöltést és szórakozást nyújt a család számára. Anyaga 1-1,5 cm vastag fenyőfa, barkácsboltokban könnyen beszerezhető anyag. Hossza 30-35 cm legyen, szélessége 14 cm, magassága 17/20cm. Két hosszanti oldalát üvegeztessük be, ezáltal a madarak a kihelyezett étkeket hamar megtalálják, de lehetővé válik így közvetlen megfigyelésük is. A röpnyílások a két rövidebb oldalra kerüljenek, melyek átmérője 2,5-3 cm-nél ne legyen nagyobb.

A legjobb, legszebb etető sem ér semmit, megfelelő minőségű és mennyiségű eleség nélkül. A madarak többsége az olajos magvakat, napraforgót, lenmagot, tökmagot, kölest nagyon kedvelik, de a férges dióbelet és a húsokról lefaragott faggyúdarabokat is szívesen fogyasztják. Kenyeret sózott szalonnát sose adjunk madaraknak!

Magkereskedésekben, díszállat boltokban különféle magkeverékek és vitaminok, kisebb-nagyobb kiszerelésekben könnyen és viszonylag olcsón beszerezhetők. A madarakkal való törődés nem csak kellemes és örömteli szórakozás, hanem természetvédelem és gazdasági hasznot hajtó cselekedet is.

(forrás: www.lakberendezes.hu)

2005.12.16

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
A korszerű erdőművelés, a kertek túlzott vegyszeres védelme beszűkítette a madarak életterét.
A korszerű erdőművelés, a kertek túlzott vegyszeres védelme beszűkítette a madarak életterét.
A természetes egyensúly fenntartásának segítésével kell megakadályoznunk a kártevők túlszaporodását.
A természetes egyensúly fenntartásának segítésével kell megakadályoznunk a kártevők túlszaporodását.
A fészekodút különböző madarak használhatják, az apró termetű énekesektől, mint a cinegék, vörösbegyek egészen a nagy testű récékig, ragadozókig
A fészekodút különböző madarak használhatják, az apró termetű énekesektől, mint a cinegék, vörösbegyek egészen a nagy testű récékig, ragadozókig
Meggyvágó
Meggyvágó
Kék cinege
Kék cinege
Csuszka
Csuszka
Fekete rigó
Fekete rigó
Búbospacsirta
Búbospacsirta
Citromsármány
Citromsármány
A madáretetés nem költséges és hasznossága mellett, szórakoztató feladat is, de csak akkor vállalkozzunk rá, ha rendszeresen tudunk a tél beálltával időt szakítani rá.
A madáretetés nem költséges és hasznossága mellett, szórakoztató feladat is, de csak akkor vállalkozzunk rá, ha rendszeresen tudunk a tél beálltával időt szakítani rá.
A madárdúcok naturális anyagukkal könnyen illeszkednek a kert természetes megjelenéséhez
A madárdúcok naturális anyagukkal könnyen illeszkednek a kert természetes megjelenéséhez
Ablaketető
Ablaketető

Legfrissebb magazinok