HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Sütemények, édességek > Luca-nap - december 13.

t: 2775

Luca-nap - december 13.

A lucapogácsába tollat, pénzt sütöttek. Ezen a napon kezdik el készíteni a Luca széket. Alakját, formáját előírás szabályozta, kilencféle fából (kökény, boróka, jávor, körte, som, jegenyefenyő, akác, cser, rózsa) kellett összeállítani. Karácsonyra készül el, akkor az éjjeli misén erre állva ismerték fel a falu boszorkányait. A ???lucabúza” a Lucától karácsonyig tányérkában csíráztatott búza, amit a gazdasszony naponta megöntöz, és karácsonyesti állapotából következtetnek a jövő évi búzatermésre, a család és a jószág egészségére. Ezen a napon tilos volt fonni, varrni, mosni, kenyeret sütni, meszelni. Tilos volt kölcsön adni, de nagyon hasznos volt a lopás. A gazdasszonynak ilyenkor lopnia kellett a szomszédtól egy marék szalmát és egy tojást, amit betett a tojófészekbe, miközben ezt mormolta: ???A mi tyúkunk tojogájjon, a szomszédé kotkodáljon.”


Lúca, Lúcia ókeresztény vértanú és a népi hiedelemvilág jeles alakja. Legendája azzal kezdődik, hogy elzarándokolt beteg anyjával a szicíliai szent szűz, Ágota cataniai sírjához. Itt anyja meggyógyult, ő pedig álmot látott, melyben Ágota megmutatta neki az igaz utat. Álmából felébredve közölte anyjával, hogy nem megy férjhez pogány vőlegényéhez, mivel van már jegyese: Jézus Krisztus. Kikérte örökrészét is, és azt szétosztotta a szegények között. Elhagyott vőlegénye feljelentette a hatóságoknál. Miután nem volt hajlandó megtagadni előttük a hitét, sem föladni a szüzességét, a helytartó bordélyba akarta vitetni, de hiába. Lúcia teste, csoda folytán, úgy elnehezült, hogy ötven ökörrel sem tudták odavontatni. Ekkor a szokott módon megkínozták: égették, fülébe olvadt ólmot öntöttek, fogait kiverték, forró olajjal, szurokkal öntözték, melleit szétroncsolták, végezetül tőrrel torkon döfték, de addig nem halt meg ezek után sem, míg az utolsó kenetet föl nem vette.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Luca napja, mint a Szent neve is mutatja, eredetileg a pogány téli napfordulói ünnepek része lehetett. A római naptár a naptári fordulópontok megünneplését általában az "esemény" bekövetkezte előtti holdtöltén, a hónap idusán kezdte el, december idusa pedig 13-ára, a napforduló előtti nyolcadik napra esik. A nap jelentőségét emelte, hogy a julianus-naptár hibájából adódóan jó 400 esztendővel Gergely pápa naptárreformja előtt (1582) már az esztendő legrövidebb napja volt. Régi kalendáriumi mondást idézve: "Szent Lucának híres napja, a napot rövidre szabja". A "vak" Lucia kezében a szempárral vagy lámpással a sötét télben várva várt fény visszatértét is jelképezte. Egy régi svéd szokás is erre utal. Fenn a magas északon, ahol a téli napforduló körül a nappal mindössze néhány órányi derengés, december 13-án kora hajnalban a lányok fehér ruhát öltenek, fejükre égő gyertyakoszorút tesznek és így köszöntik zenés ébresztővel a szüleiket. A napfordulat közelségét fejezi ki a nép által tisztelt Lúcia-Luca kettős természete. A mécsvilágú oltáron tisztelt szent mellett sokkal határozottabb alakot öltött a rettegett, leprafehér(!), banyaszerű "lucaasszony", annál is inkább, mert a Gergely-féle reformmal ismét a napfordulatot megelőző téli sötétség szentje lett. Márpedig egyetemes hiedelem szerint az éj a sötétség, a gonoszok, varázserővel bírók "munkaideje", akik az egyre hosszabbodó téli éjszakákon egyre többet tevékenykedhetnek. A Luca-napi hiedelmek többsége az újévre vonatkozó jóslás, tilalom, mágikus eljárás (haláljóslás, időjóslás, hagymakalendárium, termésjóslás, szerelemi jóslás, termésnövelő tilalom, szépség- és egészségvarázsló eljárás). Ezek körében különleges hely illeti meg a Luca-kalendáriumot, amely a Luca napjától karácsonyig terjedő 12 nap időjárásából próbált következtetni a jövő évre (egy hónap egyenlő egy nap). Mivel a liturgikus naptár szerint a napforduló karácsony éjszakáján következik be, a nép mélyen átélte a Luca-naptól karácsonyig terjedő "tizönkét napok" jelentőségét. Ez alatt az időszak alatt készült el 13 féle fából a "lucaszéke", melyről a karácsony esti éjféli misén a helybéli "lucákat" ismerhetni föl, hogy le lehessen számolni velük a jövő évre. Ugyancsak a jövő évre szóló termésnövelő, házasságszerző mágia Lucától karácsonyig zöldág sarjasztatása (hasonlóan a Katalin-, a Borbála-ághoz.) Ennek oldalhajtása a lucabúza-sarjasztás mentén jutunk el Lúcia kultuszának pogány gyökereihez. A "lucabúza" a Lucától karácsonyig tányérkában csíráztatott búza, amit a gazdaasszony naponta megöntöz, és karácsonyesti állapotában következtetnek a jövő évi búzatermésre, a család és a jószág egészségére. A Luca-napi ház asságjóslásnak számos változata ismert. Ezek közül is talán a gombóc (vagy derelye)- főzés a legismertebb: cédulákra nevet írtak és azt a gombócokba helyezték. Főzés közben amelyik gombóc először emelkedett a víz felszínére, az abban elrejtett nevet viseli majd a leányzó férje.

Forrás:
www.gyoriszalon.hu
www.karpatinfo.org.ua

2005.12.13

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok