HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Aktuális teendők > Aktuális

t: 867

Aktuális

Csipkebogyót az egészségért

Szárítás céljából csak a teljesen érett, piros színű, kemény húsú terméseket gyűjtsük, mivel ezek C-vitamin-tartalma a legmagasabb. A puha dér csípte bogyók viszont lekvár készítésére alkalmasak. A csipkebogyókat száríthatjuk egészben, de - az eredeti C-vitamin-tartalom minél teljesebb megőrzése végett-, kettévágva is. Ilyenkor magvakat szedjük ki, és a külső húsos részt pedig vékony rétegbe kiterítve szárítsuk meg szellős, tiszta, pormentes helyen.
A csipkebogyó fajtól függően 200-1700 mg/100 g C-vitamint, 14 g/100 g cukrot, 3,5 g/100 g pektint, 5 g/100 g alma- és citromsavat, 4 g/100 g fehérjét, karotinoidokat, B1-, B2-, E-vitaminokat és ásványi anyagokat (pl. magnézium) tartalmaz.
Tea készítéséhez gyűjtsünk minél több friss, dércsípte termést és enyhén szárítsuk ki a magvakat. Néhány nap múlva a csipkebogyót forrázzuk le, és a hagyjuk a főzetet ázni egy éjszakán át. A leszűrt tea másnap fogyasztható. Tetszés szerint ízesíthetjük mézzel és citrommal, de önmagában fogyasztva is kitűnő.

Hosszan virágzó azáleák

Ha cserépben tartjuk, télen is gyönyörködhetünk virágaiban. Ha azt szeretnénk, hogy hosszan virágozzék, világos, hűvös helyen tartsuk, de óvjuk a közvetlen napfénytől. Ha kiszárad a talaja, bimbóit elrúgja, és virágai is hullani kezdenek. Mivel savanyú kémhatású, rostos szerkezetű tőzeges virágföldben kerül forgalomba, célszerű alulról öntözni. Lágy, kézmeleg vizet használjunk. A kemény vizet forraljuk fel, vagy az öntözővíz 1 literéhez pár csepp citromlét is adhatunk. Száraz, meleg légtérben mindenképpen ajánlott a permetezés is, amely hűti a közvetlen környezetet és megfelelő páratartalmat is biztosít. A hajtások között, a levelek felületén és még inkább a virágokon viszont tartósan ne maradjanak vízcseppek.

Örökzöldek téli öntözése

Az örökzöldek különösen értékesek télen, amikor a lombok már lehullottak. Télen is aktívak, a vízben oldott tápanyagot felszívják a talajból, tovább folyik a fotoszintézis, a légzés és a párologatás is. Napfényes időben, csapadékszegény időszakban semmivel kevesebb vizet nem kívánnak, mint az év más időszakában. Ezért száraz időben, a fagyok beállta előtt alaposan öntözzük be őket. Ha ugyanis beköszönt a fagy, a talaj mélyebb rétegei is átfagynak, ekkor már nem képesek vízfelvételre.

Karácsonyi kaktusz

Téli virágpompája emeli az ünnepek előtti várakozás hangulatát. A virágba boruláshoz az kell, hogy növényünk ne dobálja el idő előtt a bimbókat. A bimbóelrugásnak sok oka lehet. Ilyen például, ha a növényt kevés fény éri, ha túl meleg helyiségben tartjuk, ha túlöntözzük. A közvetlen, tűző déli napot sem kedveli. A növényt virágzás előtt ne bolygassuk, ne tegyük új helyre, de ne is forgassuk. A vízadagot csökkenteni kell, de ezt se vigyük túlzásba, mert a gyökerek nedves talajrészek után kutatva fejlődésnek indulnak, ami elveszi az "erőt" a virágzástól, és a bimbókat, nyíló virágokat hamarosan a földről söprögethetjük.

(forrás: www.kertpont.hu)


2005.11.29

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok