I.sz. 600 körül az inkák megjelenése előtt már meglehetősen fejlett sörkultúra alakult ki Peruban. A Cerro Baúl fennsíkon a Florida Egyetem és a chicago-i Field Múzeum régészei feltárták egy hetvenes években felfedezett sörgyár romjait, amely az ősi perui wari kultúra korábban ismeretlen sörkultúrájáról tanuskodik.
A kutatást vezető régész szerint a wari kultúra nemesasszonyai 150 literes hordókban főzték a darált kukoricacsírából készült, paprikával ízesített italt. A sörivók 0,4-1,9 literes, díszített cserépkorsókból fogyasztották a peruiak folyékony kenyerét, a csicsát.
A kutatók szerint az Andokban élő ősi társadalmakban a nők szerepe lényegesen fontosabb volt, mint azt a történelemkönyvek sugallják. A spanyol hódítók inkákról készített megfigyeléseiben ugyancsak megtalálható, hogy a nemes inka nők készítették a legkülönlegesebb söröket.
A régészek szerint a warik sörivó helysége diplomáciai találkozók helyszíneként is szolgált, ahol az előkelők a szomszédos tiwanaku kultúra tagjaival szemtől-szembe találkozhattak egészen az inkák i.sz. 1000 körüli megjelenéséig, amely azonban mindkét kultúra végét jelentette.
A kutatók a Proceedings of the National Academy of Sciences legfrissebb számában számolnak be eredményeikről.
origo