HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Aktuális teendők > Ősz - ajánlott teendők, hogy jövőre is szép legyen

t: 1928

Ősz - ajánlott teendők, hogy jövőre is szép legyen

Tőosztás

Sokféle kerti növény most szaporítható tőosztással. Főként évelő vagy cserjés növényeket szaporítunk ezen a módon. Előnye az egyszerűsége, hátránya, hogy nem elég szapora eljárás, bár ez a házikertekben ritkán okoz gondot.
A tőosztásnak akkor érkezett el az ideje, amikor a talajon szétterülő vagy párnás növények már nagyon besűrűsödtek, esetleg a közepük kiritkult. A tőosztás során tulajdonképpen sarjakat választunk le az anyanövényről (amely a tőosztáskor már lehet, hogy el is pusztult). Az idősebb töveket ásóval kiemeljük a talajból és úgy választjuk szét több részre, hogy minden kis növénynek önálló gyökere és hajtása legyen. Ezután az előre elkészített helyen gondosan elültetjük, és ami nagyon fontos, többször is megöntözzük őket.
Mivel a tőosztás során a hajtások, a gyöktörzsek és a gyökerek együtt maradnak, így a tőosztásból származó növények szinte mindig kivétel nélkül megerednek.

Muskátli, dália tárolása

A muskátlikat vigyük télire hűvös, de nem sötét helyre. Ha szükséges ültessük át őket. A teleltetés alatt csak ritkán öntözzük úgy, hogy a földlabda sose legyen porszáraz. A túlzott nedvesség baktériumos betegségek kialakulását vonhatja maga után. A visszavágást érdemesebb tavasszal végeznünk.
Szedjük fel a kánna, dália és a kardvirág gumóit. A gumókat szintén fagymentes helyen, lehetőleg éppen csak nedves homokban, vagy újságpapírban teleltessük.
A dáliagumók tárolásának egyik lehetséges módja, hogy lyuggatott műanyagzacskóba teszünk 4-5 gumót. Egy marék fűrészport adunk hozzá, ami magába szívja a nedvességet. A zacskókat műanyag konténerbe tesszük. Letakarjuk összegyűrt újságpapírral. Így biztosítjuk a megfelelő hőmérsékletet számára.

Kerti tó, dézsakert a tél előtt

Lassan a kerti tavat és a dézsakertet is eléri a hideg. Az élet a vízben is fokozatosan lelassul, a halak a tó aljának közelébe költöznek. 5 C alatt félig dermedt állapotba kerülnek, s így élik végig a telet. A téli oxigénellátás miatt fontos, hogy ne vágjuk le a vízinövények szalmásodó szárát. A szár légzőcsőként szolgál a befagyott vízben. A vizet tisztítsuk meg a falevelektől. A munkában egy ásóvillára feszített drótháló lehet segítségünkre. A tófelület letakarásával elkerülhetjük ezt a munkát. E célra használjunk ún. Raschell hálót, amelyet a legtöbb mezőgazdasági szaküzletben megvásárolhatunk.
A fagyérzékeny növényeket még a fagyok előtt vegyük ki a tóból és fagymentes helyen teleltessük őket. A vízből távolítsuk el a növénymaradványokat, csak egészséges növényeket hagyjunk benne.

Őszi erkélyládák

Így a tél közeledtén nézzük meg közelebbről ablakpárkányainkat. Aki jól gondozta őket a meleg nyári napokon, az most még mindig élvezheti a sokszínűségüket. Az első hideg, fagyos éjszakákkal azonban véget ér az egynyári növények élete. Ezért az erkélyládákat, agyag vagy műanyagtálakat olyan növényekkel kell beültetnünk, amelyek a tél hidegében is dekoratívak. Tehát előnybe kerülnek az örökzöldek és a télen is virágzó kétnyári növények. Például az ősz egyik slágere a díszkáposzta. Fehér és lila levelű fajtáival találkozhatunk a faiskolákban, virágboltokban. Fagyálló, májusig dekoratív. A levelei természetesen ehetőek, sokan ételek díszítéséhez is felhasználják.
(forrás: www.kertpont.hu)

2005.10.18

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok