HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Aktuális teendők > Őszi ültetés, átültetés

t: 3922

Őszi ültetés, átültetés

Ilyenkorra már túl vannak a fejlődés, a növekedés, a szárazság okozta stresszen, megterhelésen, és jóval kevesebb a dolguk. Használjuk ki az alkalmat! Növényeink ősszel kevésbé sínylik meg az (át)ültetést, mint tavasszal.

Hová?

A növényeink számára optimális helyet akkor találjuk meg, ha mind térigényét, mind egyéb környezeti igényeit a legoptimálisabban ki tudjuk elégíteni. Ha a növény legfontosabb része ültetésnél a gyökere, akkor az ültetés átültetés legfontosabb tényezője a talaj. Ha a talaj szerkezete, összetétele nem megfelelő, akkor vagy le kell mondanunk az ültetésről, vagy talajt kell javítanunk.

Mit?

Az ültetést, átültetést kezdjük az évelőkkel szeptember elején. Nekik még stabilizálódniuk kell a fagyok beállta előtt. Ha szerencsénk van, jó időben még némi fejlődésre is kilátásuk van az átültetés után. Az ősszel virágzó növényeket, pl. őszirózsa ne bolygassuk. Az idejük koratavasszal jön el.

Ezután már koncentrálhatunk az örökzöldekre. Nekik kimondottan kedvez a hűvös őszi időjárás. A tűlevelek, de a többi örökzöld levél is megerősödött már, felkészült a télre. Amíg a talaj nem fagy meg, a gyökerek tovább erősödnek, növekednek.
Most jöhetnek a lombhullatók. Az átültetés ideje a levélhullással jön el. Kisebb a megpróbáltatás, ha már nyugalmi állapotba kerül a növény.

Általános szabályok

Az átültetés általában földlabdával optimális, de tavasszal kisebb bokrokat, és 3 cm-nél vékonyabb törzsátmérőjű fákat gyökérlabda nélkül is ültethetünk. Ha átültetünk, ügyeljünk arra, hogy a talaj kellően nedves legyen. Az őszi eső sokat segít, de száraz időjáráskor nem árt már átültetés előtt néhány nappal jól beöntözni a talajt. Ekkor a gyökerek kevéssé sérülnek, és életképességük is optimális lesz. A sérülések elkerülése végett kössük fel az alsó ágakat. Ha törzset megjelöljük, akkor növényünket ugyanabba az irányba tájolhatjuk, ahogy eredetileg volt.
Csak akkor ültessünk, ha előtte némi talajjavítást végeztünk. Például a talajt jól fellazítottuk, az ültetőgödröt pedig kibéleltük komposzttal, tőzeggel, gombatrágyával.

Ne feledkezzünk meg az ültetést követő beöntözésről. Bár az idő ősszel hűvösre fordult, a gyökerek tovább növekednek, amihez az optimális talajszerkezetet, a megfelelő tápanyagfelvételt öntözéssel biztosítjuk. A rendszeres öntözést kiváltja az őszi esőzés. Ha már fagyosra fordul az idő, álljunk le az öntözéssel. Az 5-8 cm vastag mulcsréteg megtartja a nedvességet, óv a gazosodástól, és az erős fagyhatástól.

Ültetés földlabdával

Ne dobjuk le a növényt a kocsiról, ha helyére érkeztünk vele, mert ezt a traumát nem biztos, hogy ki tudja heverni. Elég sérülés éri enélkül is.

Távolítsunk el minden műanyag védőhuzatot a földlabdáról. Ha ezzel együtt ültetünk, a gyökerek hosszan agonizálnak, mielőtt a növény végleg kimúlik. A műanyag zsinegtől ugyancsak meg kell szabadulni.

Ne ültessünk a szükségesnél mélyebbre! Ha a földlabda tetejéről levágjuk, és visszahajtjuk a zsákot, meglátjuk, hogy a faiskolában milyen mélyen ült a növény a talajban. Ennél kissé sekélyebbre ültessünk! Tavasszal kipótolhatjuk a megsüllyedt talajt. Agyagtalajon már 5 cm-rel mélyebb ültetés is megfojthatja a gyökereket.
A konténeres növény földlabdája értelemszerűen szabadon áll, ha kiütögetjük a konténerből. A konténeres növény földlabdáját meg kell kurtítani, a külső gyökereket meg kell lazítani, enélkül a külső gyökerek nehezebben nőnek bele földbe, és nem jutnak friss táplálékhoz. A konténeres növényeket ugyanolyan mélyen tegyük a gödörbe, mint amilyen mélyen a konténerben voltak. Garami Márta (forrás: www.kertpont.hu)

2005.10.17

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Ha a növény legfontosabb része ültetésnél a gyökere, akkor az ültetés átültetés legfontosabb tényezője a talaj.
Ha a növény legfontosabb része ültetésnél a gyökere, akkor az ültetés átültetés legfontosabb tényezője a talaj.
Az ültetést, átültetést kezdjük az évelőkkel szeptember elején.
Az ültetést, átültetést kezdjük az évelőkkel szeptember elején.
Ezután már koncentrálhatunk az örökzöldekre.
Ezután már koncentrálhatunk az örökzöldekre.
Ha átültetünk, ügyeljünk arra, hogy a talaj kellően nedves legyen.
Ha átültetünk, ügyeljünk arra, hogy a talaj kellően nedves legyen.
Távolítsunk el minden műanyag védőhuzatot a földlabdáról.
Távolítsunk el minden műanyag védőhuzatot a földlabdáról.

Legfrissebb magazinok