HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Szépségápolás > Pfuj, pattanás! - Ha nyomkodja, elfertőzi

t: 6088

Pfuj, pattanás! - Ha nyomkodja, elfertőzi

A pattanás orvosi neve: akne. Oka: a férfi hormonok túltengése, különösen akkor, ha a zsírmirigyek is túlérzékenyek. A mirigyekből a bőr felszínére vezető csatornák elzáródnak, bedugulnak, és ha a zsír termelődése mellett a baktériumok is elszaporodnak, hamarosan megjelennek a kisebb-nagyobb „makeszok” a bőrön.

Hatvanig előfordul

A ritka időközönként megjelenő egy-két pattanás – aligha okoz súlyosabb gondot, de egészen más a helyzet, ha egész pattanáscsoportok nyomán begyullad a bőrfelület. Ilyenkor mindig forduljon bőrgyógyász-szakorvoshoz!

Bár a problémák legtöbbször pubertáskorban kezdődnek, a problémás esetek mintegy 15 százaléka felnőtt korban jelentkezik. Sok nő 30 és 60 éves kora között szenved a pattanásoktól, és bár e panaszok természetesen nem életveszélyesek és különösebben nem fájdalmasak, mégis nagyon megviselik az embert, lelkileg, érzelmileg.

Hóbortos hormonok

A pattanásos bőr elég gyakori tinédzserkorban. A felnőttkori pattanások jelentkezése is összefüggésben áll a hormonális változásokkal: felléphet terhességkor, de a petefészek cisztája esetén is. Valódi oka nem is mindig kimutatható. Az emberek többségénél a pattanások spontán jelennek meg és tűnnek el.

Ha követi – elkerülheti

Kerülje a zsíros krémeket, kozmetikumokat, sminket: meg kell akadályozni, a pórusok elzáródását!. Az erős smink és a krémek elzárják a pórusokat, irritálják a gyulladt bőrt. Igyekezzen minél tisztábban tartani a bőrét: naponta kétszer tisztítsa meg szappanos vízzel.

Jó hatású a patikákban (vény nélkül) kapható mosakodókrém, amely védi és ápolja az érzékeny, pattanásos bőrt. Arcra, kézre, testre; mosdáskor és tusoláskor szappan helyett használandó.
Ápolja bőrét levendula- vagy teacserjeolajjal: mindkettő lehúzza a bőrgyulladást, és baktériumölő hatásuk is számottevő.

A Benzolperoxid krém szabaddá teszi az utat a zsírmirigyek számára. Közepesen vagy enyhén pattanásos bőr esetében hatásos. A régóta használt készítménynek azonban mellékhatása is van: irritálhatja, kiszáríthatja a bőrt. Mivel különböző erősségű krémek készülnek belőle, először mindig a „gyöngédebbel” próbálkozzon.

Gyógyszerrel kezelheti

Az A-vitamin-származékok, illetve ezt tartalmazó krémek, gélek és arcvizek általában hatásosan felveszik a harcot a mitesszerekkel. Ezeknek is az előzőhöz hasonló mellékhatásuk van: szárítják a bőrt. Ezért fontos az ápolt bőrfelület zsírmentes hidratáló krémmel történő utókezelése is.

Súlyosan pattanásos bőr esetén az orvos antibiotikumot írhat fel. Jótékony hatású, viszont előfordul, hogy hónapokig kell szedni anitbiotikumot, ami más szempontból terheli meg a szervezetet. Meg kell beszélnie az orvossal a szexuális védekezés formáját, mert az antibiotikum nem szedhető együtt a fogamzásgátló tablettával.

Alternatív terápia

Fényterápiás kezelés is létezik: nagyon intenzív kék fényt irányítanak a bőrre, hogy a legkisebb hegesedés mellett tüntessék el a pattanásokat. Egy hónapos után a pattanások 60 százaléka eltűnik – állítják a kozmetikusok. Ugyanakkor a bőrgyógyászszakorvosok eléggé szkeptikusak a fényterápia hasznosságát illetően.


Négy tévhit

Ne hallgasson mindig a nagyira. Van, amit ő is rosszul tud. Négy téves bölcsességről lebbentjük fel a fátylat.
1. A zsíros ételtől pattanások keletkeznek a bőrön
Nem igaz! Bár a csokoládé és a csipsz nem a legegészségesebb táplálék, az eddigi kutatások azt mutatják, hogy semmilyen hatással sincsenek az arcbőr állapotára!

2. A piszkos bőr táptalaja a pörsenéseknek
Ugyan! Sőt, az az igazság, hogy a túlzásba vitt tisztálkodás járulhat hozzá ahhoz, hogy a pattanások állapota rosszabbodjon.

3. A terhességtől elmúlnak a pöttyök
Is-is. A hormonszint változása egyfelől serkentheti a pattanások kialakulását, de súlyosbíthatja is a meglévők állapotát. Másfelől van, amikor a hormonváltozások jótékony hatást gyakorolnak az arcbőrre.

4. Ha nyomkodja, maradandó nyomot hagyhat
Ha szakszerűen végzik, nincs vész. Ezért inkább bízza kozmetikusra, esetleg, súlyosabb esetben, forduljon bőrgyógyászhoz. Az igaz, hogy ha az összevissza nyomkodásnak - elfertőződés miatt - nyoma maradhat. (forrás: www.kiskegyed.hu)



2005.09.27

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok