HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Aktuális teendők > Őszi tanácsok

t: 4853

Őszi tanácsok

Ősszel nyíló hagymások

Hogy minél hamarabb gyönyörködhessünk tavasszal a virágokban, ősszel mindenképpen ültessünk hagymás, gumós növényeket. Gondoljuk végig, hogy a virágzásban a sort a hóvirág nyitja, majd következik a tőzike, a téltemető, a sáfrány. Később előbújnak a vadtulipánok, a jácintok, a nőszirmok, gyöngyikék, nárciszok, csillagvirágok, kockásliliom és kerti tulipán.
Ha 10-15 cm mélyre ültetjük az őszi kikerics hagymáját, hamarosan kibújnak a fehér, kék vagy rózsaszínű virágok. Sok mindent nem kell tennünk. Fogjunk egy széles szájú, viszonylag alacsony edényt, persze, csak ha elvezető nyílás van az alján, aztán töltsük fel jó vízvezetésű, laza talajjal. Dugjuk bele a hagymákat, és öntözzünk szorgalmasan. A virágok hamar megjelennek. A telet azonban a hagymáknak már védett helyen kell tölteniük.

A díszkert szeptemberben

Lassan elkezdhetjük behordani az edényes növényeket, de ha naponta figyeljük az időjárást, akkor megvárhatjuk azt az időpontot, amikor megjelennek az első talaj menti fagyok.
Az évelők kiültetésére még egy hónap a rendelkezésünkre áll, de érdemes sietni vele, mert minél hamarabb ültetjük ki őket, annál több idejük van begyökeresedni.
Most van a legkedvezőbb időszaka az örökzöldek ültetésének, ezért ne késlekedjük vele. A szeptemberi-októberi esős, hűvös időjárás kiválóan alkalmas erre.
Igyekezzünk a fűvetéssel, mert a hűvös időben már lassabban csíráznak a fűmagok és nem lesz idejük kellően megerősödni a télig.

Őszi készülődés

Visszavonhatatlanul beköszöntött az ősz. Sok virág még a lombhullás előtt kezdi el nyitni virágait, de a legtöbb növény már a télre kezd készülődni.
A nitrogén hatására a növények szövetei fellazulnak, így a faggyal szemben kevésbé lesznek ellenállóak. A trágyázást ebben az időszakban már be kell fejeznünk. A kálium és foszfor a szövetek szilárdságát fokozza, ezért e két tápelem kijuttatása indokolt lehet.
A sok víz is gátolja a hajtások beérését, ezért csak nagyon indokolt esetben szabad pótolnunk a természetes csapadékot.
A gyepet már nem szükséges hetente nyírnunk, a szokásosnál egy kicsit hosszabbra is hagyhatjuk.

Őszi hanga ültetés

A hangák akkor igazán mutatósak, ha külön ágyásban nevelik őket. Közelükben jól érvényesül a törpefenyő, törpe nyírfa, tőzegrozmaring, fajdbogyó. A nyáron és télen virágzó fajtákat egy csoportba ültetve, egész éven át virágzó ágyásunk lesz. Ezt a színhatást tovább fokozhatjuk, ha aranylevelű változatot is ültetünk az ágyásba. Az összhatás annál jobb, minél nagyobb egy-egy azonos virág- vagy levélszínű csoport. Ne feledjük, hogy savanyú talajon minden hangafajta jól érzi magát.
A csarabot, hússzínű hangát, hamvas hangát ültessük 30-40 cm távolságra, míg az örökzöld- és nyugati hangát 40-50 cm-re, a pelyhes hangát pedig már 60-70 cm távolságra. A faerika még messzebbre, úgy 1 m távolságra kerüljön. Az ültetés szabálytalan vonal mentén történjék. Először a cserepeket rendezzük el, és csak ezután fogjunk az ültetésbe. Olyan mélyre kell ültetni, hogy az alsó levelek a talajt érjék.

Dísznövények gondozása szeptemberben

• A muskátlit még most is szaporíthatjuk. Az elvirágzott egészséges hajtásvéget vágjuk le és dugványozzuk homokos komposztföldbe.

• A tél végén virágzó amarillisztől vonjuk meg a vizet 2-3 hónapig amíg elszárad a levele, majd aztán újból öntözzük.

• A karácsonyi kaktusz vízadagját is csökkentsük a virágbimbók megjelenéséig (október).

• A leanderről most vághatunk hajtásdugványt és vízben gyökereztethetjük.

• Szobanövényeink átültetésének is most van a tavasz mellett a legkedvezőbb ideje.

• Telepíthetjük a pázsitot, ill. a csúnya gyepfoltokat újravethetjük. Ez utóbbihoz elég néhány cm friss, laza földet kicserélni.

• Még nem késő elültetni az apróhagymás növényeket (hóvirág, krókusz, írisz). A gyepben csoportosan is szépek. Az ültetési mélységük 5 cm.

• Az apróhagymások és a liliomok ültetése után szeptemberben ültetendők a jácint, nárcisz, tulipán hagymái.

• A rózsa elvirágzott virágait a virág alatti levéllel vágjuk le, ezzel elősegítjük a későbbi szebb virágzást.
(forrás: www.kertpont.hu)

2005.09.27

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok