HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Aktuális teendők > Gyepmesteri jó tanácsok

t: 1245

Gyepmesteri jó tanácsok

A zöld szín, mint tudjuk nyugtató hatású, következésképpen bármekkora egybefüggő gyepfelületnek már a látványa is alkalmas a napi elszenvedett stressz hatásának levezetésére, zaklatott idegállapotunk megnyugtatására.

Mindazoknak, akik már telepítettek füvet és mindazoknak, akik ezután fognak telepíteni, igyekszünk segítségükre sietni néhány jó tanáccsal.

A gyep ápolása teljesen gépesíthető, ezért más kerti kultúrákkal szemben a legkevésbé munkaigényes feladat. Nagyobb gyepfelület hatásosabb, mint a kisebb és könnyebb is karbantartani.

Telepítésnél mindjárt gondoljunk a fűnyírásra és ezért a gép számára leküzdhetetlen akadályokat, ne tervezzünk a kertünkbe! Magas útszegélyeket és járdákat, rögzített mű- és dísztárgyakat, földre lógó ágú dísznövényeket, sporteszközöket lehetőleg ne a gyepfelületbe telepítsük.

Kerítés és házfal között mindig hagyjunk átmenetet, ami lehet bármely síkból nem kiemelkedő szilárd burkolat vagy zúzott kővel felszórt keskeny úttükör. Min. 40 cm széles.

A szép gyepfelület csak komoly talaj előkészítéssel érhető el. Füvesítendő felület tereprendezése, megtisztítása mindennemű törmeléktől, gyomtalanítás, mélyásás és szervestrágyázás, porhanyítás, hengerelés elengedhetetlen munkák.

Fűvel bevetett lejtő soha ne legyen túl meredek, mert annak nyírása balesetveszélyes!

Előkészítési munkák után legalább két hétig hagyjuk a talajt ülepedni, és csak utána vessük el a magvakat.

A magkeveréket megbízható helyről vásároljunk a szavatosság dátumát, ellenőrizzük. Éléslevelű fűmagot soha ne vessünk, mert mezítláb sérülést okozhat. Különben minden hiedelemmel szemben a gyepnek a rendszeres taposás inkább használ, mint árt.

Vethetünk gyorsan növő fűféléket, ezek ritkább felületet adnak, és ezért gyakrabban kell vágni, míg a lustábban növő fajták tömörebbek és kevésbé igénylik a nyírást.

Árnyékolt kertbe speciális fajtákat vessünk, vagy az ilyen területeket ne is füvesítsük! (Ez esetben, gyeppótló növényekkel zöldítünk, pl. árnyliliom fajokkal.

Gyepet márciusban - áprilisban vagy augusztus - szeptember hónapokban telepítsünk, mert a száraz, meleg hónapokban még gyakori öntözés mellett sem biztos a magvak kikelése.

Fűmagot az előírás szerinti sűrűségben szabad csak elvetni (m²/40-50.000 mag) mert különben csak tar vagy foltos felület lesz a munkánk végeredménye. Vetés után a magvakat mindig tapossuk vagy hengereljük be és tartsuk egyenletesen nedvesen a bevetett felületet!

8-10 cm magas füvet már nyírni kell, de az első nyírásnál soha ne kurtítsuk felénél rövidebbre a fűszálakat! Nyírás után bőséges esőztető öntözés szükséges.

Idősebb gyepeket tavasszal indító, nitrogén műtrágyával serkentjük növekedésre, októberben pedig vékony rétegben szervestrágyázással készítjük elő a téli pihenésre.

A lenyírt nyesedéket komposztáljuk vagy más növények tövére, szórhatjuk takarásnak.

A gyomokat rendszeres nyírással, vagy acatolással (kiszúrással) távolítsuk el! Mérgeket soha se használjunk házi kertbe!

Az első nyírás után csökkentsük fokozatosan a fű magasságát, de július és augusztus hónapokban ismét engedjük magasabbra nőni kb. a felére. Nyáron lehetőleg csak borús napokon vágjuk a füvünket.

A gyepet rendszeresen szellőztessük, fogasoljuk, ami az elhalt részek eltávolításából áll. Erre a célra kézi és gépi szerszámot külön célszerű vásárolni, mert nehéz fizikai munka.

A pázsit károsító gyomnövényei a százszorszép és a gyermekláncfű. Ezeket a gyomokat tőből szúrjuk ki a megjelenésük pillanatában!

Kipusztult foltokat (hófolt, mely tavasszal jelentkezik, vagy gyermekláncfű kopár helyét) gyeptéglával könnyen pótolhatjuk.

Teleltetés előtt a füvet még egyszer nyírjuk meg október végén.

Hóval fedett fűre soha ne lépjünk rá, mert az a megtömörödött hó alatt könnyen megfulladhat és megfagyhat!
Az ápolt gyep vegetációs időszakban az otthonunk szerves, de talán a legszebb része. Látványát, hangulatát fokozhatjuk, ha a fű közé hagymás dísznövényeket, például krókuszt, törpetulipánt, puskinvirágot ültetünk. Ez esetben a fű nyírását, e növények visszahúzódásáig nélkülözzük! (forras: www.lakberendezes.hu)

2005.09.14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok