HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > FÉRFI > Technika - Tudomány > EOS 5D - Új profi gép a Canontól

t: 1711

EOS 5D - Új profi gép a Canontól

Ahogy az ebben a kategóriában elvárható, természetesen tükörreflexes digitális géprõl van szó.
A Canon tükörreflexes EOS családjának legújabb tagja az 5D nevet viseli. A robosztus külsõ teljesen megszokott ebben a kategóriában, hiszen ezeket a gépeket elsõsorban munkára szokták használni.
Az új EOS-t viszonylag kompaktra tervezték, fõleg azt figyelembe véve, hogy a tükörreflexes gépeknek ebben a kategóriájában már egybe szokták építeni a gépet a portré markolattal. Ennél a gépnél, akárcsak az alacsonyabb EOS kategóriáknál ez nem így van. Az álló formátumú portré képek készítéséhez használatos markolat külön szerelhetõ a gépre.
A gépet egyértelmûen a hobbistáknak szánt EOS 350D és 20D feletti kategóriába célozzák, viszont a fotóriportereknek gyártott 1D és 1Ds család alá pozícionálják. A gép legfõbb erénye a 12,8 megapixeles effektív képpontszámú CMOS érzékelõ. Ennek mérete 35,8x23,9 mm. Ez pedig azért fontos, mert az érzékelõ mérete jelen esetben pontosan megegyezik az analóg fényképezõgépekben használatos 35 mm-es film képkockájának méretével. Ez azt jelenti, hogy a gépre szerelt objektívek látószöge azonos marad a filmessel.
A kisebb érzékelõjû digitális tükörreflexes gépeknél ugyanis az érzékelõ kisebb mérete miatt az objektívek gyújtótávolságát módosítani kell egy szorzó tényezõvel, így derül csak ki, hogy milyen gyújtótávolságú objektívnek felel meg a látószög az adott gépen. Ez különösen a nagylátó szögû objektívek használatánál jelent nagy elõnyt. A teljes filmkocka méretû érzékelõvel ugyanis a látószöget nem szûkíti semmilyen szorzó tényezõ.
A fényképezõgép alap állapotban, objektív nélkül nem alkalmas fényképezésre, így mindenképpen kell hozzá egy objektív. Kereskedelmi forgalomban egy >egyszerûbb objektívvel együtt lehet majd megvásárolni, de önmagában a gépváz is beszerezhetõ lesz. Az utóbbi megoldás fõleg azok számára kedvezõ, akiknek már vannak objektívek a birtokában.
A gépre bármelyik hagyományos filmes gépre készített EOS rendszerû objektívet fel lehet tenni. Egyedül az újabb EF-S bajonettel ellátott objektíveket nem tudja fogadni, mivel ezek kimondottan a kis érzékelõvel ellátott alacsonyabb kategóriás gépekre lettek tervezve.

A 12,8 megapixeles képekbõl másodpercenként három darabot képes a gép sorozatban elkészíteni. A képek tömörített JPG, vagy tömörítetlen RAW formátumban tárolhatók Compact Flash memóriakártyán, vagy MicroDrive-on.
Sorozat esetén a puffer memóriában tömörítetlen képekbõl 17 darab, tömörített JPEG-bõl viszont akár 60 darab is elfér. A képek feldolgozásáról
a Canon legújabb és leggyorsabb képfeldolgozó DIGIC II processzora gondoskodik ebben a gépben is, akárcsak a gyártó minden más gépében. Az elkészült képeket a gép hátsó felén egy 2,5"-os LCD képernyõn lehet megnézni, ami a tükörreflexes gépeknél, így itt sem használható a kép elkészítése során. Az elkészült képek ellenõrzésére viszont remekül használható. Megjeleníthetõ rajta a kép hisztogrammja is, ez segíti a helyes expozíció megítélését.
A magnézium házba költöztetett gép természetesen az automata és fél automata üzemmódok mellett teljesen manuális állíthatóságot, egy kilenczónás autófókusz rendszert, valamint tetszõlegesen beállítható kép paramétereket is kínál a hozzá értõ felhasználónak. A számítógépre csatlakoztatás USB 2.0 csatlakozás segítségével lehetséges. Az energiaellátásról a Canon által már hosszú évek óta használt BP-511-es akkumulátor gondoskodik. Egy akkumulátor feltöltéssel több száz képet el lehet készíteni. Ez persze az akkumulátor nagy kapacitása mellett elsõsorban annak köszönhetõ, hogy szemben a kis kompakt digitális gépekkel, itt az LCD nincs folyamatosan használatban. A magas kategóriás gépekhez hasonlóan, ez a gép sem rendelkezik beépített vakuval. Sötétben egyedül a külsõ vaku csatlakozóra rögzíthetõ SpeedLight vakukkal együtt használható.

nice

2005.09.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok