A szép mosolyhoz mindenképpen szükség van a belső harmóniára, a kisugárzásra, de a száj, a fogak és a fogíny állapota sem közömbös. Körbenéztünk, mi hogyan korrigálható vagy orvosolható.
A fogínyem visszahúzódik
Ez a jelenség azoknál gyakori, akik kemény fogkefével mosnak fogat, ráadásul erősen, intenzíven. Az íny ilyenkor visszahúzódik, a fogtövek érzékennyé válnak, és úgy tűnik, mintha az illetőnek hosszúak lennének a fogai.
Az egyszerű megoldás: A fogíny korrekciója. Kb. 2 milliméterrel változtatható meg így a fogíny mérete. A beavatkozás után néhány napig kerülendő minden savanyú és erősen sós étel, mert a sebet csípni fogja.
Előnye: Egyszerű és biztos beavatkozás, ha jó szakember kezei közé kerültünk.
Az összetett megoldás: A szájpadlásból vesznek le egy darabkát, amit a fogíny alá varrnak. A varratokat egy héttel később szedik ki. A gyógyulást akadályozza a dohányzás, így előtte és utána jobb mellőzni a cigarettát.
Előnye: Valódi esztétikai eredményt láthatunk.
Kő a szájban
A plakk egyrészt az íny fölött a fogakon kialakuló, másrészt az íny alatt megbúvó lepedék. Előbbi úgy képződik, hogy az ételmaradékok, illetve a szájban lévő baktériumok termékei a fog felszínéhez ragadnak. Ez a plakk szemmel is látható, de színező anyagokkal – tablettákkal – még inkább láthatóvá tehető. Főleg a rágófogak felszínén, különösen az őrlők, kisőrlők barázdáiban és a fogak egymás felé néző felszínén halmozódik fel.
Mindenképpen káros, mert az idő során fogszuvasodást és ínygyulladást okoz. Végül ínysorvadásba torkolhat a folyamat, majd a fog meglazulásába, elvesztésébe.
A plakkban lévő baktériumok méreganyagai okozzák az ínyszélek gyulladását. Kezdetben megfelelő szájhigiénével megállítható a folyamat, egyébként súlyosbodik. Idővel a nyálkahártya és a csont pusztulásnak indul, ez pedig a fog lazulását, elvesztését okozza.
A fogaim girbegurbák
Ha akár egyetlen fogunk eltér a többitől, oda a szabályos fogsor.
Az egyszerű megoldás: Ha valamelyik első fogunk nem azt a helyet foglalja el, amit kellene, a probléma megoldható egy fedőréteggel. Ahogy a körömre ragaszthatunk műkörmöt, úgy a fogra is felilleszthet a szakember egy fedőréteget. Ez a megoldás a fogzománc hibáit is tökéletesen elfedi. A fedőréteg személyre szabott, leggyakrabban porcelán.
Előnye: Gyorsan megvalósítható, két vizit elegendő hozzá.
Az összetett megoldás: Fogszabályzó. Ma már egészen diszkrét megoldások is léteznek a rendetlen fogak megzabolázására. Újabban nem a fémszálas fogszabályozókat használják, hanem átlátszó, az étkezések kivételével állandóan használható szerkezetet. Kéthetente állítják a szabályozót, hogy a fogakat fokozatosan összébb húzzák, a helyükre rendezzék. A kezelés 6–18 hónapig tart.
Előnye: A leggirbegurbább fogsor is korrigálható, de türelemre van szükség hozzá.
Nehezebben kezelhető az íny alatt megtelepedő plakk. Normális esetben az íny feszesen tapad a fogra. Kortól és az íny egészségi állapotától függően különböző mélységű barázda húzódhat meg a fog és az íny között. Ha ide bekerül-bepréselődik a plakk, idővel gyulladást vált ki. Ha nincs eltávolítva (rendszeresen) a dentális plakk, a szájban kiválasztódó nyál különböző ionjai kicsapódnak benne, aminek következtében a plakk elmeszesedik, azaz kialakul a fogkő.
A fogkő már keményebb állományú „lepedék”, és házilag egyáltalán nem lehet eltávolítani. Ez is kialakulhat íny felett és íny alatt. Leggyakoribb előfordulási helye az alsó fogak belső, illetve a felső „hatos” fogak külső és belső oldalai. A fogkő nem elsősorban a fogszuvasodás miatt veszélyes, hanem mert a fog tartószöveteit teszi tönkre. Ha egy fogkövet lepattintanak, az alatta levő íny általában véresen fekélyes. A fogkő miatt az adott területen megtelepedő étel- és baktériummaradékok, utóbbiak méreganyagai gyulladást okoznak. Ez a folyamat természetesen fokozatosan megy végbe. Először csak kipirosodik az íny, aztán megduzzadnak a papillák, gennyes váladékozás indul meg. A fogkövet csak fogorvos vagy dentálhigiénikus tudja eltávolítani.
Az ajkaim nem elég teltek
A rossz hangulat, de a szájceruzával satírozott ajak is okozhatja, hogy a mosoly hidegnek vagy merevnek tűnik.
Az egyszerű megoldás: Kontúrceruzával húzza meg az ajkak körvonalát, majd rúzzsal fedje be a szájat. A rúzs a teltség látszatát nyújtja.
Előnye: Elképzelni sem lehetne egyszerűbb megoldást. A nap folyamán – ahogy a rúzs az ajkakról – a teltség is fogyatkozik.
Az összetett megoldás: A bőr egyik természetes összetevőjét fecskendezik az ajkakba. Ez az eljárás az ajkakat teltebbé, dúsabbá teszi, ugyanakkor a hatása természetes. A beavatkozást általában helyi érzéstelenítéssel végzik, mivel az ajkak környéke meglehetősen érzékeny. Az eredmény 6–12 hónapig látványos, utána a beavatkozás megismételhető.
Előnye: Tökéletes eredményt érhetünk el. A hatóanyag felszívódik: ráadásul természetes, nincs mellékhatása. A feltöltést követő egy hétben – a még tökéletesebb eredmény érdekében – korrigálható a beavatkozás.
A kövesedésre való hajlamtól és a táplálkozástól függ, hogy milyen gyorsan alakul ki a fogkő, tehát hogy milyen gyakorisággal kell eltávolítani. Képződését meggátolni nem lehet. De mivel elsősorban lepedékes helyeken képződik, fogmosással bizonyos fokig megelőzhető. Ha valaki elég alaposan tisztítja fogait, csökken a fogkő kialakulásának lehetősége.
Az orvos mechanikus úton távolítja el. Az íny felettit könnyebb; leggyakrabban ultrahangos fogkőeltávolító készülékekkel végzik. Az íny alatti fogkövet viszont csak kézi, az egyes fogakhoz kialakított megfelelő műszerekkel lehet leszedni. Ezek segítségével a legrejtettebb helyekről is eltávolítható a fogkő.
A fogaim nem elég fehérek
A cigaretta, a kávé, a tea, valamint néhány gyógyszer elszínezheti a fogakat.
Az egyszerű megoldás: Használjon fogfehérítő fogkrémet, gélt vagy cseppeket.
Előnye: Egyszerűen használhatók, nem kimondottan költségesek, viszont igen hatékonyak.
Az összetett megoldás: Fogfehérítést a fogorvosunktól is kérhetünk, aki egy ecset segítségével viszi fel a fogainkra a fogfehérítőt. Minden esetben érdemes meggyőződni arról, hogy fogínyünk nem érzékeny-e a készítményre. A fogorvos először eltávolítja a foltokat a fogról, majd felkeni a fehérítőt. Ezt 20-30 percig kell a fogakon hagyni, majd leöblíteni. A műveletet kétszer-háromszor kell megismételni, kéthetes közökkel.
Előnye: Az eredmény 6–12 hónapig tart, 1–3 árnyalattal fehéredhet a fogunk. Ára 50-60 ezer forint.
Ne engedjen a 32-ből
Fordítson mindennap 15 percet fogápolásra! Varázslatos mosoly lesz a jutalma, ráadásként pedig egészséges íny és fogak.
Milyen gyakran kell fogat mosni?
Ideális esetben minden étkezés után, de reggel és este feltétlenül. Fogselyemmel tisztítsa ki a köztes réseket, utána alaposan sikálja meg fogkefével.
Melyik fogkrém a legjobb?
Az az ön fogaitól függ. Az A-vitamint tartalmazó krém erősíti az ínyt. A fluoridban gazdag ápolja a zománcot és megóv a fogszuvasodástól. Vannak általános védelmet nyújtó fogkrémek is.
Jobban tisztít-e a kemény fogkefe?
Nem. A kemény sörték felsértik az ínyt, amely minél érzékenyebb, annál lágyabb kefét igényel. A fogat mindig körkörös mozdulatokkal, az ínytől lefelé sikálja, kb. négy percig.
Fogmosástól derékfájás
Fogat mosni kötelező. De nem mindegy, hogyan. Mert akár gerincbántalmakat is okozhat a fogmosás.
A hiba nem a fogkrémben vagy a fogkefében van – inkább a fogmosás közben felvett testhelyzetben. Az előrehajló testhelyzetben rendkívül nagy, mintegy 150 kp/cm2 terhelés esik a gerinc ágyéki szakaszára, pontosabban a porckorongra. Ráadásul reggelente az is rontja a helyzetet, hogy az izomzat még nem melegedett be, és a csökkent keringés miatt gyengébb is. Ezért fogmosás közben a szabad kezével támaszkodjon a mosdókagyló szélére. Így kb. 30%-kal csökkentheti a porckorongokra eső terhelést. Igyekezzen minél egyenesebben állni fogmosás közben. Ha a térdét kissé behajlítja, a combizomzatra tevődik át a terhelés nagy része (ez az izom jobban terhelhető, mint a hátizom). Csak akkor hajoljon rövid időre előre, amikor a száját kiöblíti.
Mekkora legyen a fogkefe feje?
A jó fogkefének kicsi a feje, a sörték rugalmasak és le vannak kerekítve. Minél kisebb a fej, annál könnyebben éri el a fogak belső oldalát, illetve a bölcsességfogakat. Gyermekek, továbbá kis állkapcsú felnőttek kizárólag ilyen kefét használjanak.
Hasznosabb-e az elektromos fogkefe?
Nem minden esetben. Néhány fogorvos szerint használata gondatlan fogápoláshoz vezethet. Ha viszont betartja a kétperces sikálási időt, és nem feledkezik meg a belső felszínekről és az ínyről, akkor csak bátran! Már olyan elektromos fogkefék is kaphatók, amelyekben beépített óra van, és a sörték hossza is állítható.
Mitől lesz fehérebb a fog?
Ha a fogak természetüknél fogva sötétebbek, egyedül fogorvos tudja kifehéríteni őket. Nikotin, tea, vörösbor vagy kávé miatti elszíneződés esetén alkalmazzon fehérítő fogkrémeket. Vigyázat, ezek erősen koptatják a fogat, nem szabad naponta használni!
Mi a teendő ínyvérzés esetén?
Ha baktériumok telepednek meg az ínyben, akkor ellenreakcióként vérzés és gyulladás lép fel. Ez hosszú távon a támasztószövet leépüléséhez vezethet. Forduljon fogorvoshoz, naponta kétszer tisztítson fogat (kefével és fogselyemmel), és alkalmazzon ínymasszázst.
Fogápolás hidak és fogszabályozó esetén?
A fogak közötti térségben és a drótok között könnyen megakad az ételmaradék és azzal együtt a baktériumok is. A kemény végű, könnyen megfogható és bolyhos felületű fogselyem a legszűkebb helyekre is beférkőzik.
Riasztó valóság
A 12 éves magyar gyerekeknek általában már négy rossz foguk van. A középkorúak fogainak fele szuvas, hiányzik vagy tömött, míg a nyugdíjasoknak alig van ép foguk. A Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinikáján 2003-2004-ben végzett kutatás szerint a 10 milliós magyar népességből 7 millió szenved valamilyen fogászati vagy szájüregi megbetegedésben, minden második, vagyis 5 millió magyarnak van legalább egy szuvas foga, a lakosság 15 százaléka 5 éven belül nem járt fogorvosnál, az 5 évesek alig 30 százalékának hibátlan a fogsora, a 12 évesek 12 százaléka – saját bevallása szerint – soha nem mos fogat.
Egy másik felmérésből kiderült: tavaly egy magyar átlagosan csupán 3 tubus fogkrémet és 1 fogkefét használt el, szemben a magyar fogorvosok által javasolt minimum 6-8 tubussal és 3-4 fogkefével. Ezekkel a szájápolási adatokkal hazánk az EU-s átlag alig egynegyedét éri el. (forrás: www.holgyvilag.hu)