HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Szépségápolás > A legtisztább kozmetikumok

t: 1391

A legtisztább kozmetikumok

A természetgyógyászat, a wellness, a fittness forradalmasította a kozmetikai piacot. Kiemelt szerepe van a natúrkozmetikumoknak, melyek legfőbb segítőink bőrünk egészségének megőrzésében. Ezek a kozmetikumok "felépítik", regenerálják a bőrt, hogy az ismét természetes funkciója szerint működhessen.

Az iparban nyereségvágyból vagy egy-szerűen a piaci verseny miatt előfordulnak gyengébb minőségű alapanyagból készült kozmetikumok: időnként felröppen egy-egy hír, hogy bizonyos cégek pl. a gyorsétkezdék hulladékolaját szagtalanítják, színtelenítik, végül krém-alapanyagként adják el. (Nem lehet csodálkozni, hogy az utóbbi tíz évben az illatszer-allergiások száma megkétszereződött!) Sajnos egyre több a félrevezető elnevezés is. Sok gyártó hirdeti, hogy termékei natúrkozmetikumok, mivel úgy gondolják, hogy pár csepp illóolaj használata erre feljogosíthatja őket. Pedig ha figyelmesen megnézzük a készítmények összetételét, számos olyan alapanyagot találunk, melyeknek köze sincs a természetességhez. Ezzel kapcsolatban az értékesítést végzők, az üzlethálózatok, az eladók sem eléggé tájékozottak, így a vásárló könnyen félrevezethető.

MIT TAKAR A NATURKOZMETIKUM KIFEJEZÉS?

1. Természetes hatóanyagokból készülnek, mint növényi olajok, -zsírok, -aromák. Lehetőleg bio-, vagy bio- dinamikus (Demeter) gazdálkodásból származnak.
2. Nem tartalmaznak mesterséges konzerválószereket, illatanyagokat, vegyi alapanyagokat: pl. paraffinolajat, szilikont, kőolaj származékokat (melyekről tudható, hogy nem szívódnak fel, így akadályozzák a bőr légzését). Fontos a környezetbarát nyersanyag (ISO norma 9235)
3. Bizonyos állati eredetű anyagok (nercolaj, állati zsírok, kollagén, stb.) használata nem megengedett.
4. Nem tesztelik állatokon.
5. Radioaktív besugárzástól mentesek.
6. Génmanipuláció mentesek.
7. A csomagolás is lehetőleg környezetbarát anyagból készül.
Ezeknek a kritériumoknak az ellenőrzésére jött létre több szervezet a világon, pl: BDIH, Ecocert. Ellenőrzésük biztosítékot ad arra, hogy tiszta, kontrollált natúr/bio kozmetikum legyen az, amire az van ráírva.

MI NEM LEHET A NATURKOZMETIKUMBAN?

Alkil-éter-szulfátok (tenzidek): a hajsamponok mosóaktív anyagai gyártási okokból klórecetsavat és rákkeltő dioxánt tartalmazhatnak pl.: Sodium Laureth Sulfate, Laureth-(2,3,4) - ez nagyobb koncentrátumban irritál, allergizál.
PEG, PPG polietilén, polipropilén-glikol (emulgeátorok, polyszorbátok, polygli-kolok): a krémek olcsó emulgeátorai, káros anyagokat vihetnek a bőrbe.
Anilin tartalmú festékek: rákkeltés gyanúja áll fenn a CI 11680, 15800, 16230, 17200, 18050, 18820 festékeknél.
Formaldehidet leadó tartósítók: imidazo-lidinilurea, Bronopol, Bronidox, diazolodo-nil-urea, DMDM hidantoin. Felmerült a gyanú, hogy a formaldehid allergizáló és rákkeltő.
Disodium EDTA: tartósító, stabilizátor; szintetikus anyag, allergén.
Parabenek (-etil, -butil, stb.): szintetikus tartósítók, nagyobb koncentrátumban nyálkahártya ingerlők.
Poloxamer 101-403; 1101-908 csoportja: tenzidek, melyekkel megterheljük környezetünket.
(A teljes listát az interneten vagy szakkiadványokban olvashatjuk – dr. Rózsa Sándor: Testápoló kislexikon 2001. Ökotárs alapítvány).
A naturtermékek palettája igen színes . Vannak természetes naptejek, arc- és testápolási termékek, hajfestékek, tisztítószerek, illóolajkeverékek. Létezik természetes kullancs- és szúnyogriasztó krém, melyet az ALVA cég (EFFITAN) gyárt. Ezt nyugodtan használhatjuk kis gyermekeknél is, mivel semmilyen kémiai allergén anyagot nem tartalmaz, 100%-ban növényi összetételű. Ezek mind megtalálhatók immár hazánkban is - egyelőre főként a bioboltokban. (forrás: www.zoldujsag.hu)

2005.09.05

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok