Bélapátfalva vidékét az államalapítás idején a Bél (Ug) nemzetség kapta. Híres apátságát II. Kilit egri püspök alapította 1232-ben a ciszterci szerzeteseknek. A templom és a monostor 1240-ben már fönn állt. Az apátsághoz tartozó község nevét - villaabbatis = apátfalva - okleveleink először XIV. században említik. A XIV. században katonák zaklatásai miatt szerzetesei szétszéledtek, monostora pusztulásnak indult, majd a falu a töröknek adózott. 1810-ben megnyílt porcelángyára az ország első üzemei közé tartozott. A kis üzem híre eljutott a határon túl is; az itt előállított díszes edények nagy sikert arattak. A XX. században cementgyár épült, kőedénygyárát a két világháború között cserépkályhagyár váltotta föl.
Bélapátfalva megközelítése
Közúton Eger felől indulva a 25-ös útról Szarvaskő után térünk le.
Közvetlen autóbusszal Eger, Budapest érhető el. Vonatok Egerbe közlekednek.
Látnivalók:
Bél-kő tanösvény, Bélapátfalva
Az 5 km hosszú, 7 állomásra felfűzött tanösvény bejárásához, az ismertető táblák megtekintéséhez 2-3 óra szükséges. A tanösvény a Bél-kő környékének kultúrtörténetét, a hegy földtani felépítését, növénytársulásait és a sziklagyepek növény- és állatvilágát mutatja be. A ciszterci apátság középkori templomától indul és a Bél-kő megmaradt 815 m magas csúcsán kialakított kilátóhelyen végződik. Innen a sárga háromszögjelzésű turistaúton lehet tovább kirándulni a Bükk-fennsíkra, Szilvásváradra, Felsőtárkányba, Szarvaskőre vagy vissza Bélapátfalvára.
Gyári-tó
A községtől északkeletre fekvő Gyári-tó környéke horgászásra, táborozásra, pihenésre, kirándulásra csábítja az ideérkezőket. A tó környéke szépen rendezett, pihenő padok, tűzrakó helyek találhatók.
Ciszterci apátsági templom, Bélapátfalva
A híres apátságot II. Kilit egri püspök alapította 1232-ben a ciszterci szerzeteseknek. A templom és a monostor 1240-ben már fönn állt. Az apátság franciás ciszter építészet egyetlen hazai alkotása. Először XVIII. században építették újjá, egyszerűségükben szép padsorai és gyóntatószékei is ebből az időből valók. 1959-ben kezdődött korszerű fölújítása során a hajdani monostos alapfalai is napvilágra kerültek. A monostor a XVII. században pusztult el, romjaira posztó-, majd kőedénygyár épült.
Bélapátfalva hasznos információi
Bélapátfalva Város Önkormányzata
cím: 3346 Bélapátfalva, IV. Béla u. 70.
telefon: 36/354-125
honlap: www.belapatfalva.hu
Orvosi rendelő
cím: Bélapátfalva, IV. Béla u. 34.
telefon: (36) 554-111
Gyógyszertár
cím: Bélapátfalva, Május 1. u. 28.
telefon: (36) 354-199
Postahivatal
cím: Bélapátfalva, IV. Béla u. 37.
telefon: (36) 354-174
(bukk.info)