HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Sport, fitness > Nem eszem, mégis hízom

t: 2620

Nem eszem, mégis hízom

Lehet, hogy egész nap alig eszik, ámde este ráveti magát a süteményekre, csokoládéra. Ellenállhatatlan vágyat érez, hogy valamivel újra feltöltődjék. Az sem véletlen, hogy ilyenkor főleg szénhidrátdús ételeket fogyaszt az ember, azok ugyanis elősegítik a szerotonin termelődését, amely csökkenti a nyugtalanságot, és jó irányban befolyásolja a kedélyállapotot. Néhány jó tanáccsal talán mi is segíthetünk a megoldásban!

Ha elengeded magad
Ha unatkozol, nincs vagy nem megfelelő a munkád, és úgy érzed, hogy zsákutcába jutottál – valószínűleg étkezési szokásaidat is teljes összevisszaság jellemzi. A nap bármelyik órájában képes vagy bekapni valamit: egy kekszet, egy darab sajtot, egy szelet csokoládét. Még éjszaka is felkelsz “vigasztalódni”. Ritkán jársz el hazulról, ha mégis, tested vastag pulóverbe vagy formátlan ruhába rejted.

Amit tehetsz: kezdj azonnal testreszabott diétába, ne fogyassz aperitifet,
édességet, nagy ívben kerüld el a cukrászdákat, éttermeket. Törj ki a
tétlenségből, találkozz minél több emberrel, menj olyan helyekre, amelyek rendezett megjelenésre kényszerítenek. És próbálj meg minél többet nevetni!

Ha stressztől szenvedsz
Mindenütt jelen kell lenni. Mindent meg kell szervezni és el kell intézni,
szóval, nem jut idő saját magadra. Rendszertelenül hagysz ki étkezéseket – csoda-e, ha zsírsejtjeid ugrásra készen várják, hogy minél többet elraktározhassanak a következő evésnél. Bűntudatod van, hogy elhanyagolod a családod, ezért engesztelésképpen mindent beleadsz a következő vacsorába, és a süti után még egy kis fagylaltot is
felszolgálsz. Nem reggelizel, úgysincs rá időd. Nem iszol elég vizet napközben. A sok munkától sportolni sem érsz rá, legfeljebb alkalomszerűen, ami többet árt, mint használ... Fölöttébb izgalmas életstílus, de káros a kiegyensúlyozatlanság, s roppant nehéz kitörni belőle.

Amit tehetsz: törekedj legalább napi háromszori étkezésre. Lehetőleg ne igyál kávét éhgyomorra. Szakíts időt relaxálásra, szemlélődésre, esetleg próbálkozz meg a meditációval.

Ha nem tetszik a lakás
A lakás, amelyben élsz, nem csupán életed egyik fő helyszíne. Oltalmazó erődítmény is, ahol békében, biztonságban, nyugalomban tudhatod magad. Ha nem tapasztalod mindezt nap mint nap, könnyen elmerülhetsz félelmeidben, a létet megkeserítő aggodalmakban, szorongásokban. Amennyiben lakásod nem tetszik, nem is nyújt örömet és védelmet. Könnyen kompenzációra kényszerülsz, és ez gyakran valamilyen ennivaló.

Amit tehetsz: fedezd fel újra (óvatosan!) gyermekkorod kedvelt ennivalóit, a tejbegrízt, a lekváros palacsintát vagy a pudingot, amelyek segítenek felidézni az annyira hiányolt biztonságot. Mindamellett tarts kiegyensúlyozott diétát, és gondolkozz el, hogy mi módon lehetne másmilyenre változtatni - esetleg elcserélni - a lakást.

Ha megzavarnak a hormonok
A menstruáció előtti napokban sok nő tapasztal ingerlékenységet, fáradtságot, ráadásul jóval éhesebb is a szokásosnál. Ezek a tünetek negyven felé, a hormonháztartás egyfajta fáziseltolódása következtében, még élesebben jelentkezhetnek. Ez az a kor, amikor az örök soványak, akik addig akármennyit ehettek büntetlenül, hirtelen hízni kezdenek.

Amit tehetsz: légy készenlétben, színes és vonzó diétával, valamint sok-sok mozgással (legjobb a biciklizés és az úszás) igyekezz lassítani tested átalakulását.

Ha elvakít a fitnesz
A tornateremből lelkifurdalás nélkül elszaladsz egy fagylaltra a barátnőiddel. Mondván, sportolok, több energiát fogyasztok, természetes, hogy éhesebb vagyok, vagyis megengedhetek magamnak egy kis finomságot... Hamarosan azt veszed észre, hogy a táplálkozás ellenőrzése kicsúszott a kezedből. Nehéz ugyanis pontosan eltalálni, hány kalóriát ugráltál le. A túlzó kárpótlás folytán könnyen áteshetsz a ló másik oldalára. Pedig sportolok – gondolod, de mivel láthatóan úgyis mindegy, már egyre kevesebb meggyőződéssel csinálod.

Amit tehetsz: fordíts gondot a fokozott energiaigény kielégítésére, de
mindennap határozd meg, hogy miből mennyit fogsz fogyasztani. Különösen a menstruációs ciklus második felében légy óvatos, hiszen havi 30-50 deka plusz egy év alatt már egészen jelentős fölösleg.

(nana)

2005.08.05

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok