HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Egészség > Vigyázz: strand- és gombaszezon!

t: 899

Vigyázz: strand- és gombaszezon!

Minden harmadik ember szenved valamilyen láb-, vagy körömgombától. Többségük egyszerűen nem foglalkozik vele, ha viszketni kezd a lábfeje. Betegségüket elhanyagolják, és közben megfertőznek másokat. Legnagyobb veszélyben a sportolók, strandra és uszodába járók vannak.

A gombásodás tünetei
Eleinte kivörösödő, majd nedvedző, viszkető bőr, amely később hámlani kezd. A lábujjak között apró vörös hólyagok is megjelenhetnek, amelyek szintén erősen viszketnek. A lábgomba legtöbbször az ujjak között telepszik meg.

Ha gyanús, azonnal forduljunk orvoshoz, bőrgyógyászhoz. Inkább ne kísérletezzünk öngyógyítással, hiszen nem mindegy, hogy melyik gombafajta ellen milyen szert kell bevenni.

Izzadság itt, nedvesség ott
A lábgombát leggyakrabban a bőrön élősködő fonalgomba (dermatophyten), illetve az élesztőgomba (candida) okozza.

A víztől – vagy izzadságtól – felpuhult bőr könnyebben megfertőződik. A fertőzésveszély is ott a legnagyobb, ahol állandó a nedvesség: uszodákban, tornatermekben, szaunában, a közös öltözőkben.

Jó tudni azonban: nem kell ahhoz uszodába járni, hogy valakinek elgombásodjon a lába. A meleg, nedves cipőt is kedvelik a gombák. Figyeljünk a körmök épségére is, a megsérült köröm alá ugyanis könnyen befészkelik magukat a gombacsírák.

Kellemetlen – ártalmatlan
A lábgomba kellemetlen, ám ártalmatlan betegség. Gyakorlatilag nincs szövődménye vagy mellékhatása. (Kivéve, persze, ha valaki teljesen elhanyagolja a betegségét, és ezért elfekélyesedik a bőre.)

Veszélyeztetettek
A cukorbetegeknek különösen kell ügyelni a lábápolásra, a fertőzés elkerülésére. A diabétesz ugyanis körülbelül negyven százalékkal növeli a fertőződésre való hajlamot.

Megelőzés

• Az uszodában, a medence partján éppúgy, mit a közös öltözőkben csak gumipapucsban járjunk.
• Mindig használjunk külön törülközőt a lábunkra.
• Használjunk lábdezodort vagy púdert.
• Ne vegyünk fel műszálas zoknit.
• Lehetőleg csak jól szellőző, valódi bőrből készült lábbelit hordjunk.
• Ha lehet, ne húzzuk fel két nap egymás után ugyanazt a cipőt.
• Ne vágjuk túl rövidre a lábkörmöket, nehogy megsértsük a körömágyat.

(nana)

2005.07.29

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok