A nyaralás alatt egy kicsit nagyvonalúbban költekezünk, el-elcsábulunk egy-egy fagylaltkehelyre, helyi specialitásra, érdemes azonban a felhőtlen nyaralás ideje alatt is gondolni arra, hogy az elfogyasztott finomságok előbb-utóbb nem kívánt többletsúly formájában visszaköszönhetnek, nem is beszélve a különböző gyomorbántalmakról, ételallergiáról, amelyek könnyen rémálommá változtathatják álomnyaralásunkat. Ezek elkerülése érdekében íme néhány tipp:
Ha hosszú útra készülünk, ne vegyünk olyan ételeket, amelyeket korábban nem kóstoltunk, hiszen nem tudhatjuk, hogyan reagál az újdonságra a szervezetünk. Mivel gyakran 5-10 órát is utazunk, kizárólag könnyű ételeket együnk, hiszen az autóban lassabb az anyagcserénk. Könnyebben emészthető ételek fogyasztásával megelőzhetjük a puffadást, gázosodást.
Rövidebb belföldi utaknál használjuk ki a hűtőtáska előnyeit, szendvicseket inkább alufóliába csomagolva vigyünk magunkkal, ügyelve arra, hogy ne tegyünk a kenyérszeletek közé gyorsan romló élelmet, lédúsabb zöldséget. Folyadékot praktikusabb műanyagba, jól zárható üvegbe, dobozba tenni, szívószálas kiszerelést vásárolni. Utazáskor darabos, könnyen tisztítható, héjas gyümölcsöt vigyünk, a lédús, bogyós gyümölcsöket inkább hagyjuk otthon.
Repülőút előtt érdemes a légitársaságnak jelezni, ha valamilyen étkezéssel kapcsolatos igényünk van, pl. tejcukor-érzékeny diéta, vagy vegetáriánus táplálkozás, esetleg vallási előíráshoz kötött étkezés.
Vásárlásnál mindenképp vegyük figyelembe, hogy hány napig leszünk távol, a szállásunkon milyen lesz a konyha felszereltsége, önellátóak akarunk-e lenni, vagy néha betérünk a helyi vendéglőbe, mennyi élelem kell az útra, stb.
A környezetváltozás és az idegen ételek negatívan befolyásolhatják anyagcserénket. Az élelmiszerek minősége is problémát jelenthet az olyan országokban, ahol nincsenek szigorú egészségügyi előírások.
Ennek ellenére persze kóstoljuk meg a helyi specialitásokat, hiszen egy idegen kultúrát talán a gasztronómiáján keresztül lehet legjobban megismerni, de legyünk óvatosak! Gyakorta jelentkezik problémaként, főleg a trópusi, szubtrópusi területekre utazóknál, hogy egyes nyersen fogyasztott élelmiszerek, néhol a víz, vagy éppen a nem megfelelően betartott higiénés szabályok olyan kórokozókat közvetítenek, amelyek gyomor-bélrendszeri betegségeket okoznak.
Egyéb, étkezéssel kapcsolatos problémák is felmerülhetnek, pl. az ételallergia. Íme, néhány jó tanács a kellemetlen élmények elkerülése végett:
Ha nem iható a vezetékes víz (általában az utazási irodák erre előre figyelmeztetnek), csak palackozott vizet fogyasszunk. Ilyenkor, a friss zöldséget, gyümölcsöt is palackozott vízzel mossuk meg. Érdemes odafigyelni arra is, hogy a gyümölcsleveket gyakran koncentrátumból készítik, melyhez általában csapvizet használnak. Figyelem! A jégkockát is csapvízből készítik!
Leggyakoribb probléma a gyomor és bélhurut. A fertőzött víz és élelmiszer egyaránt kiválthatja, a szokatlan élelmiszerek, vagy fűszerek fogyasztása pedig gyomorrontást okozhat.
Sajnos a súlyos ételmérgezéssel is számolnunk kell, főleg az olyan országokban, ahol nem megfelelő a higiénés szabályok betartása. Ilyen súlyos fertőzések és mérgezések például: vérhas, hastífusz, kolera, szalmonella, vérzéses vastagbélgyulladás, kémiai anyag okozta mérgezések (gomba, tengeri halak, kagyló). Ezek a fertőzések és mérgezések általában a következő enyhébb vagy súlyosabb tünetekkel járnak:
Hasmenés, hányinger, hányás, görcsök, fejfájás, általános rossz közérzet, láz. Súlyosabb (általában mérgezés) esetekben látási zavarok, izomgyengeség, szédülés.
Megelőzés
Az ételeket, főként a húsokat és zöldségeket jól átsütve, tűzforrón tálalva fogyasszuk! Frissen főzött ételeket, mint például babot, levest, rizs és tésztaféléket is nyugodtan ehetünk, de kizárólag akkor, ha melegen tálalják. Vastaghéjú vagy csonthéjas gyümölcsöket akkor célszerű fogyasztani, ha a héjukat saját kezűleg szedjük le. A leveles vagy nyers zöldségekkel, salátákkal mindig óvatosan bánjunk, léteznek ugyanis olyan, a talajban és a vízben élő organizmusok, melyeket nem lehet elpusztítani a hagyományos tisztító eljárásokkal.
A halak és a tenger gyümölcsinek esetében mindig legyünk nagyon elővigyázatosak! Ne fogyasszunk pasztörizálatlan tejtermékeket, figyeljünk oda a jégkrémek vagy egyéb fagyasztott édességek esetében is. Ne fogyasszunk előre elkészített ételt, ha nem vagyunk biztosak benne, hogy friss és melegen tartották! Soha ne együnk olyan élelmiszereket, melynek eredetével kapcsolatban akár a legkisebb kétségünk is van!
Baj esetén mi a teendő?
Szinte az összes ilyen eredetű betegségnek jellemző tünete az enyhébb vagy súlyosabb fokú hasmenés. Mivel a hasmenés nagy folyadékveszteséget okoz, ügyeljünk arra, hogy ilyen panaszok esetén mindig gondoskodjunk a megfelelő folyadékpótlásról.
Arról se feledkezzünk, meg, hogy a folyadékkal együtt az elveszett ásványi anyagokat, főként a sót, ezeket is pótoljuk! Gyomorrontás és enyhébb fertőzés esetén segíthet a diéta, illetve a bérfertőtlenítő vagy a hasmenést gátló gyógyszerek, súlyosabb esetekben szinte mindig gyógyszeres kezelés szükséges. Erőteljes vagy nem szűnő panaszok esetén ajánlatos orvoshoz fordulni, főleg gyermekek esetében. A felnőttek szervezete természetesen könnyebben bírkózik meg az efféle fertőzésekkel és az is előfordulhat, hogy Önnek semmilyen panaszt nem okoz, az az étel, amitől a gyermeke könnyen megbetegedhet.
Azonnal forduljon orvoshoz, ha erős nem szűnő fájdalmai vannak, ha magas a láza, vagy véres a széklete! Akkor is rögtön kérjen orvosi segítséget, ha fennáll a mérgezés gyanúja.
A fertőzések nagy része elkerülhető a szükséges higiénés szabályok betartásával, az élelmiszerek megfelelő hőkezelésével, védőoltással.
(harmonet)