A közlekedési szabályok Európában egységesek, csak Nagy-Britanniában költözik baloldalra a kormány és autó. Tanácsokat az interneten is olvashatunk, de telefonon a Magyar Autóklub is segít.
Autóval nem lehet felkészületlenül külföldre indulni – tanácsolja a Magyar Autóklub munkatársa, aki munkanapokon reggel nyolc és délután hét között a 345-1777-es budapesti telefonszámon szolgál információkkal. Ésszerű autónk műszaki állapotát átnézni, hiszen kellemetlen az autó javításával tölteni egész szabadságunkat.
A rendszámtáblán látható H betű mellett nyugaton kötelező a hátulra ragasztható ország jelző matrica. Szupermarketekben, benzinkutaknál kapható.
Az európai országokban a magyar vezetői engedélyt mindenfelé elfogadják. A nemzetközi engedély kiváltása csak akkor szükséges, ha mondjuk külföldön autót szeretnénk bérelni. Ez az engedély azonban csak a jogosítvánnyal együtt érvényes. Lakóhelyünk szerint illetékes okmányirodában kell kiváltani.
A belföldi utazáshoz szükséges autós okmányokon kívül nem szabad megfeledkezni a zöldkártyáról (ami nem azonos a környezetvédelmi zöld kártyával). Ezzel azt igazoljuk, hogy az autónak van biztosítása. A zöld kártya ingyenes. Ezt biztosító cégünktől kell kérni.
Ha az utazásra házi kedvencünket is elvinnénk, akkor számára is egy sor okmányt kell beszerezni. A megfelelő védőoltások után egy hatósági állatorvoshoz kell vinni, akik egy állatorvosi bizonyítványt állít ki határátlépéshez. Ez az igazolvány három napnál régebbi nem lehet. Azért gondoljuk át többször, hogy vigyük-e magunkkal a kiscicát vagy kutyát. Egyes országokban kötelező a hathónapos karantén, így erről időben érdemes tájékozódni az illető ország nagykövetségénél.
Ha véletlenül balesetet szenvednénk, akkor a helyszínen a feleknek közösen kell kitölteni az 1993 óta egységes Európa baleseti kárbejelentőt. A későbbi viták elkerülése érdekében érdemes rendőri intézkedést kérni. Hazatérésünk után pedig minél hamarabb jelentkezzünk biztosítónknál.
Európa országaiban a közlekedési szabályok egységesek, csupán a brit baloldali közlekedés jelent nagyobb kihívást. A biztonsági öveket elől-hátul be kell kapcsolni, nappal meg kötelező a tompított fény használata. A sebességkorlátozásokra érdemes odafigyelni: a gyorshajtásért komoly büntetéseket kell fizetni.
(nana)