MAGAZINOK >
UTAZÁS >
Érdekességek - Kultúrák > Az utazási hasmenés
t: 2218
Az utazási hasmenés
Földön, levegőben
Az autózása legkedveltebb, de ugyanakkor legveszélyesebb közlekedési forma.
Nem lehet elégszer mondani, hogy csak kiváló műszaki állapotú gépkocsival induljunk külföldre, és fáradtan, alkohol vagy drog hatása alatt semmiképpen ne vezessünk!
A repülőgép a leggyorsabb és legbiztonságosabb közlekedési eszköz.
Gyakori viszont a repüléskor jelentkező rosszullét (kinetózis). Tünetei émelygés, hányinger, fokozott nyálképződés, melegségérzet, verejtékezés. Sokszor megkönnyebbülést hoz a hányás, de elkerülésére a hányingert csillapító gyógyszert a repülés előtt 1,5-2 órával ajánlatos bevenni. (Hasonló tünetek hajón, háborgó tengeren is jelentkezhetnek.) Csaknem mindegyik repülőjáraton tilos a dohányzás. A nikotinhoz hozzászokott dohányosok nikotintartalmú rágógumik használatával csillapíthatják a nikotinhiány tüneteit.
Ha célba értünk, futhatunk...
A leggyakoribb külföldi megbetegedés, a hasmenés. Nem garancia erre a szálláshely színvonala, ebben a konyha, a konyhai higiéné be nem tartása a ludas. Sajnos a drága szállodák sem mindig jelentenek garanciát arra, hogy kifogástalan ételt kapunk. A szólás szerint: "az utazás szélesíti a látókört, és könnyít a beleken". Aki tapasztalta utazása során a szólás igazságát, tudja, hogy jó a vicc. És a külföldre utazók 40%-a szenved útja során hasmenéstől. Ennek oka az otthoni és a cél-ország baktériumflórája közötti különbség. A hasmenés nemcsak kellemetlen, hanem legyengíti a szervezetet, lázat okozhat, súlyos esetben akár a kiszáradás veszélye is fenyegethet.
A kórokozókat a nem kellően megtisztított (vagy egyszerűen csak szennyezett vízben mosott) friss, és a nem átfőtt ételek terjeszthetik. Természetesen szennyezett vízzel is terjed. A zöldség, saláta, gyümölcs, kagyló és osztriga, jégkocka, a nem pasztőrözött tej, tojás- ezek amelyek a leggyakrabban felelősek a kórokozók bejuttatásáért.
Súlyosabb és ijesztőbb, ha vért észlelünk a székletben. Ez vérhasra utaló jel, melyet amőba vagy baktérium egyaránt okozhat. A kezelés meghatározása és annak eldöntése, hogy antibiotikum szükséges-e vagy sem, az orvos feladata.
A régebben használt bélfertőtlenítők csekély hatással bírnak. Nagyon fontos a megfelelő folyadékpótlás! Folyadékkal együtt ionokat és energiát (cukrot) is be kell vinni a szervezetbe. Ilyenkor a "szájon-át adható folyadékpótló oldatok használata segít. Kis tasakokban a patikákban kapható.
Ha ez nem áll rendelkezésre, akkor nyolc csapott teáskanál barna, vagy fehér cukor, fél teáskanál só és tiszta (lehetőleg forralt) víz felhasználásával magunk is elő tudjuk állítani. Kis kortyokban történő elfogyasztása még hányinger esetén is sikerrel jár.
Ha a szájon át történő folyadékpótlás nem volt sikeres (a beteg képtelen inni) akkor orvosi ellátásra (infúziós kezelésre) van szükség.
Persze nagyobb az esélyünk, hogy elkerülhetjük a bajt, ha kellő körültekintéssel választunk utat, szállodát, ételeket.
...Nem árt, ha alaposan informálódunk és minden jóra-rosszra felkészülve vágunk neki a nyaralásnak. .Hiszen,...az utazás szélesíti a látókört!....
(eletforma)
2005.07.08
Legfrissebb magazinok