HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Receptek > Boszorkányok kosarából - Természetes gyógyír a változókorban

t: 4860

Boszorkányok kosarából - Természetes gyógyír a változókorban

Hormon vagy gyógynövény?

Az átlagéletkor folyamatos növekedésével ma már a nők életének csaknem egyharmada esik a változókor utáni időszakra. Természetes élettani folyamat, ám gyakran pokollá teszi az érintettek mindennapjait.

A menopauza időszaka alatt a nők mintegy 55-75%-át kínozzák a változókor tünetei, a hőhullámok, a hüvelyi szárazság, az ízületi fájdalmak, a hangulati változások vagy a depresszió, de csak 25-30%-uk igényel orvosi beavatkozást a kellemetlen tünetek enyhítése végett. A nyugati orvostudomány a hormonpótló kezelést ajánlja fel, mint egy lehetséges megoldást. A terápia jótékony hatását a hőhullámok és az alvászavarok ellen, illetve a csontritkulás, a szív-és érrendszeri megbetegedések és az Alzheimer-kór megelőzésében mind rövid, mind hosszú távú klinikai vizsgálatok igazolták, mégis számos 50 év feletti nő utasítja el a hormonpótló kezelés gondolatát. Ebben a döntésben feltehetően szerepet játszanak a kezeléssel járó kockázati tényezők - az emlőrákos esetek, a koszorúér-megbetegedés és az agyi érkatasztrófa gyakoribb előfordulása -, de a hormonok természetellenes módon történő pótlásával szemben érzett idegenkedés is.

Számos klinikai vizsgálat eredménye szerint a nők többsége a hőhullámoktól szenved a legnagyobb mértékben. A hőhullám meleg vagy forró érzet, amely a fejtetőn kezdődve halad a lábak felé; elsődlegesen a fejbőr, az arc és a nyak területe érintett, de gyakran az egész testet elönti a bőrpír és az izzadtság. Ezt követően a testhőmérséklet leesik, enyhe hidegrázást hagyva maga után. A hullámot szívdobogás érzés, szorongás, izgatottság kísérheti, pár másodperctől akár egy óráig is eltarthat, és van, hogy óránként ismétlődik.

"Orvosság" a tányéron

Nos, azoknak sem kell lemondaniuk a panaszok enyhüléséről, akik a természetben kívánják megtalálni a gyógyírt: kutatócsoportok hada vizsgálja a növényi eredetű, az ösztrogén hormonokhoz hasonló élettani hatással bíró vegyületek, a fitoösztrogének eredményességét a változókorban. Rendkívül jótékony hatásukra az a tény hívta fel az orvostudomány figyelmét, hogy a szójában gazdag ételeket fogyasztó keleti nőket sokkal kevésbé viseli meg a változókor. Lényeges előnyük a hormonpótló kezeléssel szemben, hogy míg ez utóbbi növeli a méhnyálkahártya daganatos elfajulásának esélyét, a szójafélék nem serkentik burjánzásra a sejteket, és segítenek a tumorok kialakulásának megelőzésében. A szérum triglicerid szintjét nem befolyásolják vagy enyhén csökkentik, ezért védenek a szív-érrendszeri megbetegedésekkel szemben.

A fitoösztrogének a szójában és a belőle készült termékekben, a vörös lóherében, a gyümölcsökben - az almában, a körtében, a cseresznyében -, a zöldségekben - a répában, a hagymában, a fokhagymában, az édesköményben, a hüvelyesekben - a lencsében, a babban és a csicseriborsóban - illetve a teljes kiőrlésű liszttel készült termékekben találhatók meg.

A gyógynövények ősi ereje

A reflektorfény az utóbbi időben az indián asszonygyökérre, vagy ha valaki így jobban ismeri, a poloskavészre (Cimicifuga racemosa) irányul. Az Észak-Amerikában honos növényt az őslakosok évszázadok óta használják, elsősorban a "női bajok" ellen, a menstruációs és a szülési fájdalmak enyhítésére. Noha a hatásmechanizmusa még kutatások kereszttüzében áll, annyi bizonyos, hogy változókorban mérsékli a hőhullámokat és a verejtékezést, a fejfájást, a depressziót, javítja a közérzetet és segíti a nyugodt, pihentető alvást. Általános nyugtató, fájdalomcsillapító. Hatása a hüvely nyálkahártyáján is érvényesül. Az eddigi eredmények szerint a növényből készült kivonat hosszú távú kezelésre is kiválóan alkalmas.

A dong quai (Angelica sinensis) nevű növény Kínában és Ázsia keleti részén honos és 2000 éves múltra tekint vissza: a hagyományos kínai orvoslásban gyógyszerként, a mindennapokban fűszerként és frissítőként használatos. Kínában a "női-ginszeng" néven is ismert, és ez a második legkeresettebb gyógynövény a hatalmas ország piacán. Nem véletlenül. Görcsoldó hatása miatt menstruációs bántalmakra ajánlják, emellett enyhíti a változókor tüneteit, elsősorban a hőhullámot. A hagyományos kínai orvoslás szakértői nem önmagában, hanem négy másik gyógynövénnyel kombinálva, és legalább 9-12 mg-os adagban használják, így hatásuk összeadódik és még látványosabb eredményt érnek el.

A palástfű (Alchemilla vulgaris) levelei szintén görcsoldó hatóanyagot tartalmaznak, ezért a menstruációs rendellenességek kezelésében is ajánlott. Menopauzában jótékony hatású hőhullámok, izzadás, ingerlékenység, depresszió ellen.

A citromfű (Melissa officinalis) általános erősítő nyugtató, görcsoldó hatású gyógynövény. Leveléből készült teáját alkalmazzák alvászavarok, idegesség, ingerültség kezelésére. Az orvosi zsálya (Salvia officinalis) izzadásgátló hatóanyagokat tartalmaz. Teáját lefekvés előtt kell meginni, így elejét lehet venni az éjszakai hőhullámoknak és verejtékezésnek.

A barátcserje (Vitex agnus castus) a Földközi-tenger keleti partvidékén élő cserje, amelynek termése olyan hatóanyagot tartalmaz, amely a vegetatív idegrendszerre hatva a magas vérnyomásos, szívdobogásos tüneteket enyhíti, nyugtató hatású és a premenstruációs tünetcsoport enyhítésére is alkalmas. A változókor kezdetén segíti a sárgatesthormon termelődését.

Úgy tűnik, a XXI. század elején a nyugati medicina - bár receptorok és molekulák magyarázatára építve - fejet hajt a természet gyógyítói erői előtt: a klinikai vizsgálatok eredményei, amelyek a növények jótékony hatását vették górcső alá a változókorban lévő nők csoportján, nemcsak azt tükrözik, hogy ezek a hatások léteznek, hanem azt is, hogy biztonságosak. (forrás: HáziPatika.hu)




2005.07.08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok