HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Európa > Bulgária: Ébred a Balkán

t: 1433

Bulgária: Ébred a Balkán



Nehéz elfeledni azokat a meghitt órákat, amikor lángosért álltunk sorba a szomszéd kislányával. A szemétkupac mögött árulták a sört, onnan hoztam apámnak. A parton a pottyantós vécéket lehetett csak használni, és kizárólag a legintimebb testrészeket takarta néhány deszka, a lábat és a fejet nem. Így hát mosolyogva kellett az embernek a dolgát végeznie, mert a turisták persze figyelték egymást, amikor már unták a sirályok röptét nézegetni. A világ legizgalmasabb látnivalója volt a vécében álldogálók kínlódása.

Azóta minden megváltozott, adták tudtunkra már a repülõgépen. A reptér busza azért még a régi idõket idézte: hátsó ajtaja nem mûködött. Egy termetes hölgy rántotta be induláskor, és dagadó izmokkal tartotta, míg meg nem állt a jármû. A Napos-part közelében aztán megsuhintott minket a változás szele. Az egyik szállodában gõzerõvel mûködött a vadonatúj légkondi, bár kint is hideg volt, meg bent is, ám a német masina dolgozott keményen, ez nem vitás. Vendég még nem volt, de már készültek a szezonra a hotel vezetõi, hisz augusztusra ellepik a partot a turisták.
Tavaly ötmillió-nyolcszázezer külföldi kereste fel Bulgáriát, csaknem hárommillióval több, mint egy évvel korábban. Egyre többen jönnek ide, hiszen a szállodák kilencven százalékát privatizálták és felújították, sõt, a multicégek vad építkezésekbe fogtak a tengerparton. Elégedettek ugyanis a közbiztonsággal és a nyugodt politikai helyzettel. A világ legnagyobb turistanemzete a német és a japán, a Balkánra is a németek jönnek a legtöbben.



Magyarországról a hetvenes és a nyolcvanas években tízezrek utaztak ide, a tavalyi mérleg azonban elég sovány, hétezernél kevesebb vendéggel. Most a bolgárok Magyarországra koncentrálnak, hiszen a rendszerváltás óta elvesztett kelet-európai turistáknak be akarják bizonyítani, hogy megváltozott az ország. Meg az sem mellékes, hogy az Aranyhomok és a Napos-part strandokat kék zászlós parttá nyilvánították, ami azt jelenti, hogy nemcsak gyönyörû itt a tenger, hanem a partot is rendszeresen tisztítják, így mindig bársonyos a homokja. A hotelszobák nem olcsók, de a mindennapi megélhetés igen. A vendéglõk, a boltok széles választékot kínálnak, kedvezõbb áron, mint ha a Balaton-parton pihennénk. A gyakori építkezések még zavarhatják a látogatókat, bár a helybeliek szent esküvéssel ígérik, hogy augusztusban alábbhagy a lendület, és a támfalak megerõsítése helyett kizárólag a turisták kiszolgálására koncentrálnak.
Egyelõre viszont a legtöbb helyen hordják a téglát, emelik a falakat. A bolgár munkaerõ nagyon olcsó, néhányan állítólag még Romániába is átjárnak vendégmunkásnak. Az biztos, hogy a Napos-parton a szocializmust idézõ munkásszállásokon laknak, és ha van védõital, a nálunk megszokott munkatempóban dolgoznak a nyugati tulajdonban lévõ szállodák építésén. Persze a Burgasztól Várnáig húzódó partszakaszon már most is rengeteg kész, csendes, színvonalas szálláshelyre lelhetünk. Ha pedig valaki a régi romantikára vágyik, a világörökség részévé nyilvánított Neszebár középkori utcácskái közt találja meg. Itt csodálatos templomot láthatunk, és egy ókori színház romjait: a falak között néha színielõadás van, máskor gyerekek rúgják a bõrt. A focit amúgy is sokan szeretik errefelé, és mióta Bulgária bejutott a legjobb négy közé egy korábbi világbajnokságon, igen komolyan veszik a labdarúgást. De a turistákat azért nem gyötrik azzal, hogy elvigyék õket egy helyi meccsre, inkább folklóresteket rendeznek nekik. Vadul szól a köcsögduda, a tizenéves kislányok pedig népviseletben ropják a táncot. Ezeken az esteken meg lehet kóstolni a helyi specialitásokat is: finom a birka- és a csirkehús, szõlõlevélbe csomagolt elõételük pedig hasonlít a görög dolmadeszre. Kísérõként helyi borokat szolgálnak fel - csak arra kell vigyáznunk, hogy ha már elég volt, ne rázzuk a fejünket, ez ugyanis igent jelent, a bólintás pedig nemet.



A legújabb szállodákban már úszómedencéket és szaunát is találunk, légkondit ritkábban, mert nincs annyira meleg, mint például Görögországban. Ha meg néha mégis, akkor ott van a frissen épült medence. Télen viszont túl hideg nincs, erre való hivatkozással néhány apartmanban nem folyik a meleg víz. De ez nem általános, nem szabad, hogy bárkit is visszarettentsen az utazástól. Egyedül arra kell figyelni, hogy a vendég még indulás elõtt mindent pontosan egyeztessen az utazási irodával. A legjobb szállások Várna környékén találhatóak; Európa egyik legrégibb városa teljesen megújult, ám az Aranyhomok bársonyossága megmaradt. Neszebár, Pomorje és Szozopol, ez az a három városka még, ahová a magyar utazási irodák viszik a turistákat, no meg Burgasz, ahol repülõtér is van. Bár a forgalom nem akkora, mint Chicagóban, naponta néhány gép azért leszáll.



A Balkán gyöngyszeme tehát ébredezget, két-három év múlva nyugat-európai színvonalú üdülõparadicsom lehet Bulgária. Addig azonban a fejlõdés mellékzöngéit is el kell viselniük a nosztalgiázóknak, akiket cserébe bõségesen kárpótol a forró, csodaszép, bársonyos homok és a gyönyörû tengerpart.

(gyongy)

2005.07.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok