> Füstbe ment terv...
A első cigi szinte senkinek nem okoz örömet. Az ember büdösnek, fojtónak és émelyítőnek találja. Ennek ellenére sok esetben már általános iskolás gyerekek is rendszeresen dohányoznak. Sokan féltik a babakocsiban tolt gyermekeket a szennyezett városi levegőtől, azonban azt nem sokan tudják, hogy még a legszennyezettebb városi levegőben is mintegy tízezerszer kisebb a szennyezőanyag-tartalom, mint a dohányfüstben. Ennek a füstnek legfontosabb összetevői a nikotin, a kátrányanyagok és a szénmonoxid.
Nikotin
A nikotin a dohány legnagyobb hatású alkotóeleme. Belégzéskor a szervezet a nikotin mintegy 90%-át elnyeli. Felszívódik a szájban, a légutakban, tüdőben és gyomorban. Közvetlenül növeli a pulzusszámot, emeli a vérnyomást, szűkíti a bőr kisereit, megváltoztatja a vér összetételét és az anyagcserét. Ezek hosszú távon számos nagyon súlyos betegség kialakulásáért felelősek, de ami nagyon fontos egy fiatal dohányos számára is: a krónikus légzési nehézségek már nagyon korán, a dohányzás elkezdése után egy-két évvel kimutathatók. A káros folyamat hamar megindul, viszont - szerencsére - megállítható.
Kátrányanyagok
A dohányfüst sokféle szénhidrogént tartalmaz, amelyek kátrány formájában jutnak be a szervezetbe. Egy átlagos dohányos tüdejébe tíz év alatt 1 kg kátrány jut be. A tüdőszűrésen a beteg tüdő képe szinte fekete, ellentétben az egészségesekével, ahol a kép átlátható, rajzos.
Szénmonoxid
A cigit szívó ember vérének jelentős része nem oxigént, hanem szénmonoxidot juttat el a szervekhez. Az oxigén tartós hiánya megzavarhatja a növekedést és a sebgyógyulást, valamint a tápanyagok felvételét. A szénmonoxid befolyásolja a szívműködést, és a vér összetételében a dohányzás hatására bekövetkező egyéb változásokkal együtt elősegíti zsírszerű anyagok lerakódását az érfalakban. Ez a folyamat a verőerek elzáródásához vezethet, és szívkárosodást vagy más jelentős keringési zavart okoz.
Leszokni?
A cigaretta ráadásul drága. Akkor miért szívják olyan sokan mégis? Aki már régóta dohányzik, annak keserves a leszokás. A cigarettához való hozzászokás után annak abbahagyása vagy a megszokottnál kisebb adagja a drogra jellemző úgynevezett megvonási tüneteket vonja maga után. Akár más drogok esetében, ebben az esetben is a szervezet "normál" működéséhez, a mindennapi létezéshez kell az anyag. A szer hiánya kínzó sóvárgást okoz, de előfordul, hogy a drogok elhagyása után jellegzetes kellemetlen testi tünetek lépnek fel.
Fizikai segítség
Sokféle módszer közül válogathat ma már az, aki mégis rászánja magát a leszokásra. Ezek a módszerek olyan módon próbálnak segíteni, hogy a szervezetben felhalmozódott nikotin hatására fellépő sóvárgást csillapítsák. Léteznek többek között tapaszok, rágógumik, amik a használat során folyamatosan adagolják ugyan a szervezet számára a nikotint, de azt egyre kisebb adagban. Mégis más, mintha egyszerűen csak "kevesebbet szívna" az illető, hiszen elmarad maga a riuálé, maga a rágyújtás, a kávé mellé elvégzett előkészület. Kellő elszántság szükségeltetik hozzá, de enélkül a leszokáshoz semmilyen módszerrel sem érdemes hozzákezdeni.
Egyre elterjedtebbek az úgynevezett elektromágneses készülékek, amelyek elektomágneses biostimulációval szüntetik meg a nikotinfüggőséget. Az eljárás mindössze 20-30 perc, nem kíván semmiféle erőfeszítést, talán ezért is olyan népszerű. Állítólag a visszaszokás veszélye mindössze 10-15%.
Lelki okok
Nem elhanyagolhatók, hiszen annak idején valami miatt mégiscsak kézbe vette az első cigarettát az az ember. Bármennyire megszabadítja is szervezetét a függőségét okozó anyagtól, ha a rászokás okát még nem oldotta fel magában. Lehet, hogy annak idején még fiatalon úgy érezte, ettől válik felnőttebbé, és azóta önbizalma már megerősödött, neki elegendő a fent leírt valamely segítség, de nem ez az eset a gyakori. Az okok igen változatosak lehetnek, sokszor kerülnek elő az önbizalom hiányán túl rendezetlen kapcsolatok elsősorban az anyával, szeretetéhség különösen olyan esetekben, ahol ezt más módon próbálták pótolni és sok-sok egyéb. Minden ember története más.
Sokan vannak, akik "tutibiztos" módszerekkel és vasakarattal már többször is leszoktak, aztán történt valami, és ismét kezükben találják a cigarettát. Nekik szükségük van arra is, hogy megtalálják, felismerjék azt az okot, ami miatt úgy érzik, szükségük van talán nem is magára a cigarettában lévő anyagra, hanem magára a dohányzás menetére. A mozdulatra, ahogyan a szájához emeli, ahogyan beszippantja a füstöt, ahogyan a kezében tartja a cigarettát. Gyakran kerek szemekkel néznek arra, aki pszichológus, kineziológus segítségét is igénybeveszi a tapaszok mellé, pedig hosszútávú megoldásként a legtöbb esetben ez is szükséges. Ráadásul a fizikai mérgek elengedése mellett így feloldható egy másik, lelkének bugyraiban eldugdosott másik méreg is. (forrás: szantal.hu)