A téli, borongós hónapok végéhez közeledünk. Sokan vagyunk, akik a tél örömei után már egyre jobban várjuk a tavasz fénylő napsugarait. A téli reggeleken nehezebben bújunk ki az ágyból, és bizony napközben is hajlamosabbak vagyunk a lustálkodásra.
Miért vagyunk ilyenkor gyakran ebben az állapotban? A tünetet az agyban lejátszódó folyamatokkal is szépen le lehet vezetni. A fényingerek ugyanis a látóidegen keresztül a hipotalamusz (agyalapi mirigy) egy bizonyos pontjába érkeznek. Abba, amely felelős a rendszeres alvásért és bizonyos hormonok kiválasztásáért. Kevés fényinger esetén több "alvóhormon", vagyis melatonin termelődik, ezért sokkal nagyobb az alvásigényünk.
A fénytől, a napsugaraktól nem csak élénkebbek és vidámabbak leszünk, hanem a legújabb kutatások szerint a fénnyel a PMS-panaszok (premenstruációs szindróma), az alvászavarok és a szezonális depresszió is kezelhető. A napsugár a csontoknak is jót tesz, ugyanis részt vesz a D-vitamin elővitaminjainak képzésében, ami a kálciumháztartás szempontjából lényeges. A napfénnyel való orvoslásnak már az ókori egyiptomi, római, valamint az arab orvosok is nagy jelentőséget tulajdonítottak. A modern fényterápia is több mint 100 éves múltra tekint vissza és a kutatásokat már 1903-ban orvosi Nobel-díjjal jutalmazták.
Használjunk hát ki minden napsugarat, legalább egy-egy rövid napi séta erejéig! Mivel azonban február takarékosan bánik az ilyen ragyogó napokkal, kénytelenek vagyunk egyéb módon is pótolni a fényt.
Kövessük a természetet!
Kövessük a természetet, tegyünk úgy, mint a növények - nyújtózzunk a nap után! A meleg sugarak felfűtik az anyagcserét, fokozzák a vérkeringést, erősítik az immunrendszert. Ne csak utánozzuk, fogyasszuk is a növényeket! Több növény, gyógynövény és fűszer képes magába zárni és elraktározni a napsugár erejét. Ezek közös jó tulajdonsága, hogy felmelegítenek, felpezsdítenek. Az izzó, forró dolgok a szakemberek szerint erősítik az immunrendszert és megakadályozzák a test kihűlését. Használjunk ezért mostanában több fekete borsot, curryt, fahéjat, szerecsendiót, chilit, paprikát, fokhagymát, gyömbért és kakaót!
Tegyük ragyogóvá a környezetünket!
A mesterséges fény emeli szervezetünkben a stresszhormonok szintjét, sőt minél jobban eltér a fény minősége a természetestől, annál jobban emelkedik ez a hormonszint. Egyszerű és hatásos "gyógymód" a gyertya. Lángja életet varázsol maga köré, nyugtatja a fáradt lelket és meghitt, meleg környezetet teremt. A hangulatodat feldobhatod vidám, fényt idéző tárgyakkal, egy-egy ilyen párna, váza, lámpaernyő vagy egyéb tárgy is felvidíthat.
Képzeld el a fényt!
Képzeletünk csodákra képes! Ha a ködös, latyakos idő végképp elrontotta a kedved, teremtsd meg Te magad a fényt! Hunyd le a szemed, és néhány jóleső, mély lélegzetvétel közben lazítsd el tested, és csitítsd el a gondolataid. Képzeld el, ahogy egy kellemes, meleg fénysugár éri el az arcodat, majd engedd át magad az érzésnek, és fürdesd arcodat, homlokodat ebben a kellemes sugárban egészen addig amíg úgy érzed, jólesik. Mielőtt ismét kinyitnád a szemed, lélegezz néhányat jó mélyen.
A legjobb persze az, ha a jó öreg napsugarakat használod, azaz minden nap rászánsz egy kis időt, és teszel egy kellemes sétát egyelőre sálban-sapkában-nagykabátban! (Forrás: szantal.hu)