A kiemelten őrzött kormányüdülőben csak azok az állami vezetők nyaralhatnak, akiknek beosztásuk minimum helyettes államtitkár. Az üdülési jog nem más, mint egy munkakörhöz járó juttatás, bár a jelenlegi viszonyok között egy hét horvátországi nyaralás olcsóbban kijön, mint egy 10 napos balatonöszödi vakáció.
Nyaralni tudni kell! Pláne egy politikusnak kell istenigazából tisztában lennie azzal, hogy mikor, és természetesen azzal is, hogy hová mehet nyaralni úgy, hogy megérdemelt pihenése ne legyen a bulvársajtó vezértémája. Politikusaink ezzel eleinte mit sem tőrödtek. Ki ne emlékezne még Torgyán József egykori vidékfejlesztési miniszter munkaútnak beállított dél-amerikai körutazására vagy a pártelnök Holland Antillákon töltött vakációjára?! Vele kapcsolatban mégis az a thaiföldi utazás verte ki leginkább a biztosítékot, amelyet annak okán ejtett meg, hogy magyaros éttermet reklámoztasson Dél-Ázsiában. Ez azonban már a múlt. Jelenleg csak az ellenzéki pártvezetők számíthatnak gondtalan nyaralásra, hiszen kormányon lévő politikustársaik az idei forróságot a száz lépés program jegyében élik majd meg, és mint azt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábban közölte, munkatársai, miniszterei nem számíthatnak hosszú vakációra.
Amennyiben a hazai klímát választják a kormány vezető tisztségviselői helyettes államtitkári rangtól felfelé, két kormányüdülőben (Balatonöszöd és Tihany) és egy „zárt időintervallumban” foglalt wellness-hotelben, Hajdúszoboszlón pihenhetik ki a kormányzás fáradalmait. A szoboszlói Apolló Hotelben húsvétkor, karácsonykor, szilveszterkor és pünkösdkor csakis a Miniszterelnöki Hivatalnál jó előre bejelentkezett állami vezetők lubickolhatnak a szálloda minden igényt kielégítő termálmedencéjében. Értesüléseink szerint ez a lehetőség már csak 2005 szilveszteréig jár az arra jogosultaknak, majd 2006. január 1-jén hatályát veszti az Apolló kormányzati üdültetésre vonatkozó szerződése.
Ezzel szemben a balatonöszödi üdülőkomplexum mindig is a magyar kormány, korábban a Minisztertanács nyári pihenőhelye volt. Maga az üdülési jog, melynek köszönhetően a kormányzati tisztségviselők itt múlathatják szabadidejüket, nem más, mint egy beosztásukkal járó juttatás. – Huszonöt százalékos kihasználtsággal indult nálunk a szezon. Július közepén, amikor befejeződik a parlamenti munka, egyre nagyobb lesz a kihasználtságunk. A közjogi méltóságok kivételével a többi jogosult két hetet tölthet itt, míg a kormányfő akár négy hétig is pihenhet nálunk – mondta Szigeti István, az öszödi pihenő ügyvezető igazgatója.
A kormányüdülő használatáért 1996-ban még csak 1000 forintot kellett fizetni naponta. 2003-ban már 3500 forint volt a tarifa, 2004-től pedig már napi 8000 forintot kell leszurkolni egy-egy itt töltött éjszakáért. Ha azonban egy öszödi nyaralásra jogosult személy olyan vendéggel akar vakációzni, akinek nincsen erre jogosultsága, megteheti, de számára már 17 ezer forintba kerül egy nap – három étkezéssel fűszerezve. Ez azt jelenti, ha egy négytagú család 10 napot itt szeretne nyaralni, akkor a szállodaszámlájuk egyéb szolgáltatások és italfogyasztás nélkül minimum 320 ezer forintra rúg.
Egyéb szolgáltatásokból pedig nincs hiány. A pihenő kabinettagok óránként ötszáz forintért vízibiciklizhetnek, 1000 forintért szörfözhetnek, 500 forintért csónakázhatnak, és egy napra 450 forintért bérelhetnek kerékpárt. Használhatják az 1997-ben felújított konditermet és az 1980-as évek vidéki kocsmáit idéző, 20 forintossal működő automata tekepályát. Főállású wellness-edzője nincs a kormányüdülőnek, így a kondigépeken csakis saját felelősségükre izzadhatnak állami vezetőink. A „legpuccosabb wellness-kütyüt” négy éve adták át Öszödön. Ez egy négyszemélyes infraszauna, de természetesen van csőcserés bronzárium is, melyben öt percig háromszáz forintért sülhetnek az arra érdemesek.
A kiemelt pihenőhely drinkbárjáról sokáig az a hír járta, hogy ez az ország legolcsóbb „elit itatója”. Mára azonban ugyanúgy eltűnt az itallapról a 100 forintos Unicum, mint a boltok polcairól a 3,60-as kenyér. Idén egy fél Unicum 350, míg egy fél Jägermeister 500 forintba kerül, de egy márkásabb Macallan whiskyért cserébe már 2000 forinttal növeli meg a számlát a személyzet.
Az üdülő legfontosabb vendégei a mindenkori közjogi méltóságok. Őket a kikötő melletti sétányon található, part menti villákban helyezik el. A rendszerváltást követő miniszterelnökök közül Antall József és Boross Péter a 2-es, Horn Gyula, Orbán Viktor és Medgyessy Péter a 3-as, míg Gyurcsány Ferenc jelenlegi kormányfő az 1-es számú villában múlatta nyaralásra szánt idejét. Ha a pihenő vezető úgy kéri, még saját titkárságvezetőjének is letagadják ottlétét. Természetesen vendégeket is fogadhat, de róluk részletes tájékoztatást kell adniuk az objektumot felügyelő őrszolgálatnak.
A kormányüdülőben csak makulátlan erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkező munkatársak dolgozhatnak, ugyanis jelentkezéskor átvilágítják az állásra pályázókat. Egy korábban elkövetett erőszakos bűncselekmény mindenképpen kizáró ok, de ha csupán sima gyorshajtás szerepel a jelentkező bűnlajstromján, attól még marad esélye az állás elnyerésére. A személyzetnek a diszkrécióra is figyelnie kell, mert mindannyiuknak titoktartási kötelezettségük van. Ahogy az a szállodaiparban szokás.
(nana)