HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Család > Egészségesnek látták az orvosok, mégis láb nélkül született

t: 1776

Egészségesnek látták az orvosok, mégis láb nélkül született

Rostáséknál vendégeskedünk Tiszaszentmártonban. Vidáman csacsogó gyerekhang szűrődik ki a szobából. Fekete hajú, érdeklődő tekintetű baba ül az ágyon. Az ilyen kisgyerekre mondják: jó húsban van. Rostás Viktorka igazi vasgyúró. Be nem áll a szája. Magyaráz - igaz, nem értjük, mit -, és közben folyamatosan mutogat pici kezeivel.

Ő a mi nagy bánatunk - kínál hellyel Viktorka édesanyja, aki szomorúan meséli el tragédiájukat. Editkének az első házasságából négy, a másodikból már három gyermeke született, amikor ismét teherbe esett.

- A szomszédban szüléskor meghalt a baba, mert a nyakára tekeredett a köldökzsinór. Ezért is voltunk nagyon óvatosak - mondja, és nem győzi kicsomagolni Viktorka unszolására a cukorkákat.

- Biztosak akartunk lenni a férjemmel abban, hogy nincs semmi gond, ráadásul a harmincötöt betöltöttem. Tizenkét ultrahangvizsgálatot csináltattam a kisvárdai kórházban. Ebből kettő genetikai volt. Még közvetlenül a szülés előtti vizsgálaton is megnyugtattak, hogy tökéletesen rendben van a gyermek - folytatja és összeszorul a torka. Nehezére esik felidézni, ami utána történt. Ölébe veszi a kisfiát és finoman simogatja csonka testrészeit.

- Hiába erőlködtem, nem tudtam kinyomni. Olyan érzésem volt, hogy az orvosok cibálták ki belőlem Viktorkát. Aztán amikor megszületett, döbbenten álltak a lábamnál. Csak percekkel később mondták meg, hogy nincsenek alsó végtagjai - mondja, és bárhogyan is próbálja visszatartani, potyognak szeméből a könnyek. Editke később tudta meg: azért volt olyan keserves a szülés, mert Viktorka lábacskáinak csonkja beleakadt a medencecsontjába.

Beszélgetésünk közben érkezik haza a párja, Andor, aki az iskolából, óvodából hozza haza Vivient, Andort és Ádámot. A gyerekek ledobják a táskájukat és rohannak a testvérükhöz. Csókolják, simogatják. Vivien szó nélkül pelenkát hoz és gyakorlott mozdulatokkal tisztába teszi a kisöccsét.

- Imádják ezt a kis lurkót. Csak rá kell nézni, tele van élettel - nevet a bohóckodó Viktoron az apukája. A kisfiú grimaszokat vág, aztán a kanapé támlájára mászik, onnét a földre huppan és megállás nélkül pörög. Szinte a nézésébe is beleszédül az ember.

- Rettentően eleven és találékony. A saját életét könnyíti meg - árulja el büszkén Editke, és kisfia leleményességéről mesél.

- Párnákat tesz egymásra, hogy felmásszon az ágyra, lavórt hoz, ha a szekrényről akar levenni valamit. Nyáron a beton felsértette a kezeit, ami nekem eszembe sem jutott, hogy fájhat neki. Papucsot húzott rá - mondja. Andor a sarokból, visszahúzódva figyeli játszadozó gyermekeit.

- Mi lesz vele, ha nagyobb lesz? Ki fog gondoskodni róla, ha mi már nem leszünk? Most sem kapunk senkitől semmilyen segítséget - jegyzi meg csöndesen. Kimegy a szobából és két pár műlábbal a kezében tér vissza.
- Ennyit kaptunk - teszi le a földre. - Ezt sem tudja használni, mert a csonkok rövidek. Nincs tartása és kibillen belőle. A nap 24 órájában mellette kell lenni. Egyedül szinte semmire sem képes - teszi hozzá keserűen, majd beletúr Viktorka kócos hajába. A kisfiúnak mindent szabad. Már háromévesen kapaszkodik, ragaszkodik nyomorúságos életéhez. Édesanyja bevallja: sokszor kerüli a tekintetét. Nem akarja, hogy a kisfia lássa, mennyire szenved miatta.

- Amikor hasonló korú gyerekek jönnek hozzánk, odamászik melléjük és tapogatja, fogdossa a lábukat. Látom rajta, nem érti, nekik miért puha a lábuk, holott az ő műlába kemény. Borzasztó ezt átélni! - sóhajt Editke, aki ottjártunkkor többször is elismétli: a leggonoszabb ellenségének sem kívánja a sorsukat. A hirtelen támadt csendben koppanásokra kapjuk fel a fejünket. Kilépünk a folyosóra és a látványtól összeszorul a szívünk. Viktorka egy neki készített járókerettel a kezében lépeget.

- Hat zsák aranyért sem adnánk oda őt. Ez a gyermek az életünk értelme. A jóisten ilyen keresztet szánt neki, mi pedig vele együtt fogjuk cipelni, ameddig csak bírjuk - mondja Andor, és magához öleli Editkét.



2005.03.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok