A médiák által sulykolt ideál: a sovány, izmos, önálló egzisztenciával rendelkező, sikeres nő természetesen nem csak úgy magától születik erre a világra. Az ilyen hölgyek többsége állandóan fogyókúrázik, naponta fut, tornázik vagy uszodába jár, sokszor késő estig dolgozik, élete stresszel teli. Az ilyen hölgyek gyakran küzdenek fejfájással, gyakrabban szednek altatót, nyugtatót, sokan közülük dohányoznak és feszültségeiket esetenként alkohollal csökkentik. Hiába gondolják tehát, hogy egészségesen élnek, gyakran előfordul, hogy szervezetük nem jut elegendő pihenéshez vitaminhoz és ásványi anyagokhoz.
Az „egészséges” étkezés veszélyei
A búzakorpa emészthetetlen ballasztanyagai csökkentik a vér koleszterinszintjét és elősegítik az emésztést. Azonban a búzakorpában lévő fitin oly módon köti meg az ásványi anyagokat, elsősorban a kalciumot, foszfort, magnéziumot és vasat, hogy azok nem tudnak a szervezet számára hasznosulni.
A sovány hús, zsírszegény tej fogyasztásával valóban csökkenthető a kalóriabevitel, azonban a szervezet A- és B-vitaminokból lényegesen kevesebbhez jut, mint akkor, ha teljes tejet és disznóhúst fogyasztunk.
A tisztított víz valóban kevesebb egészségre káros részecskét tartalmaz. Azonban a víztisztító berendezések rendszerint úgynevezett ioncserélőt tartalmaznak, amelyek a vízben található kalcium és magnéziumionokat nátriumionokra cserélik. A túl sok nátrium azonban megemeli a vérnyomást és megterheli a veséket.
A napi 1000 kalóriánál kevesebb energiát tartalmazó étrend mellett valóban elindul a fogyás, azonban ilyen kevés étkezéssel gyakorlatilag lehetetlen a megfelelő vitamint és ásványi anyagot a szervezetbe juttatni. A gyakran diétázó nők sokat kockáztatnak. Kialakul a kalcium-, vas-, cink-, B2-vitamin, B6-vitamin és folsavhiány, melynek idegesség és teljesítménycsökkenés a következménye. Az állandó fogyókúra különösen fiatal lányokra veszélyes, a kalciumhiány miatt ugyanis a csontok nem jutnak megfelelő mennyiségű építőanyaghoz, ezért ezek a lányok a változás korában nagy valószínűséggel korán megbetegszenek csontritkulásban.
A „modern” életmód veszélyei
A túl sok sport, bár növeli az energiafelhasználást és az izmokat, növeli a szervezet vitaminszükségletét is. Ezért az intenzíven sportoló emberek tápanyagfelvétele fokozott, elsősorban A-, C-, és B-vitaminokból, vasból, jódból, kalciumból és cinkből kellene az átlagosnál többet fogyasztaniuk.
A stressz gyakorlatilag elkerülhetetlen. És egy kis stressz nem is árt. Az állandó, fokozott szellemi, fizikai, vagy pszichés terhelés azonban tönkreteszi az immunrendszert. Ezért az állandó stresszben élőknek emelt mennyiségű C-vitaminra van szükségük, hogy a mellékvese növelhesse a stresszhormon-elválasztást, vagyis saját védekezőerejét.
A gyógyszerek mellékhatásai közismertek. A vény nélküli szerekre ez éppen úgy igaz, mint az orvos által felírtakra. Csak néhány példa: A szaliciltartalmú fájdalomcsillapítók, például az Aspirin, gátolják a C-vitamin felvételt. Az antibiotikumok, fokozzák a C-vitamin ürítését, a fogamzásgátló tabletták pedig fokozzák a szervezet B6-vitamin-igényét.
A dohány, a kávé és az alkohol. A kávé és az alkohol arra ösztönzi a veséket, hogy több vizet válasszanak ki. Ezzel sok, vízben oldódó magnézium vész kárba. Aki akárcsak alkalmanként is alkoholt fogyaszt, gondolnia kell a magnézium és a B-vitamin pótlására. A dohányosok egyetlen szál cigarettával több millió szabadgyököt szívnak be. Minden cigaretta csökkenti a szervezetben levő C-, A- és E-vitamin mennyiségét. Így a dohányosoknak naponta legalább 40 mg-mal több C-vitamint és magas szeléntartalmú élelmiszereket (élesztő, hal, tejtermékek) kell magukhoz venniük. (forrás: Hölgyvilág)