HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > FÉRFI > Technika - Tudomány > Miért veszélyes a képernyő?

t: 2237

Miért veszélyes a képernyő?

A katódsugárcsöves készülékeknél a képalkotás egy összetett rendszer összehangolt működésén keresztül történik.

Az elektronágyúból kilépő elektronok a képernyő felületére csapódva fényt gerjesztenek. Ahhoz, hogy az elektronnyaláb ne a képernyő közepébe csapódjon be, szükségünk van egy eltérítő rendszerre, mely függőleges illetve vízszintes eltérítést végzi. Ezek segítségével rajzolja fel soronként a képet az elektronsugár, mely képrajzolás másodpercenként 50-szer illetve 100-szor történik meg. Ahogy a sorok felrajzolása a képernyő tetejétől a képernyő aljáig megtörténik a függőleges eltérítő rendszer elektromágneses tere folyamatosan, viszonylag lassan változik, majd a kép aljára érve egy gyors visszafutás történik a képernyő tetejére, mely esetben a függőleges eltérítő rendszer mágneses mezeje hirtelen változik meg. A probléma az, hogy ez a lüktető, pulzáló alacsonyfrenkvenciás (50-100Hz) elektromágneses mező kedvezőtlen élettani hatásokat eredményez.

Az LCD képernyők esetében nincs elektron ágyú, nincs eltérítő rendszer, így felmerül a kérdés, hogy miből adódik ezen berendezések élettanilag káros elektromágneses mezeje. Az LCD (folyadékkristályos) képernyők élvezhető minőségű képmegjelenítéshez egy erős háttérvilágításra van szükség. A háttérvilágítást a képernyő két oldalán elhelyezett hidegkatódos fénycső biztosítja, mely tulajdonképpen egy ívfény világítást szolgáltat. Ez az ívfény egy széles spektrumú elektrománeses zajt is tartalmaz. (Mint tudjuk, ha elmegyünk egy hegesztő gép által keltett ívfény mellett egy középhullámú rádió vevővel a kezünkben , akkor az ívfényben megtalálható egyéb elektomágneses zaj hatására rádiónk recsegő hangot hallat.) Az LCD képernyő háttérvilágítását szolgáló ívfény pedig tartalmazza azon alacsonyfrenvenciás komponenseket, melyek az élő szervezetekre káros hatással vannak. Kutatók szerint az LCD képernyők károsító hatása harmada, mint a katódsugárcsöves képmegjelenítő eszközé.

Az élettanilag káros pulzáló elektromágneses sugárzás mindenen keresztülhatol: közfalakon, ólmon, emberi testen, képernyőszűrőn stb.
A katódsugárcsöves képernyő hatósugara a képcső átmérőjének nyolcszorosát teszi ki. A legerősebb a képernyő előtti és mögötti 110 fokos zónában.

A káros biológiai hatás mind a katódsugárcsöves, mind az LCD képernyőnél észlelhető. Az utolsó generációs MPRII és TCO’99 illetve TCO’03 szabványnak megfelelő katódsugárcsöves, valamint folyadékkristályos képernyőknél egyaránt jelentkezik.

Létezik megoldás a fenti problémák kiszűrésére!
A Bioshield® protektor 100%-ban kivédi a képernyő káros hatásait, a képernyő előtt és mögött is. Ez egy olyan védőrendszer, ami a képernyőre felragasztandó két fehér polipropilén mini-gömböt tartalmaz. A termék hatékonyságát nemzetközileg elismert kutatóintézetek által végzett vizsgálatok igazolják, gyártása pedig ISO 9001/2000 szerint történik.

(harmonet)

2005.06.08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok