HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > FÉRFI > Technika - Tudomány > A fagyasztás 75 éve

t: 2071

A fagyasztás 75 éve

A kalandor és prémkereskedő Birdseye 1912-től éveken át természetbúvárként működött az amerikai kormány megbízásából az Északi-sarkvidéken. Amikor azonban rájött, hogy rókaprémek eladásával többet kereshet, hátat fordított az expedíciónak és a következő öt esztendőben kutyák vontatta szánokon utazta be Alaszkát. Sokféle állati húst evett, és például rájött, hogy bizonyos húsok íze jobb, ha bizonyos évszakban fagyasztják le - például a kacsahúsból a télen fagyasztott a legízletesebb.

Korábban az emberek szintén próbálták konzerválni az élelmiszereket. egyebek között sózás, cukrozás, füstölés és szárítás útján. Ám a hús esetében a hűtés, illetve a fagyasztás hosszabb idő után károkat okozott a sejtfalban, ami a tápanyagok elvesztéséhez, rossz ízhez vezetett, és lehetővé tette a romlás folyamatának megkezdődését. Annak ellenére, hogy a német Carl von Linde már 1876-ban hűtőgépet állított elő, a dán A.J.A. Ottesen pedig 1911-ben alkalmazta is, mégis Birdseye jött rá az eszkimóknál, hogy a mínusz 40 Celsius-fokon a természetben való lehűtés még mindig sokkal gyorsabb, mint a gépi eljárás.

Visszatért az Egyesült Államokba és a mélyhűtés addigi eredményeire támaszkodva 1924-ben sikerült előállítania a maihoz már valamelyest hasonlító mélyhűtő berendezést, amellyel már többé-kevésbé megfelelően lehetett mélyhűteni húst, zöldséget és gyümölcsöt. El is kezdte gyártani a mélyhűtött zöldségeket a háztartások számára és közvetlenül a vásárlóknak szállított.

Az áttörésig azonban még el kellett telnie néhány évnek: az ipari méretekben előállított első mélyhűtött élelmiszereket 1930. június 6-án vitte piacra az Egyesült Államokban a nevéből kialakított "Birds Eye" (madárszem) elnevezéssel. Nagy-Britanniában 1938-ban alapította meg első fióküzemét, rá egy évre pedig eladta szabadalmát a német Solo Feinfrost GmbH német cégnek, amely "Unilever" elnevezéssel röviddel később megkezdte a mélyhűtő-ládák sorozatgyártását.

2005.06.03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok