HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Európa > Olaszország-Földrajz, általános adatok és odajutás

t: 2292

Olaszország-Földrajz, általános adatok és odajutás

Környezet, éghajlat
Olaszország mind a tengert, mind a hegyeket, mind pedig a művészeteket kedvelő turisták utazásának célpontja. Az olasz csizma szárát körülölelő tengerpart, az ország északi részén elterülő Alpok és az országon végighúzódó Appennin-hegység, valamint a városok ókori és középkori emlékei rengeteg látnivalót és kikapcsolódási lehetőséget biztosítanak az országba utazóknak.

Olaszország a csizma alakú Apennini-félszigeten fekszik, Szlovéniával, Ausztriával, Svájccal, Franciaországgal határos. A csizma szárát az Adriai-tenger, a Jón-tenger, a Tirrén-tenger, valamint a Ligur-tenger fogja közre. Az országhoz a félszigeten kívül még számos sziget tartozik, melyek közül a két legnagyobb a csizma orránál elhelyezkedő Szicília és a nyugatról határoló Tirrén-tengeren fekvő Szardínia.

Az ország északi része hegyes vidék, az Alpok déli része uralja a területet. Az olasz-francia és az olasz-svájci határon magasodnak az Alpok legmagasabb csúcsai: a 4807 m magas Mont Blanc (olaszul: Monte Bianco), a 4478 m magas Matternhorn (olaszul: Cervino), a 4633 m magas Monte Rosa. Ez utóbbi Olaszország legmagasabb pontja. A hegyek közötti hágók biztosítják az országok közötti közlekedést, pl. Szent Bernát-hágó, Szent Gotthard-hágó. Ezen a vidéken nyáron is alacsony a hőmérséklet, sok a csapadék. A magasabb csúcsokat nyáron is hó borítja. Az Alpoktól délre fekvő terület a Pó-síkság, amely az ország legtermékenyebb területe. Éghajlata szárazföldi, a tél hideg a nyár meleg és száraz.

Az ország középső részén fekvő Appennin-hegység Szicíliába is átnyúlik. A hegység két-két oldalán síkság található. Emiatt nem egységes az ország ezen területének éghajlata. A tengerpartokon a tél viszonylag enyhe, a nyári meleg a víznek köszönhetően elviselhető. A hegyes vidéken sok a csapadék, a nyár viszonylag hűvös.
Az ország déli részének éghajlata már mediterrán, a nyár meleg és száraz, a tél enyhe.

A szigetek éghajlata földközi-tengeri: a tél enyhe, a nyár forró.

Olaszország közigazgatásilag 20 tartományra (regione) oszlik: 1. Piemonte; 2. Valle d’Aosta; 3. Lombardia; 4. Trentino-Alto Adige; 5. Veneto; 6. Friuli-Venezia Giulia; 7. Liguria; 8. Emilia Romagna; 9. Toscana; 10. Umbria; 11. Marche; 12. Lazio; 13. Abruzzo; 14. Molise; 15. Campania; 16. Puglia; 17. Basilicata;18. Calabria; 19. Szicília;20. Szardínia. Ezek a tartományok még további 95 megyére (provincia) oszlanak.

Az ország területén két önálló állam is található: Róma területén a Vatikán, valamint az ország középső keleti részén San Marino.

Hogyan juthatok oda?
Olaszországba Magyarországról könnyű eljutni. Budapestről már több légitársaság indít közvetlen járatok Olaszország több városába. A Malév Bolognába, Rómába, Milánóba és Velencébe, a SkyEurope Rómába, Milánóba és Velencébe, a Wizzair Rómába indít közvetlen járatokat.

Az ország nemzetközi repülőterei
Bologna – G. Marconi; Firenze – Florence Airport; Genova; Milano – Linate; Milano – Malpensa; Nápoly; Parma – G. Verdi; Perugia; Pisa – Galileo Galilei; Roma – Fiumicino; Roma – Ciampino; Torino; Trieszt; Velence – Marco Polo

Fentieken kívül számos repülőtér van, ahol a belföldi járatok landolnak. Olaszország egyébként összesen 136 repülőtérrel rendelkezik. A jelentősebb belföldi repülőterek a következők: Catania, Palermo, Verona, Bergamo, Cagliari, Bari, Ancona, Bolzano, Treviso, Brindisi, Rimini.

Személygépkocsival is viszonylag rövid idő alatt el lehet jutni Olaszországba, ahol az autópálya hálózat nagyon jól kiépített, viszont használatáért mindenhol fizetni kell.

A Volánbusz Rt. menetrend szerint járatokat indít Velencébe, Firenzébe, Rómába és Nápolyba, nyáron pedig a tengerparti üdülőhelyekre.

Vonattal Budapestről átszállás nélkül csak Velencéig tudunk utazni, Velencétől átszállással viszont az ország legnagyobb városaiba eljuthatunk. Budapestről még bécsi átszállással van lehetőség Olaszországba utazni.

Az ország kikötőit a magyar turisták inkább csak a szigetekre való átjutáskor használják. Fontosabb kikötők: Ancona, Bari, Brindisi, Cagliari, Catania, Civitavecchia, Genova, Livorno, Carrara, Messina, Nápoly, Palermo, Ravenna, Trieszt, Velence.

Ipar
Az országban az ipar ágazatai közül az élelmiszeripar jelentős, ugyanis az ország területének majdnem teljes egészében mezőgazdasági tevékenység folyik. Jelentős a szőlőtermesztés, az olasz bortermelés a második helyet foglalja el a világban. De egyéb más gyümölcsöt is termesztenek, pl. füge, citrom, mandarin, narancs, olajbogyó.
A nehézipar ágazatai közül elsősorban a gépkocsigyártást kell megemlíteni. Gondolok itt pl. a Fiat és az Alfa Romeo típusú gépkocsikra.

Kereskedelem
Olaszország termékeinek 70 %-át Európába, azon belül is több mint 50 %-ot az Európai Unió országaiba exportálja. Európában Németország és Franciaország a legfőbb kereskedelmi partnerei. A tengerentúli országok közül az USA-ba exportál legtöbbet (14 %). Legfontosabb exportcikkei a gépek és műszaki termékek, autóalkatrészek, divatcikkek, textilipari termékek.
Olaszország adatlapja
Ország rövid neve: Olaszország
Ország hivatalos neve: Olasz Köztársaság
Ország neve angolul: Italy
Ország neve saját nyelvén: Italia
Államforma: köztársaság
Főváros: Róma
Közigazgatási beosztás: 20 régió
Autójelzés: I
Időeltérés: nincs
Terület: 301.230 km2
Népesség: 58.067.477 fő (2004.)
Népsűrűség: 192 fő/km2
Népcsoportok: olasz, francia, osztrák, szlovén
Vallás: katolikus
Országhívószám: 0039
Hungary Direct: 800 172 288
Hivatalos pénz és váltópénz: Euro (1 Euro = 100 Eurocent)
Egyéb elfogadott fizetőeszköz: hitelkártya
Hivatalos nyelv: olasz
Egyéb beszélt nyelv: német, francia, szlovén
Elektromos hálózat: 220 V / 50 Hz
GDP: 1.552 trillió $ (2003.)
GDP/fő: 26.800 $ (2003.)
Gazdasági növekedés: 0,5 % (2003.)
Infláció: 2,3 % (2003.)

Utazona.hu)

2005.05.15

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok