HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Európa > Európa legzöldebb nagyvárosa- Berlin

t: 2294

Európa legzöldebb nagyvárosa- Berlin

Természetes, hogy a Párizsnál nyolcszor nagyobb Berlinben friss levegőt lehet szívni, hiszen területének 40 százalékát folyók, tavak, erdők, parkok teszik ki. A zöldterület nagyságát csak irigyelni lehet, nem beszélve arról, hogy a főváros szívében oázisként terpeszkedik az egykori királyi vadászterület, a Tiergarten. Órákig lehet sétálni a park fái alatt, csónakázni a Neue Seen. S akinek ez kevés, válogathat a városi-, szabadidő-, kastélyparkok közül.

Torta a Tehéngáton
A legfontosabb utca, Berlin fő ütőere a Kurfürstendamm, amit csak Ku’-damm-ként emlegetnek. Bismarcknak köszönheti a város ezt a 3,5 km hosszú, 54 méter széles utat. A vaskancellárt, Otto von Bismarck-ot a párizsi Champs-Elysees ihlette meg, s azt szerette volna, hogy a Ku’damm elérjen a Grünewald erdőig. Bár terve nem valósult meg, élete végéig büszke volt a „választófejedelemi gátra” (ez a Kurfürstendamm jelentése, szó szerinti fordításban). A berlini humor réges-rég átkeresztelte Ku’damm-ra, azaz Tehéngátra.
Az elegáns bulvárnak ez cseppet sem ártott. Mellékutcáiban pompás villák állnak, méltán büszke rá, aki itt lakik. A Fasanen Strasse-ra több okból is érdemes lekanyarodni, de a vásárlás eszükbe se jusson. Itt találhatóak Berlin legdrágább üzletei, s itt áll a Kempinski Bristol Hotel – sarki kávézójában feltétlenül érdemes kávét inni –, amelynek volt már lakója Sophia Loren, Mick Jagger és Mihail Gorbacsov is. Ebben az utcában találják a Wintergarten-Ensemble villákat a Literaturhaus-zal és a Käthe-Kollwitz múzeummal. A körúton egymást érik az üzletek, kávéházak, éttermek, színházak és mozik – zajlik az élet a korábbi Nyugat-Berlin központjában.
Édesszájú turistának összefut a nyál a szájában, ha a Kanzler tortára gondol. Nos, mielőtt a Ku’-damm végéhez érne, üljön be a Café Kanzlerbe a Joachimstaler Strasse sarkán, hogy méltóképpen emlékezzen a 19. századi cukrászra.

Tudtad?

Három napig korlátlan számú utazásra jogosít a Welcome Card. A 21 euróért vásárolható füzetecske ingyenes, valamint kedvezményes múzeumi, színházi és kiállításra szóló belépőjegyeket is tartalmaz. Felhasználható még városnéző buszon vagy hajóúton is.



Törött fog és púder
Aztán továbbindulhat a Breitscheid Platzra, a kedvelt találkahelyre. A téren magasodik Berlin egyik jelképe: a Vilmos császár-emléktemplom. Döbbenetes látvány! A lebombázott templomtorony romjait meghagyták, hogy emlékeztessenek a háború értelmetlen pusztítására. A berliniek „törött fognak” hívják, míg az 1961-ben melléje emelt harangtornyot „rúzsnak”, a kékre festett üvegből épített, nyolcszögletű templomot pedig „púdernek”. Ez utóbbinak falai rácsszerkezetet alkotnak, belépve a misztikus kékségből rögtön a főoltár Krisztus alakja vonja magára a tekintetet.
A berliniek becéző kedvének még koránt sincs vége. A tér közepén álló Világok Kútját vízigombócnak nevezik. Körülötte utcai zenészek, alkalmi árusok teszik a dolgukat, és képtelenség ellenállni a currywurst illatos csábításának. A hízlaló csemege városi specialitás: fűszeres virsli kifliben, curryvel ízesített paradicsomszószban.

A senki földje beépült

Nemcsak a nyugati belváros (City-West), a keleti belváros (City-Ost) is büszkélkedhet híres sugárúttal: az Unter den Linden Berlin legszebb részei közé tartozik. A 17. században hársfákkal szegélyezték, ennek köszönheti nevét. Egykor ez az út vezetett a királyi vadászterületekig, ma a Schloss Platznál kezdődik és végigmegy a Brandenburgi kapuig.
A kapu, amely 1989-ig a kettéosztott várost figyelte, korábban is fontos események szemtanúja volt. Az athéni Akropoliszra hajazó építmény a német klasszicizmus talán legszebb alkotása. 1788-1791 között épült, 1868-ban építették hozzá az oszlopcsarnokot. Tetején a bronzszobor együttes, a Quadriga még Napóleonnak is megtetszett. A négylovas kocsiban ülő Győzelem istennőjét el is szállíttatta Párizsba háborús szuvenírként, és csak nyolc év múlva (1814-ben) került vissza a helyére. A Brandenburgi kapu 1961. augusztus 13-a után a német nép és Berlin kettészakítottságának szimbóluma lett. Megépült a fal, a Mauer, amely 28 évig állt. Ez idő alatt a keleti részen a kapu előtti Pariser Platz a senki földje volt. Az 1990-es újraegyesítést követően a téren megindult az élet. Északon a Dresdner Bank épülete áll, amelyet sokkal inkább belülről, mint kívülrő érdemes megszemlélni. A kaliforniai tervező, Frank O. Gehry fantasztikus szoborkompozícióval tette egyedivé az irodacentrum hallját. Háttal állva a Brandenburgi kapunak, jobb kéz felé látható Berlin egyik legdrágább szállodája, az Adlon. A felújított luxushotel méltó elődjéhez, a régiben Marlene Dietrich és Charlie Chaplin is megszállt. A Pariser Platz körül nagykövetségek épültek. Hazánk nagykövetsége a tér és az Unter den Linden sarkán magasodik, erkélyéről lehet legjobban látni a kaput.

A hársfák alatt sétálva elérünk a híres Humboldt Egyetemhez, ahol magyar nyelvoktatás is folyik, méghozzá magas szinten. Ennek bizonyítéka, hogy berlini idegenvezetőnk ott tanult meg magyarul, s olyan választékosan beszélt a három órás városnézés alatt, hogy alig hittük el neki, nem magyar környezetben sajátította el nyelvünket. A Humboldt Universitätnek világhírű professzorai voltak: a Grimm testvérek, Hegel, Max Planck és Albert Einstein. A költő Heine diákként koptatta padját, ma 32 ezer hallgatója van. A Bebelplatz elhíresült az 1933-as náci könyvégetésről, ám igazi nevezetessége a neoklasszicista homlokzatú Deutsche Staatsoper. A német főváros összesen négy operaházzal rendelkezik: Staatsoper, Komische Oper, Deutsche Oper Berlin, Neuköllner Oper.

Mindent a turistákért!

Szállodai helyfoglalás, jegyárusítás, városnéző programok, múzeumi belépők árusítása, a berlini Welcome Card értékesítése – csak néhány kínálat az idegenforgalmi irodák tevékenységéből. Címek és nyitva tartás:
- Europa-Center
Budapester Strasse 45. hétfőtől szombatig: 10-19 óra, vasárnap 10-18 óra
- Brandenburgi Kapu, déli szárny
Pariser Platz. Naponta 10-18 óráig
- TV Torony
Alexanderplatz, Panorama Strasse 1a. Naponta 10-18 óráig.

Tűz helyett aranyba borult
Sokan emlékezhetnek rá, hiszen 1995-ben történt, hogy Berlin híres történelmi épületét, a Reichstagot csillogó anyaggal bebugyolálta a bolgár csomagoló-művész, Christo. Természetesen a parlament épülete nem csak erről híres. 1918-ban innét kiáltották ki a Weimari Köztársaságot, majd 1933-ban innen indult el a kommunistákkal szembeni politikai boszorkányüldözés, a nagyterem leégése ürügyén. A Birodalmi Gyűlés épülete áldatlan állapotban roskadozott sokáig. Rekonstrukciója 1961-ben fejeződött be, igaz kupola nélkül. A Reichstag új jelentőséget nyert, amikor 1999-ben Berlin ismét az egyesült Németország kormányszékhelye lett. A felújítási munkáknak még nincs vége, be kell fejezni az új kormányzati épületeket a Szövetségi Kancelláriával együtt.

Az Alexanderplatz-ot, ezt a hatalmas teret már a külföldiek is Alexként emlegetik, és csak kevesen tudják, hogy eredetileg ökörpiac volt, majd 1805-ben I. Sándor cárról nevezték el. Az Alexon magasodik a TV-torony, amit a helyiek fogpiszkálónak hívnak.
Az új Berlin szíve ma a Postdamer Platz. A berlini fal árnyékában csak üres tér volt, de1992 óta több milliárd dollárt fektettek be felújításába. Lélegzetelállító felhőkarcolókban nemzetközi cégek terpeszkednek, például a Sony Center, a világ egyik legmodernebb szórakoztató központja. Az irodákon kívül ebben a látványos épületegyüttesben kapott helyet a Filmmúzeum, amelynek legféltettebb kincsei Marlene Dietrich személyes tárgyai. A színésznőről elnevezett téren áll a Stella Musical Színház, ahol minden év februárjában felcsendül az elismert filmfesztivál, a Berlinale szignálja. 19 különböző stílusú épületből áll a Daimler-Chrysler negyed, az épületek egészen a Landwehr-Kanalig sorakoznak. A nyugati felhőkarcoló tetejét a 96 méteres kilátó, a Panorama Punkt koronázza meg.

Csak győzd energiával
A Spree-metropolisban 170 múzeum és gyűjtemény várja a művészet barátait. Berlin legtekintélyesebb múzeumi komplexuma a Múzeumsziget (Museuminsel), amely a Világörökség része. Legismertebb gyűjteménye a Pergamon Múzeumban található: a II. századból származó Pergamon-oltár, ami az ókori kisázsiai Pergamón város (ma Bergama, Törökország) akropoliszáról származik. Nofretete mellszobrát az Egyiptomi Múzeumban találják.
Évszázadokat átugorva a Képtárban (Gemaeldegalerie) gyönyörködhetnek Dürer, Rembrandt, Botticelli festményeiben. A német történelem iránt érdeklődők keressék fel a Történeti Múzeumot (Deutsches Historisches Museum), a Check Point Charlienál található múzeum pedig azoknak a sorsát meséli el, akik át akartak jutni a Falon.
Berlinben létezik mosoda-, cukor-, sőt kendermúzeum is. És még nem ültünk be a Gandermenmarkton a koncertterembe, nem láttunk semmit a Bertolt Brecht alapította Berliner Ensemble repertoárjából. Nem jártuk végig a Charlottenburgi kastély termeit, nem láttuk páratlan porcelán gyűjteményét, és nem sétáltunk csodálatos, francia stílusú parkjában. Berlinbe vissza kell menni.

Információ az interneten

- a látványosságokról: www.berlin.de
- hotel- és étterem ismertetők: www.berlinonline.de
- múzeumi tájékoztató: www.smb.spk-berlin.de
- ismertetés a városról: www.berlininfo.com
- idegenforgalmi tájékoztató: www.berlin-tourist-information.de
- a Deutsche Bahn, a Német Államvasút menetrendje, online jegyárusítás: www.bahn.de

(nana.hu)

2005.05.13

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok