HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Európa > Brüsszel, a politika világközpontja

t: 3651

Brüsszel, a politika világközpontja

Belgium azzal vívta ki ezt az extra elismerést, hogy alapító tagja volt a Közös Piacnak, az Európa Tanácsnak, székhelye a NATO-nak és az Európai Unió ügyeit is innen koordinálják. Mivel ezek olyan meghatározó jelentőségű tények, nyugodtan mondhatjuk, Brüsszel a politika világközpontja.

A statisztikák szerint mi, magyarok nem nagyon rajongunk a városi turizmusért. Inkább a tengerparti nyaralásokat helyezzük előtérbe. Ez valahol érthető, de nem árt tudni: hozzánk közel, autóval is egy nap alatt elérhető távolságban fantasztikus világvárosok találhatók, amelyeket jó lenne megismerni. Brüsszel például a sorban az élen áll, amelyre mindenképpen áldozni kell legalább egy hosszú hétvégét a szabadságunkból.
A belga főváros éghajlata sajnos nem kedvező, a nyár hűvös, esős, a tél pedig nyirkos, hideg. Ez azonban ne riasszon vissza senkit. Tulajdonképpen az év bármely szakaszában szinte ugyanazt az élményt nyújtja a város. Ha sétálunk, akkor gyönyörködhetünk az épületekben, magunkba szívhatjuk az alkotmányos monarchia hangulatát. A királyi lovas testőrség felvonulása maradandó élményt nyújt mindenkinek, nemcsak a gárdisták, a négylábúak is díszes egyenruhát viselnek, kiváló fotótéma. Ehhez hasonló látványosság a szinte manikűr ollóval megnyírt parkok látogatása, nemhiába tartják a kertkultúra egyik zászlóvivőjének Brüsszelt. Ha valaki véletlenül nyáron látogat a fővárosba, akkor a főtéren egészen extra vizuálist élményt kap, ilyenkor élő virágokból képeket raknak ki a flaszterra, hatalmas méretű virág szőnyegek díszítik az utcát. A turisták tömege nem győz csodálkozni, akad, aki el sem hiszi, hogy valóságos növényekből ilyen élethű képeket lehet alkotni.
A legnagyobb csoda persze Brüsszelben a pisilő kisfiú. A maneken Pis. S egyben ez a legnagyobb meglepetés tárgya is szinte mindenki számára. S hogy miért? Mert kicsit eldugott helyen, egy mellékutca sarkán található, s a mérete igen kicsi. Mivel a szobor világhíres, valahogy mindenkinek az van a tudatában, hogy hatalmas alkotást fog látni, ezzel szemben a parányi szobrocska váratlan látványt nyújt. Ennek ellenére persze nincs az a látogató, aki ne fényképezné le magát vele, s ne vásárolna az ajándékboltban egy mini változatot, hogy otthon is kitehesse a vitrinbe. A brüsszeli csipke mellett a Maneken Pis szobor fogy a legjobban.
A napi többórás séta, városnézés után jól esik mindenkinek a pihenés, a falatozás. Brüsszel ebből a szempontból is ideális hely. Az étterem negyed maga a kánaán. Egymást érik a kiülős vendéglők, csodálatos kirakatokat kreálnak a tulajdonosok gyümölcsökből, halakból, bárányból s más húsokból, hogy becsalogassák a vendégeket. Ha hűvős van, akkor is sok helyen ki lehet ülni, olyan melegítőket használnak az utcán, hogy télen is húsz fokot varázsolnak a vendéglők teraszára. A sláger a rák, s a tengeri herkenytűk, hatalmas talpas tálakon, jégágyon tálalják a hideg verziót, a grillezettet pedig nagy tányérokban. Egy pohár bor mellett elkölteni egy ilyen ebédet, vagy vacsorát, igazán élvezetes. Nem szabad feledni persze azt sem, hogy Belgiumban nagy kultusza van a sajtnak, csak úgy mint Franciaországban. Kóstoljunk meg néhány fajtát az étkezés után desszert helyett, s kérjünk hozzá bagettet, meg vörösbort, nem fogjuk megbánni.
Belgiumban a lakosság fele flamand, a másik felel pedig vallon. A flamand nyelv a hollandhoz hasonlít, a vallonok egy francia nyelvjárást beszélnek, de ez ne zavarjon senkit, hiszen mindenki tud angolul. A busz sofőrtől kezdve a szállodai takarítónőig, Belgiumban ez természetes. Az emberek az utcán, az éttermekben, a szállodákban szívesen eligazítanak mindenkit.


Hasznos tudnivalók
# Brüsszelbe légi úton lehet a legkönnyebben eljutni. Ferihegyről több járat is indul naponta, az út másfél órát vesz igénybe. Ha valaki kocsival megy, 1400 kilométerre számítson. Váltott vezetéssel két ember könnyedén megteszi egy nap alatt, hiszen végig autósztrádákon haladhat a kocsi.
# Belgiumban - talán egyedül a világon- kivilágított országutak vannak. Nagyon kényelmesen lehet autózni éjszaka is, ez azonban nem jelenti azt, hogy szabad száguldozni. A belga rendőrök nagyon keményen büntetnek, ha valaki túllépi a megengedett sebességet.
# Brüsszelben euróval fizethetünk a boltokban. Általában drágább lett minden az átállás után a belga frankhoz viszonyított árakat tekintve. Étteremben egy főre kb. 30 euroért kapunk ebédet vagy vacsorát, persze akadnak ennél jóval drágább exkluziv helyek is.
# A fővárosban érdemes gyalog közlekedni. Sok látványosság elérhető sétával, ne költsünk taxira mert nagyon drága. A városon kívüli kirándulások közül elsősorban Waterloot javasoljuk, a nagy csata emlékét idézi a történelmi hely, vonattal, busszal egy óra alatt eljuthatunk ide.

(lkgmedia.hu)

2005.05.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Következő

Legfrissebb magazinok