A "binge eating disorder" (BED), magyarul a falási zavar tüneteit még csak mostanában kezdik az orvosok önálló kórképként azonosítani, annak ellenére, hogy valószínűleg jóval több nőt érint, mint az anorexia és a bulimia együttvéve. Jellemzője, hogy a falási rohamok időről időre visszatérnek, ilyenkor az érintett önkontrollját vesztve képtelen abbahagyni az evést, és azt sem tudja felmérni, mit és mennyit lakmározik.
Titokban, gyorsan, sokat
A rendellenesség tulajdonképpen nem más, mint a bulimia - ez esetben hányás nélkül. De honnan tudhatja, hogy mikortól tekinthető kórosnak a falánksága? Például abból, hogy ébredés után az evés az első gondolata. Az is árulkodó jel lehet, ha minden problémájára a hetente kétszer-háromszor megejtett nagy zabálás a válasza. Eljuthat arra a pontra is, amikor egy roham alatt már minden ehetőt felfalt, és olyan ételek is terítékre kerülnek, amelyeket normális esetben nem fogyasztana ilyen formában: ilyen például a kristálycukor, a liszt vagy a lekvár. A BED-ben szenvedő általában egyedül vagy titokban eszik, és egyszerre hihetetlen mennyiségű ételt képes eltüntetni - mindezt nagyon gyorsan. Amikor pedig elfogy körülötte minden ehető dolog, az evés közbeni eufóriát mély, szinte feneketlen szomorúság váltja fel.
Vigyázat! A falási zavar extrém esetben akár halálosan veszélyes is lehet, mert károsíthatja a gyomrot és szívpanaszokat okozhat. Krónikus fennállása magas vérnyomáshoz és cukorbetegséghez, a diétával kevert változata pedig rossz keringéshez, emésztési zavarokhoz, száraz bőrhöz és letargiához vezethet.
Az étel, mint pótszer
Kutatások szerint a falási rohamoktól szenvedő beteg a lelkében érzett pszichés ürességet próbálja étellel megtölteni. Ez a reakció akár a gyermekkorból is eredeztethető.
Sok anya esik abba a hibába, hogy ha gyermeke sír, etetéssel igyekszik orvosolni a bajt. Nem csoda, hogy a kicsi felnőtt korában is evéssel igyekszik majd magán segíteni, ha bármi okból rosszul érzi magát, vagyis az evés lesz a mentsvára.
Az ételekben található kémiai összetevők némelyikétől persze valóban jobban érezzük magunkat. Ilyenek például az édes ételek, amelyeket születésünktől fogva kedvelünk, és az általa nyújtott örömöt támogatja kultúránk is, amikor a nassolást a jutalmazással köti össze. Vizsgálatok támasztják alá, hogy azok, akik gyermekkorukban megfelelő gondoskodásban nőttek fel, kevésbé kedvelik az édességeket, hiszen nekik nincs szükségük arra, hogy mesterséges úton pótolják szeretet-adagjukat. A falási zavarban szenvedők számára tehát az étel mindig valamilyen hiányt igyekszik pótolni, legyen szó az önbizalom vagy a szeretet hiányáról. Érdekesség, hogy a BED nem mindig kapcsolódik össze a fogyókúrával, a tőle szenvedők közül sokaknak nincsen súlyproblémája.
Hogyan győzhető le?
Ha a cikkben felsorolt tünetek illenek önre, mindenekelőtt nézzen szembe a problémával! Próbáljon tisztába jönni az érzéseivel, és rájönni, milyen állapot váltja ki a rohamokat: magány, unalom, düh, kétségbeesés, stb.
Ha már sikerült azonosítania a háttérben álló indokokat, próbálja átgondolni, hogyan szokott megbirkózni a helyzettel, ha nincs étel a közelben.
Fontos a rendszeres, napi ötszöri étkezés. Az éhezés ugyanis a BED melegágya!
Ha úgy érzi, közeleg a roham, terelje el gyorsan a figyelmét! Ha kell, menjen el otthonról, hívja fel egy barátját vagy készítsen egy illatos fürdőt!
Ha képtelen egyedül megbirkózni vele, keressen fel egy evési rendellenességre specializálódott szakembert! (Forrás: Wellness)