HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > IT > Szoftver > Még nem jó, de már nem rossz az Internet Explorer

t: 3226

Még nem jó, de már nem rossz az Internet Explorer

A márciusi alfaverzió, és az azóta kiadott négy, Platform Preview kódnevű előzetes után a Microsoft kiadta az Internet Explorer 9 első publikus tesztverzióját, ami már nem csak a motor képességeit mutatja be, de benne van az új kezelőfelület, és az összes kiegészítő funkció is.

Fontos pillanat ez: egy jól sikerült IE9 megmutathatja, hogy a Windows 7 nem csak a csillagok szerencsés együttállása miatt lett olyan jó, amilyen, hanem azért, mert a microsoftos programozók tényleg megtanultak programozni. Ideje lenne, mert a Firefox, ha világszinten még nem is, de Európában már több országban (Magyarországon is megdöntötte az Explorer évtizedes uralmát.

Ahhoz képest hogy csak béta, a Microsoft alaposan megadta a módját a premiernek: 29 nyelven, és három verzióban tölthető le [2] a böngésző, van belőle windows vistás, windows 7-es 32 bites, és windows 7-es 64 bites. Viszont nincs olyan változat, ami Windows XP-n is működne, és nem is lesz [3]. Majd kiderül, hogy ez bátor, vagy ostoba húzás volt a Microsofttól, az mindenesetre kiderül belőle, hogy kétségbeesetten próbálják a népet rávenni arra, hogy cseréljék le a lassan tízéves XP-t, lehetőleg Windows 7-re. A népnek ez egyébként a statisztikák szerint [4] meglehetősen lassan megy.

Chrome wasn't built in a day
Ha feltelepült a béta (ami egyébként kíméletlenül legyalul a gépről minden korábbi Explorer-verziót), és elindítjuk, az első reakciónk ugyanaz lesz, ami a Firefox 4-nél volt [5]: konstatáljuk, hogy már ez a böngésző is ugyanúgy néz ki, mint a Chrome.

A Google-féle minimalizmus és letisztultság lassan az összes konkurens kezelőfelületébe beeszi magát: már az Explorerben is két kis ikon alá bújik el a teljes menürendszer, eltűnt a kedvenc oldalaknak fenntartott sáv, a megnyitott oldalak fülei felkerültek a címsor mögé, az eddig ott található keresőmező meg eltűnt. Pontosabban bekerült az url-mezőbe, és ugyanúgy működik, mint a Chrome-ban; amíg nem lát felső szintű doménnevet (.hu, .com és társai) a címsorban, addig keresőkifejezésként értelmezi, amit beírtunk - ráadásul rögtön három választható keresővel.


Eltűnt a menü, a kedvencek listája, és egy csomó gomb

Új üres lap nyitásakor már itt is a leggyakrabban látogatott oldalak kis képei fogadnak (ezt mondjuk nem a Google találta fel, hanem az Opera), és így tovább, az Explorer rálépett a végletes elkrómosodás útjára, ami persze nem baj, minél kisebb a kezelőfelület, annál többet látunk magából a webes tartalomból.

Mit tanultunk nyolcadik óta?
A legérdekesebb új trükk a 9-es Explorerben, hogy az egyes megnyitott oldalakat nemcsak külön ablakba lehet kihúzni, de a Windows 7 tálcájára is letehetjük őket, ahol megmaradnak akkor is, ha a böngészőt becsuktuk. Például letesszük a tálcára a Gmailt vagy a Facebookot, ahol azok külön alkalmazásként kezdenek új életet élni, jelzik lenn a tálcán, ha valami mondanivalójuk van (mondjuk új üzenetünk érkezett), kattintásra kinyílnak. Ez már kicsit több, mint a Chrome megoldása, ahol parancsikonként húzhatunk ki az asztalra böngészőben megnyitott ablakokat, és még jobban elmossa a határvonalat a desktop és webes alkalmazások között a felhasználó szemszögéből.

Bár egy egy napja megjelent böngésző biztonságáról nem sokat lehet mondani, a fejlesztők különösen sokat fogadkoztak, hogy az ilyen szempontból katasztrofális hírű elődöknél mennyivel jobb lesz az új Explorer. Az egyetlen kézzelfogható és látványos újítás itt az új letöltéskezelő központ, ami minden egyes letöltött fájlt átvizsgál, mielőtt nekiállna azt lehúzni a gépünkre (hasonlóan a weboldalakba rejtett kártékony kódokat figyelő SmartScreen szűrőhöz, ami az IE8-ban mutatkozott be).


Keresés az URL mezőben, három választható keresővel, keresési előzményekkel

Jópofa újdonság (és egyben remek “hová kell tenni a kötőjelet?” feladvány) a bővítményteljesítmény-tanácsadó, annak ellenére, hogy a kifejezésnek semmi értelme nincs, és valójában a még hosszabb és még viccesebben hangzó bővítményerőforrásigény-figyelőt kéne használni rá. Ez egy olyan modul, ami méri, hogy a böngészőhöz külön telepített addonok mennyi memóriát és processzoridőt esznek. Ebből még az is kiderülhet, hogy néha nem is a böngésző a lassú, hanem az a sok karácsonyfadísz, amit mi aggattunk rá.

A puding próbája
Ha már a lassúságnál tartunk, ez jellemzően az a pont, ahol az Explorer eddig csúnyán leszerepelt a tesztekben és a hétköznapi használatban is. Itt aztán súlyosabb ígéretcunami előzte meg az IE9 debütálását, mint egy átlagos magyar választási fordulót. Kevin Turner Microsoft-alvezér egyszer még azt is kijelentette [6], hogy az IE9 nemcsak a legbiztonságosabb böngésző lesz a világon, de a leggyorsabb is. Igaz, a “nemcsak a legbiztonságosabb” résznél már mindenki annyira röhögött, hogy a leggyorsabb részre már nem is figyelt oda.

A béta egyelőre nem is lett a leggyorsabb a tesztjeink szerint (legalábbis a 64 bites Windows 7 alá szánt változat, amit mértünk), de látványosan sokat gyorsult az IE8-hoz képest. Ez az első Explorer, ami a grafikus kártya processzorát is kihasználja erőforrásként.


Már csak egy kicsi hiányzik

Először a webes szabványokkal való kompatibilitást néztük meg: az Acid3 tesztben [7], ahol eddig szégyenteljes 20-30 pontokat hoztak össze az IE aktuális verziói, most 95-nél állt meg a számláló. A fejlődés kétségkívül óriási - igaz, az összes konkurens böngésző évek óta megcsinálja a maximális 100 pontot (kivéve a Firefoxot, ahol a négyes verzió 97-ig jut). A HTML5-támogatást mérő tesztben [8] is hasonló a végeredmény: A nyolcas Explorer 37 pontot kapott, a kilences bétája már 101-et bír, a konkurens Chrome és Firefox meg 213-at, illetve 227-et (itt 300 pont a plafon).

Még utolsó, de már végigment a pályán
A böngészőtesztjeinkben használt három benchmark programból kettőbe eddig rendszeresen belefagyott az Explorer, ehhez képest óriási lépés, hogy most már a V8 [9] és a Dromaeo Dom Core [10] próbáit is kiállta, bár gyengébb eredményt mutatott, mint az összes többi böngésző. A javascriptek futtatási sebességét mérő Sunspider [11] eredményei szerint több mint kétszeresére gyorsult [12] az Explorer 9 a nyolcas verzió óta, de ezzel még mindig a leglassabb a mezőnyben.

Az Internet Explorer 9 fejlesztői most úgy érezhetik magukat, mint a kezdő Forma-1–es pilóta az első olyan futama után, ahol ugyan szokás szerint tökutolsó, de már nem körözi le őt az egész mezőny. Sokat fejlődött a böngésző, de még mindig nem tart ott, hogy ne ajánljuk helyette nyugodt szívvel inkább bármelyik másikat. Viszont ha így folytatják a microsoftos programozók, reális esély van rá, hogy mire kijön a végleges verzió (talán még idén, de valószínűbb 2011 eleje), az Explorer már semmiben ne legyen rosszabb a vetélytársaknál.

index


2010.09.19

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok