1. Szafi al-Din sejk kolostora és síremléke Ardabilban
Szafi ad-Din sejk nevéhez fűződik a szunnita szufi rend megalapítása, amit szafavidának neveztek el róla. A mozgalom alapjait a kelet-anatóliai és kaukázusi török nomádok képezték, akiket jellegzetes fejfedőviseletükről kizilbasoknak (vörösfejűeknek) neveztek. Szafi ad-Din utódai körében amúgy öröklődött a rend vezetése, a családból komoly politikai szereplők kerültek ki.
2. Tabriz bazársora – Irán
Tabriz bazársora Irán egyik legfontosabb közösségi központja volt egészen a 18. századig. Láncszerű, egymásba fonódó épületei, struktúrája hűen tükrözi a térség akkori építészeti, kulturális és kereskedelmi rendszerét.
3. Dzsantar Mantar csillagvizsgáló – India
Jai Shing hindu csillagász építtette a csillagvizsgálót 1725-ben. Az épület még ma is áll, de csillagászati megfigyelésekre sajnos már nem alkalmas, ugyanis a kilátást hatalmas felhőkarcolók takarják el. A csillagvizsgáló műszereit Jai Shing tervezte, ezek nem olyan kézzelfoghatóak, mint a mai műszerek – az eszközök mészkőből és márványból épült tornyokból, lépcsőkből és oszlopokból állnak. A csillagvizsgáló központi műszere egy hatalmas napóra volt, a Samrat Yantra.
4. Sri Lanka-i központi fennsík
A Sri Lankai-i fennsík a sziget déli részén helyezkedik el, 2500 méter magason. A térségről nemcsak a kilátás gyönyörű, hanem az élővilág is páratlan. Itt él például a ceyloni leopárd és számos más ritka állat- és növényfaj, akik élvezik a fennsík különleges klímáját.
5. Danxia-hegység, Kína
A hegység Kína délnyugati részén fekszik, csipkézett alakzatú és folyóüledékből képződött. 400 igen ritka vagy veszélyeztetett állat- és növényfajnak ad otthont, és a szubtrópusi erdők megőrzésében is nagyon fontos szerepet játszik. A térséget vörös sziklaszirtek, szakadékok, vízesések és völgyek tarkítják.
6. Phoenix-szigetek, Kiribati Köztársaság
A 33 korallszigetnyi Kiribati félúton fekszik Ausztrália és Hawaii között, központjában terülnek el a Phoenix-szigetek. A térségben található a világ legnagyobb területű, sértetlen korallzátony-rendszere, de előfordulnak tengeri hegyek és mélyvízi részek is.
7. Réunion vulkáni sziget nemzeti parkja, Franciaország
A sziget Madagaszkártól keletre fekszik, Franciaország tengeren túli megyéje, 50 km széles és 70 km hosszú. Réunion 1973 óta a francia fegyveres erők legfontosabb főhadiszállása, a szigeten 4000 katona állomásozik. A térségben két vulkán is van, a 2631 méter magas aktív Piton de la Foumaise pajzsvulkán és a 3070 méter magas Piton des Neiges.
8. Putorana plató Oroszország
A világ egyik legrégebbi vulkáni eredetű platója a szibériai Putorana, lakatlan hegyvidék. A plató formája leginkább csúcs nélküli hegyhez hasonlítható, amelyre nincs máshol példa. A térségben másfélezer vízesés és 25 ezer tó helyezkedik el, melyeknek mélysége 300-500 méter.
9. Papahanaumokuakea Nemzeti Park, USA
A Hawaii-szigetektől 250 km-re fekvő szigetcsoport kicsi, alacsony szigetein és korallzátonyain gazdag az élővilág: nemcsak halak és egyéb tengeri élőlények élnek itt, hanem a mélytengeri élővilág is szokatlanul színes. A szigeten az eredeti hawaii kultúra is fellelhető, van, ahol még az európai betelepülés előtti épületek romjai is megtekinthetőek.
10. Sao Francisco-tér, Brazília
Sao Cristóvao Brazília egyik legrégebbi városa, a központjában lévő Sao Francisco-tér vagy Szent Ferenc tér méltán híres. A Szent Ferenc-templom és -kolostor ugyanis Brazília első ferences rendi építménye, 1585-ben építették, a 17. században pedig felújították.
Pink.hu