HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Sztárpletykák > Megvédhették volna a politikusok Daróczit

t: 1771

Megvédhették volna a politikusok Daróczit

MAGYARORSZÁG — A miniszterelnöknek, Gyurcsány Ferencnek is jelentette Daróczi Dávid (†37), hogy megzsarolták! Ahogy arról a Blikk elsőként beszámolt, Daróczi még kormányszóvivőként dolgozott, amikor felhívta őt B. Gyula: azt állította, hogy melegbárokban készült felvételek vannak a birtokában, amelyeken Daróczi félreérthetetlen helyzetekben látható férfiakkal. Információink szerint Daróczi a telefonszámot, amelyről felhívták, a rendőrség rendelkezésére bocsátotta, s ezután derült ki, hogy B. Gyula áll a dolog mögött.

A férfi, aki – akárcsak Daróczi – roma származású, kettős állampolgár, és nem ismeretlen a magyar hatóságok előtt sem. Úgy tudjuk, háromszor-négyszer kereste meg a kormányszóvivőt, és mivel az ügy kellemetlenül érintette volna az egész kormányzatot, Daróczi szinte azonnal jelentette az esetet főnökének, Gyurcsány Ferencnek, sőt, értesüléseink szerint más politikusok is tudomást szerezhettek az ügyről.

Gyurcsány azonban ragaszkodott a szóvivőjéhez, s kiállt mellette az MSZP-s vezető politikusok előtt is. Azt nem tudni, hogy ezek után pontosan mi történt, de kiszivárgott információk szerint B. Gyula egy ideig nem jelentkezett. Úgy tudjuk, akkor bukkant fel újra, amikor Daróczi Liptai Claudiával (36) való kapcsolata miatt újra reflektorfénybe került. A rendőrség most ezt a szálat is vizsgálja, hiszen ha nyilvánosságra kerültek volna a fent említett fotók – amelyek a kommunikációs szakember vélt másságára utaltak volna – az nemcsak az ő, hanem akár Liptai Claudia karrierjét is romokba dönthette volna.

– Úgy tudom, volt személyes találkozó is a megzsarolt személy és a férfi között. Az, hogy ott mi hangzott el, vagy hogy esetlegesen fizetett-e a hallgatásért a sértett, a hatóságoknak nincs tudomása – mondta el a Blikknek egy informátor, aki hozzátette: – Amikor Daróczi megkereste a rendőrséget, a politikai felső vezetés kifejezett kérése volt, hogy szigorúan bizalmasan kezeljék az ügyet. Ez már csak azért is aggályos, mert a rendőrség tudomására jutott információk alapján hivatalból üldözendő bűncselekménnyel álltak szemben a zsaruk, vagyis eljárást kellett volna indítaniuk.

Elképzelhető, hogy ha B. Gyula első felbukkanásakor következetesen lépnek fel, Daróczi Dávidnak nem kellett volna meghalnia a rá nehezedő terhek és a botránytól való rettegés miatt?

Bár Gyurcsány Ferencet lapzártánkig nem sikerült utolérni, hogy megkérdezzük mit tudott valójában az ügyről. De lehet, hogy ezekre a problémákra utalt, amikor Daróczi Dávid temetésén így búcsúzott egykori kollégájától: „Szeretném hinni, hogy lelke halálában nyugalmat talál."

Blikk-információ

Szigorú átvilágításon esett át

Daróczi Dávid kormányszóvivői kinevezése előtt a legszigorúbb, C típusú nemzetbiztonsági átvilágításon esett át, mivel munkakörénél fogva állandó résztvevője volt a kormányüléseknek, így többféle állam- és hivatali titok birtokába juthatott. A C típusú átvilágításnál az alanynak egy bonyolult kérdőívet kell kitöltenie, amiben egyebek mellett rákérdeznek szexuális hajlamaira is, illetve általánosságban is válaszolnia kell rá, hogy véleménye szerint lehetséges-e őt bármivel zsarolni. Az átvilágítás alkalmával környezettanulmányt is végeznek a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) emberei, ilyenkor az átvilágított személy lakóhelyén, szomszédaitól is érdeklődnek életviteléről, de még akár a kukáját is átnézhetik. A folyamat végén a lehetséges kockázatokról listát adnak a jövőbeni munkáltatónak, Daróczi esetében valószínűleg Gyurcsány Ferenc kabinetfőnökének, aki ezek alapján eldönti: akarja-e alkalmazni az illetőt. Az átvilágítást csak egy alkalommal a hivatalba lépés előtt végzik el, ezt nem ismétlik meg, mint például az évenként tett vagyonnyilatkozatot, kivéve, ha az illetőt előléptetik. – Bár a munkaszerződésben külön nem szerepel, abban az esetben, ha valakit megzsarolnak a miniszterelnöki kabinetben, annak kutya kötelessége értesíteni a kabinetfőnököt, aki azután eldönti, hogy mit tegyen, hogy kirúgja, vagy a zsarolhatóság ellenére megtartja állásában az illetőt – mondta a kormányzat működését jól ismerő egyik forrásunk.

Hivatalból eljárást kell indítani

A Blikk megkérdezte Kamarás Péter jogi szakértőt, helyesen járt-e el a rendőrség, amikor nem kezdeményezett nyomozást a zsarolási ügyben. Az ügyvéd szerint a zsarolás hivatalból üldözendő bűncselekmény, így abban nyomozni kell a rendőrségnek. – A törvény betűje szerint, ha a hatóság tudomására jut, hogy valakit megzsarolnak, abban nyomozást kell kezdeményezniük, de tudni kell, hogy ha a sértett nem tesz feljelentést, gyakorlatilag lehetetlen felgöngyölíteni az ügyet, hiszen éppen a koronatanú hiányzik. A tapasztalat szerint sokszor éppen a sértettek kérésére vagy azok passzivitása miatt nem indulnak eljárások a zsarolási ügyekben – fejtette ki az ügyvéd a Blikknek.

Blikk.hu

2010.04.28

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok