HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Egészség > A méhnyakrák problémája a fiataloké is!

t: 3384

A méhnyakrák problémája a fiataloké is!

Beszélgetés Dr. Csermely Tamás gyermeknőgyógyásszal

Van, amit sosem lehet elég korán elkezdeni! Ilyen a felelősségteljes nemi életre való felkészülés, ami Dr. Csermely Tamás gyermeknőgyógyász szerint egyre fiatalabb korban esedékes, mert a szexuális élet megkezdésével a fiatal nőknek új betegségekkel és veszélyekkel kell szembenézniük. A méhnyakrák közvetve nemcsak az idősebb korosztályt érinti: a rák kialakulásáért felelős vírussal már fiatalabb korban is megfertőződhetünk! Pedig a méhnyakrák a védőoltás és a rendszeres szűrés együttes alkalmazásával ma már gyakorlatilag teljes mértékben megelőzhető.

Dr. Csermely Tamással erről, és a gyermeknőgyógyászat fontosságáról beszélgettünk. A szakorvos az elnöke a Magyar Nőorvos Társaság Gyermeknőgyógyászati Szekciójának, amely a tavalyi évben indult Anya-lánya Program szakmai támogatója. A programot az Egészséges Ifjúságért Alapítvány indította el, célja hogy a szülők és a serdülő lányok minél szélesebb körben tájékozódjanak a méhnyakrákkal kapcsolatos információkról és a megelőzés lehetőségeiről.

- Hány éves kortól ajánlott megkezdeni a szexuális életre való felkészülést és a méhnyakrák elleni oltás beadását is ide értve?

- A méhnyakrákot a humán papillomavírus, a HPV okozza, mely szexuális úton terjed. Tehát az oltást érdemes a szexuális aktivitás megkezdése előtt beadatni, még mielőtt a lányok egyáltalán találkoznának a vírussal. Az oltás azonban a szexuális életet már élő nőknek is ajánlott. Érdemes odafigyelni a HPV-re, hiszen a szexuális életet élő nők 80%-a megfertőződik vele élete során legalább egyszer.

- A szexuális aktivitás megkezdése átlagosan mikorra tehető?

- Magyarországon, akárcsak tőlünk nyugatabbra, a szexuális élet kezdete 16-17 éves korra tehető átlagosan. De míg ebben nincs eltérés, addig egészségmegőrzésben és kultúrában van mit bepótolnunk. Nemi élet megkezdése előtt rendkívül ritka, hogy egy anyuka, vagy akár egy lány felkeresne, hogy tanácsot kérjen. Csak a lányok néhány százaléka fordul hozzám azzal, hogy tervezi a „nagy napot”, és mire figyeljen. A legtöbben akkor jönnek, többnyire egyedül, amikor már aktív szexuális életet élnek. Én természetesen ebben az esetben is ajánlom az oltást, hiszen a védettség így is kialakítható.

- Mikortól lehet beadni az oltást?

- 13-14 éves kor körül szoktam ajánlani, hiszen ekkor már közeledik az első együttlét, és a védettség kialakításához is kell egy fél év. A védőoltás 3 adagból áll, melyet fél év alatt kap meg a páciens, a 7. hónap végére már kialakul a védettség.

- Van-e felső korhatára az oltás beadásának?

- Nincs, mert a szexuális életet élő nők bármikor megfertőződhetnek méhnyakrákot okozó HPV-vel.

- A lányok vagy a szülők kérik általában az oltást? Egyáltalán, hallottak róla?

- Szerencsére egyre többen hallanak, olvasnak a HPV-ről, arról, hogy ez egy szexuális úton terjedő betegség és megelőzhető. Ha rákérdezek, bólogatnak, spontán sajnos ma még kevesebben említik meg. Az oltás iránti elkötelezettség többnyire a tájékozott szülőtől indul.

- Hogyan működik a gyermeknőgyógyász-rendszer Magyarországon?

- Itthon 34-35 külön gyermeknőgyógyász praxis létezik, 0-18 éves korig fogadjuk általában a pácienseket. Mint mondtam, legtöbben a szexuális élet megkezdése után jönnek, ilyenkor történik az első nőgyógyászati vizsgálat, és ezzel együtt a rákszűrés, mely ezután rutinszerűen ismétlődik. A méhnyakrák elleni oltás is a rendszeres rákszűréssel nyújt teljes biztonságot.

- Mennyire biztonságos az oltás?

- Biztonságos. Néhány esetben előfordulhat az oltás helyén duzzanat, pír, fájdalom, mely pár nap alatt magától megszűnik, hasonlóan a kötelező oltásokhoz.

A beszélgetésnek több tanulsága is van. Az egyik a gyermeknőgyógyászat témakörébe tartozik, szülők és serdülő lányok számára egyaránt megfontolandó: érdemes az első együttlét előtt felkeresni a szakorvost, mert nem csak hasznos tanácsokkal gazdagodhat az ember, hanem sokat tehet későbbi egészsége megőrzése érdekében (első szűrés, méhnyakrák elleni oltás beadatása). A másik fontos tanulság, hogy a méhnyakrák az egyik legveszélyesebb nőket érintő betegség, hiszen a daganatot okozó vírussal minden szexuálisan aktív nő megfertőződhet. Ma már van védőoltás a méhnyakrák megelőzésére. Tudjon meg mindent a megelőzésről az Anya-lánya Program weboldalán, az anyalanya.hu -n!

index

2010.03.12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok