Igyunk napközben is meleg, fűszeres teát, hogy elkerüljük a betegségeket, könnyebben legyűrjük a fertőzéseket. A kerti kakukkfű forrázata segíthet visszaszorítani a náthát és a torokgyulladást. A gyógynövény hatóanyagai között van olyan, amely az egyik legerősebb fertőtlenítőszerként ismert.
A kerti kakukkfű
Forrázata segíthet visszaszorítani a náthát és a torokgyulladást. A gyógynövény hatóanyagai között van olyan, amely az egyik legerősebb fertőtlenítőszerként ismert. Csíraölő- és fertőtlenítő hatása miatt megelőzésként is érdemes fogyasztanunk, de ha mégis utolérne a betegség, nyák- és görcsoldó, valamint melegítő hatása révén gyógyulásunkat is megkönnyítheti.
Hozzávalók: 1 tk. szárított kakukkfű, méz
A csipkebogyó
Amellett, hogy remek C-vitamin-forrás segít abban is, hogy könnyebben megbirkózzunk a streszszel, ami sok esetben okozza az immunrendszer meggyengülését. Ahhoz, hogy vitamintartalmát megőrizzük, teájához langyos vízben áztassuk ki a csipkehúst, s ne főzzük. Ízesítsük viszont kevés szegfűszeggel, amelyet a kínai hagyományos orvoslás olyan fűszerként ismer, amely felmelegíti, energiával látja el a szervezetet.
Hozzávalók: 1 kk. csipkehús, csipetnyi őrölt szegfűszeg, citromlé
Elkészítés: Reggeli csipketeánkhoz már előző este forraljunk vizet, amelyben néhány percig főzzünk egy csipetnyi őrölt szegfűszeget. Mikor langyosra hűlt, öntsük rá a csipkebogyóhúsra, majd másnap szűrjük, citromlével ízesítsük.
A rozmaringtea
Megkönnyebbülést hoz a megfázás tüneteire, hurutoldó hatású, enyhíti a torokfájást, emellett erősíti a legyengült szervezetet, élénkíti a keringést, mikrobaölő anyagainak köszönhetően fertőtlenít is.
Hozzávalók: 2 tk. szárított rozmaring, kis darab gyömbér, citrom, méz
Elkészítés: A rozmaringleveleket kissé morzsoljuk szét vagy törjük meg egy kanállal, reszeljük le vagy szeleteljük fel a gyömbérdarabkát, majd öntsük le egy csésze forró vízzel. Hagyjuk ázni legalább öt percig, majd szűrjük le a teát. Citromlével, mézzel ízesítsük.
A zöld tea
Betegségmegelőző, gyógyító és erősítő hatású is egyben. Olyan anyagok találhatók benne, amelyek gátolják a gyulladásos folyamatokat, és aktivizálják az immunrendszert. Stressz esetén nyugtat, ha pedig kimerültek vagyunk élénkít, emellett pedig segíti a méregtelenítést. A meghűlések megelőzésére is érdemes rendszeresen fogyasztani, de például gyömbérrel készítve segít a betegség tüneteinek enyhítésében is.
Hozzávalók: 1 darabka hámozott gyömbér (körömnyi), 1 kk. zöld tea, 1-2 ek. narancslé, méz
Elkészítés: Forraljunk fel egy csészényi vizet, majd hagyjuk néhány percig hűlni. Tegyük bele a reszelt gyömbért és a teafüvet, majd három perc után szűrjük le. Adjuk hozzá a narancslét, ízesítsük mézzel. Napjában többször is fogyaszthatjuk.
A szárított bodzavirág
Serkenti az immunrendszert, de enyhíti a meghűlés és az infl uenza tüneteit is. Izzasztó és gyulladáscsökkentő hatású, megkönnyíti a légutak tisztulását. Mézzel vagy csipkeszörppel ízesítve hatékonysága fokozható. Borsmentával keverve fájdalomcsillapító, fertőtlenítő, köhögéscsillapító teát is készíthetünk belőle.
Hozzávalók: 1 kk. bodzavirág, 1 kk. borsmentalevél
Elkészítés: A szárított gyógynövényeket forrázzunk le egy csészényi forró vízzel, majd 5-7 perc után szűrjük le.
Blikk.hu