A szív- és érrendszeri betegségek a vezető halálokok közé tartoznak, holott megfelelő életmóddal csökkenteni lehetne a kockázatokat. Különösen aggasztó a helyzet Közép és Kelet-Európában, ahol minden második halálesetért valamilyen kardiovaszkuláris eltérés tehető felelőssé.
Egészséges és beteg ér.
Fontos, hogy időben szakemberhez forduljunk!
Ha az egészséges érszakasz fokozatosan beszűkül
a lerakódó koleszterinkristályok miatt, egyre
kevesebb oxigéndús vér jut a szövetekhez
Őket veszélyezteti leginkább:
X Dohányosok
X Elhízottak
X Cukorbetegek
X Akik mozgásszegény életvitelt folytatnak
X Akik helytelenül táplálkoznak
X Akiknek magas a vérnyomásuk és/vagy a koleszterinszintjük
X Akiket sok stressz ér
X Túl sok alkoholt isznak
Örökletes tényezők azonban úgyszintén közrejátszhatnak az érelmeszesedésben.
Így alakul ki
A verőerek fala a fenti faktorok hatására megvastagodhat, elveszítheti rugalmasságát. Az erek belső rétege alatti zsíros, elmeszesedő lerakódás hozza létre a szívkoszorúerek, az agy és az alsó végtag artériáinak szűkületét. A meszesedés miatt sérülékenyebb érfal megrepedése miatt vérrög képződhet, ami azonnali elzáródást okozhat. Teljes elzáródáskor a vérrel ellátandó területen elhalás (infarktus) következhet be. A hirtelen agyi érelzáródás (stroke) pedig agylágyulást és az ellentétes testfél bénulását okozhatja.
Görcsöl a lábam - érintett vagyok?
Lényegében ugyanez a helyzet az alsó végtagok esetében is; az artériák falán belül lerakódó koleszterinkristályok fokozatosan beszűkítik a véráram útját. Ezáltal egyre kevesebb oxigéndús vér jut a szövetekhez. Eleinte ez általában nem okoz panaszt, később azonban egyre kisebb fizikai terhelés hatására is megjelennek a kellemetlen tünetek, figyelmeztetett dr. Kökény Zoltán érsebész. Ha séta közben izomlázszerűen megfájdul a combunk vagy begörcsöl a lábikránk, akkor érdemes gyanakodnunk - amennyiben nem múlnak el néhány perc után a tünetek. Gyakori jelenség az is, hogy a beteg hűvösnek érzi a lábát, zsibbadásra panaszkodik, tette hozzá a szakorvos.
Miért van szükség a korai felismerésre?
Ha korán felismerjük a betegséget, megfelelő gyógyszeres kezelés és életmód-változtatás mellett lelassítható, esetleg meg is állítható a kórfolyamat. Néhány esetben azonban elkerülhetetlen a műtét. A sebész eltávolítja az elzáródott vagy erősen beszűkült érszakaszt elzáró meszes lerakódást, vagy a beteg lábából kivett vénával, esetleg műanyag érrel hidalja át a nem működő érszakaszt.
Hogyan előzzük meg a bajt?
Fontos, hogy mielőbb hagyjuk abba a cigarettázást, miután a verőérbetegek több mint 80 százaléka erős dohányos. Rendszeresen ellenőrizzük vérnyomásunkat és vércukorszintünket. Ha eltérést tapasztalunk, állítsuk be az értékeket megfelelő diétával, vagy ha ez nem elegendő, gyógyszerrel. Sétáljunk, ha tehetjük, mozogjunk mindennap, és tartózkodjunk rendszeresen friss levegőn! Eleinte csak 10 percet sportoljunk, majd fokozatosan növelhetjük a testmozgásra szánt időt.
Blikk